arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۴۷۲۲
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۱۴ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۵

آیا "جان جهادی" زنده است؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
به دنبال گزارشات خبری که شک و تردیدهایی را نسبت به مرگ "محمد اموازی" معروف به "جان جهادی" داعش در یکی از حملات پهپادی سال گذشته آمریکا به وجود آورده، کشته شدن این مظنون تروریستی در مرکز یک جر و بحث جدید قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری پی تی آی، دانشگاه انگلیسی که محمد اموازی در آن ثبت شده از افشای اطلاعات مربوط به وی امتناع کرده و مدعی شد از آنجایی که هیچ سند قطعی درباره کشته شدن وی در اختیار ندارد، افشای اطلاعات این دانشجو نقض قوانین حفاظت از داده‌های انگلیس محسوب می‌شود.

این جنجال به دنبال درخواست بی‌بی‌سی از دانشگاه وست مینستر لندن براساس آزادی اطلاعات به وجود آمد.

مدیریت این دانشگاه به شبکه خبری بی بی سی گفت: تا امروز هیچ تاییدیه قانونی یا سند قطعی که نشان دهد محمد اموازی، دانشجوی این دانشگاه در حال حاضر کشته شده به این دانشگاه ارائه یا علنی نشده است. بدون سند قطعی با تاییدیه رسمی دال بر مرگ اموازی، این دانشگاه براساس قوانین حفاظت از داده‌ها، اطلاعات مربوط به این دانشجو را نزد خود نگه می‌دارد.

قانون حفاظت از داده‌های انگلیس برای اشخاص زنده اعمال می‌شود تا استفاده عادلانه از اطلاعاتشان تضمین شود.
 
این در حالی است که موضع این دانشگاه نسبت به درخواست شبکه بی بی سی از سوی دفتر کمیسیونر اطلاعات انگلیس حمایت شده است.

 دفتر کمیسیونر اطلاعات انگلیس در بیانیه‌ای گفت: با رویکرد دانشگاه وست مینستر موافق هستم. اگر فرض کنیم که اموازی همچنان زنده است، انتشار اطلاعات شخصی وی ناعادلانه خواهد بود.

 در ادامه این بیانیه آمده است: اگرچه ممکن است استدلال‌های مشروعی در حمایت از افشای این اطلاعات وجود داشته باشد اما کمیسیونر اطلاعات انگلیس معتقد است که افشای این اطلاعات ممکن است باعث فضولی در زندگی شخصی یک زن جوان شود.

یکی از سخنگویان این دفتر گفت: قانون آزادی اطلاعات با هدف ارتقاء شفافیت تدوین شده اما مانع افشای نابجای اطلاعات شخصی نیز می‌شود هر کسی که از این تصمیم راضی نیست می‌تواند به دادگاه حقوق اطلاعات دادخواست دهد.

اموازی از سال 2006 تا 2009 میلادی در دانشگاه وست میسنتر به مطالعه رشته کامپیوتر پرداخت.

نظرات بینندگان