arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۴۹۲۱
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۱۱ - ۲۳ خرداد ۱۳۹۵

چرا فلوجه، پل پیروزی بر داعش است؟

یک کارشناس مسائل خاورمیانه از دلایل اهمیت شکست دادن داعش در فلوجه می‌گوید.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
یک کارشناس مسائل خاورمیانه از دلایل اهمیت شکست دادن داعش در فلوجه می‌گوید.
به گزارش انتخاب، درگیری های اخیر فلوجه و پیشروی نیروهای مردمی و ارتش عراق به سمت پایگاه های داعش در این منطقه همگی نشانه ای از تضعیف این گروه تروریست است. داعش که تا چندی پیش سودای دست یابی به کل جهان را در سر داشت اکنون در حال مبارزه برای نگاه داشتن پایگاه های کوچک و بزرگش در عراق و سوریه است. جعفر قنادباشی کارشناس مسائل خاورمیانه معتقد است داعش با انجام رفتار های خشونت آمیز در درجه اول حمایت مردم را از دست داد و بعد از آن فضای جهانی را بر ضد خود کرد.

در حال حاضر وضعیت داعش در سوریه و عراق چگونه است؟

داعش در حال حاضر به دلیل اینکه فلوجه مورد حمله قرار گرفته در بحران دفاعی به سر می برد است و در حال از دست دادن یکی از پایگاه های اصلی اش است. در سوریه هم در شهر رقه مورد حمله نیروهای سوریه که مجموعی از نیروهای کرد، ترکمن، عرب و غیره و مورد حمایت دولت هستند قرار گرفته است. نیروهای داعش هم در سوریه و هم در عراق سعی کردند دفاعشان را در یک منطقه که مورد حمله قرار گرفته منحصر نکنند بلکه با عملیات انفجاری توجه جبهه نیروهایی که بهشان حمله کردند را جلب کنند. انفجار بغداد و کربلا یک نوع عملیات خاص داعش در برابر حملاتی است که به فلوجه شده است. با این وجود باید گفت داعش در مجموع با توجه به حملات اخیر وضعیت خوبی ندارد.

با توجه به درگیری هایی که در فلوجه رخ داده به نظر می رسد داعش در حال تضعیف است. به نظر شما چرا این اتفاق پیش آمده؟

داعش راه درستی را انتخاب نکرد و با خشونت طلبی از حمایت های مردمی دور ماند و فضای جهانی را ضد خود کرد. داعش در این مدت کمک حامیان خود از جمله ترکیه را تقریبا از دست داد و با تقویت ارتش سوریه و عراق و نیروهای کرد و عرب تا حدود زیادی از توانش کاسته شد. به طور کل یک سلسله دلایل داخلی درون داعش که به دلیل اشتباهات و یک سلسله شرایط بیرونی به دلیل عکس العملی که اعمال داعش داشته سبب تضعیف جایگاه داعش شده است.

آیا آزاد سازی فلوجه در عراق می تواند بر فضای فعلی سوریه هم تاثیری داشته باشد؟

فلوجه یکی از سنگرهای مستحکم داعش است و اگر سقوط کند در مجموع داعش را بیش از این تضعیف و زمینه های آزادسازی موصل را هم فراهم می کند و همین موضوع روی سوریه هم اثر می گذارد و سبب تضعیف نیروهای داعش در سوریه می شود.

با وجود آشوب هایی که سوریه هر روز شاهد آن است وضعیت گفتگوها وضعیت میدانی این کشور را چگونه پیش بینی میکنید؟

همه نیروهای ابر قدرت جهان چه از لحاظ اقتصادی چه سیاسی و چه ایدئولوژیک در بحران سوریه نقش دارند. در سوریه مجموعه ای از این نیروها حضور دارند که حاصل جمع حضورشان شرایط فعلی سوریه را رقم می زند. درست است که داعش در حال تضعیف شدن است ولی گروه های دیگری در این کشور در حال تشکیل شدن هستند که حامی بزرگی مانند عربستان دارند، با این وجود به نظر می رسد برخلاف چند ماه پیش سوریه تا چند سال آینده شاهد آرامش نخواهد بود.


نظرات بینندگان