arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۴۷۶۸
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۶ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۵

روزنامه گاردین: نمی‌توان به طور مستقل اسناد بی‌بی‌سی را تایید کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 
روزنامه گاردین با اشاره به ادعای اخیر شبکه‌ی بی بی سی فارسی مبنی بر این که رهبر انقلاب اسلامی بارها پیش از وقوع انقلاب با آمریکایی‌ها تماس داشته است نوشت: بی بی سی هیچ‌گاه اطلاعات بیشتری درباره‌ی این اسناد منتشر نکرده است و گاردین نمی‌تواند به طور مستقل سندیت آنها را تایید کند.
 
به گزارش انتخاب، این روزنامه انگلیسی در گزارش خود تاکید کرده است که به اسناد منتشر شده از سوی بی بی سی دسترسی ندارند و بنابراین نمی‌تواند به طور مستقل سندیت آنها را تایید کند.
شبکه بی بی سی فارسی اسناد سازمان سیا را منتشر کرده اما اسناد و اطلاعات بیشتری در اختیار قرار نداده است.
به نظر می‌آید که اغلب آنها تلگراف‌هایی دیپلماتیک از سفارت‌های تهران و پاریس باشند که شامل پیام‌های شخصی آیت‌الله خمینی می‌شوند. با این حال بی بی سی هیچ توضیحی برای قصدش مبنی بر منتشر  نکردن اسناد و اطلاعات بیشتر در این زمینه ارائه نداده است.
 
گری سیک، یک عضو شورای امنیت ملی آمریکا در زمان انقلاب ایران، می‌گوید که این اسناد واقعی هستند اما وی هیچ‌گاه اسناد سازمان سیا درباره‌ تماس‌های سال 1963 را ندیده و هیچ اطلاعاتی درباره‌ این ارتباط ادعایی ندارد.
 
سیک هم‌چنین گفت که واشنگتن قصد داشته ارتش را به عنوان یک نهاد حفظ کند و اطمینان یابد که انتقال قدرت به خونریزی و جنگ داخلی منجر نخواهد شد اما تاکید کرد که گفت‌و‌گوها با یک فرستاده آمریکایی در سال 1979 از اهمیت کمتری برخوردار است.
 
استورات آیز نشتات یک مشاور ارشد در حوزه‌ سیاست داخلی در دوران کارتر گفت که ادعاها مبنی بر این‌که آمریکا شاه را تسلیم کرد، از لحاظ تاریخی صحت ندارد و واشنگتن از هیچ تلاشی برای نگه داشتن شاه در قدرت فروگذار نکرده است.
 
وی افزود:‌ هیچ تفکری مبنی بر این که ما قصد داشتیم روند به قدرت رسیدن آیت‌الله خمینی را تسهیل کنیم وجود نداشته است.
 
روزنامه گاردین علاوه بر این با زیبیگنیو برژنیسکی که مشاور امنیت ملی در دوران ریاست جمهوری کارتر در سال‌های 1977 تا 1981 بوده است ارتباط برقرار کرده و خواستار اظهارنظر وی شده است. اما وی حاضر به مصاحبه درباره‌ این موضوع نشده و تنها گفته است که هیچ اطلاعاتی درباره‌ی نقش آیت‌الله خمینی ندارد و مردم در آن زمان نمایش‌های زیادی می‌دادند اما  وی نمی‌تواند چیزی به خاطر بیاورد.
 
به نوشته روزنامه گاردین اسنادی که بخش فارسی زبان شبکه خبری بی بی سی به دست آورده است، نشان می‌دهد که دولت جیمی کارتر رئیس‌جمهور پیشین آمریکابا جلوگیری از وقوع یک کودتای نظامی و عقب راندن ارتش ایران، راه را برای بازگشت آیت‌الله خمینی به ایران هموار کرده است.
 
آن طور که بی بی سی ادعا می‌کند، دولت کارتر به این خواسته توجه نشان داده و در واقع با عقب راندن ارتش ایران از انجام یک کودتای نظامی راه را برای بازگشت آیت‌الله خمینی هموار کرده است.
 
بخش فارسی شبکه بی بی سی پیش نویس پیام واشنگتن را که برای پاسخ به آیت‌الله خمینی آماده شده بود، به دست آورده است که در آن از برقراری ارتباط رهبر ایران استقبال شده اما این پیام هیچگاه فرستاده نشده است.
 
این شبکه همچنین تحلیلی از سازمان اطلاعات مرکزی آسیا (سیا) در سال1980 را که پیش از این منتشر شد بود، انتشار داد که مورد توجه قرار نگرفته بود. این تحلیل که اسلام در ایران نام دارد مدعی است که آیت‌الله خمینی 16 سال پیش از وقوع انقلاب یعنی در سال 1963 نیز تلاش کرده بود به سراغ آمریکا برود.
 
مقامات ایران قویا این گزارشات را رد کرده و تاکید دارند که اسناد مذکور ساختگی است.
 
دو مشاور پیشین کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری جیمی کارتر در گفت‌و‌گو با گاردین اظهارنظری درباره‌ صحت و اعتبار این اسناد نکردند اما این مساله که آمریکا شاه ایران را ترک گفته و تسلیم کرده است، رد کردند.
 
به ادعای بی بی سی، آیت‌الله خمینی در یکی از پیام‌ها آورده است: صلاح این است که شما به ارتش توصیه کنید از بختیار (نخست وزیر شاه)‌پیروزی نکنند. شما خواهید دید که ما هیچ خصومت خاصی با آمریکایی ‌ها نداریم.
 
 آیت‌الله خامنه‌ای روز جمعه ۱۴ خرداد در سالگرد درگذشت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران گفت: «حالا به مناسبت سالگرد امام٬ دستگاه تبلیغاتی دولت انگلیس علیه امام به اصطلاح سند منتشر می‌کند؛ علیه امام پاکیزه و مطهر سند را از کجا آوردند؟ از مدارک آمریکایی! آمریکایی که هواپیمای مسافربری را سرنگون می‌کند٬ از جعل سند ابایی دارد؟ دشمنی انگلیس‌ها این‌گونه است».
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان