arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۵۲۲۶
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۱۴ - ۲۴ خرداد ۱۳۹۵

اردوغان قهر از مراسم تدفین محمد علی را توجیه کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس جمهور ترکیه به منظور توجیه گزارش‌ها در خصوص قهر کردنش از مراسم تدفین "محمد علی"، بوکسور مشهور آمریکایی و کوتاه کردن سفرش به آمریکا گفت آن لحظه به این نتیجه رسیدم که مراسم تدفین بدون رعایت "جوانب مذهبی" برگزار می‌شود و لزومی ندارد تا زمان تدفین در مراسم بمانم.
 
به گزارش انتخاب، به نقل از روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به خبرنگاران گفت: ما مشاهده کردیم برنامه‌ای که برای مراسم روز جمعه (تدفین محمد علی) تنظیم شده هیچ جنبه مذهبی ندارد.
 
وی افزود، از آنجا که به نام رهبران سیاسی حاضر در این مراسم اشاره‌ای نشده بود هیچ امکانی برای تدارک مذاکرات دو جانبه با سیاستمداران کشورهای دیگر نیز وجود نداشت.
 
اردوغان گفت: آن لحظه فکر کردیم با توجه به اینکه کشور در دوره‌ای حساس به سر می‌برد کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد و تصمیم گرفتیم همان روز پنجشنبه برگردیم و منتظر جمعه نمانیم.
 
این اظهارات اردوغان در حالی مطرح شد که وی ابتدا قرار بود یکی از سخنران‌های مراسم تدفین محمد علی باشد اما بعدا اعلام شد با توجه به این که زمان کافی وجود ندارد نام وی از فهرست سخنران‌ها توسط سازمان دهندگان مراسم حذف شده است.
 
همچنین برخی رسانه‌ها گزارش دادند که اردوغان می‌خواسته یک تکه پارچه از پرده خانه کعبه را در مراسم نماز میت بر پیکر محمد علی بر تابوت قرار دهد، اما جلوی وی گرفته شد.
بر اساس نوشته روزنامه حریت تغییر برنامه سفر اردوغان در آمریکا به دلیل اختلاف وی با شرکتی که سازمان دهنده مراسم تدفین وی بوده رخ داده است. شرکت مذکور نیز ترجیح داده با توجه به منافع تجاری‌اش اردوغان را در فهرست سخنران‌های مراسم قرار ندهد.
پیشتر رسانه‌ها گزارش دادند که اردوغان در جریان سفرش به آمریکا برای حضور در مراسم تدفین محمد علی پس از شرکت در مراسم ختم و دعا در روز پنجشنبه بدون ارائه توضیحی از حضور در ادامه مراسم خودداری کرده و خاک آمریکا را به نشانه قهر ترک کرده است.
 
این در حالی است که انتظار می‌رفت اردوغان در کنار سایر سران کشورهای جهان در مراسم تدفین محمد علی که روز جمعه برگزار شد، شرکت کند اما دفتر وی بدون ارائه هیچ توضیحی اعلام کرد، اردوغان نیمه شب پنجشنبه آمریکا را ترک کرده است.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان