arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۵۵۸۱
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۱۰ - ۲۶ خرداد ۱۳۹۵

ارثیه شوم دولت سابق از نظر آيت الله هاشمی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی روز گذشته در دیدار تعدادی از اعضای شورای مرکزی و دفتر سیاسی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، تعامل گروه‌های سیاسی در کشور را که اکثریت آنها انسان‌های فرهیخته و صاحب‌نظر هستند، بسیار خوب و امیدوارکننده دانست و گفت: «این امیدواری موقعی عمیق می‌شود که می‌بینیم خانواده‌ها و به تبع آن جامعه، به خاطر اطلاعات فرزندان و جوانان، آگاه شده‌اند».
 
به گزارش انتخاب به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع تشخیص مصلحت، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ارائه تحلیلی از مقاومت‌های انتخاباتی مردم در مقابل تحکم‌های سیاسی بعضی از جریان‌ها، در پاسخ به این سؤال که «چرا پس از انتخابات گفتید: خیالم راحت شد؟»، عنوان کرد: «فضای قبل از انتخابات را به یاد آورید که چه تهمت‌ها و نسبت‌های ناروایی علیه بعضی از نامزدها به کار می‌بردند و با تمام توان در رسانه‌های نوشتاری، شنیداری و دیداری پخش می‌کردند! ولی وقتی رأی مردم را با‌وجود حجم بالای شانتاژها و القائات سوء دیدیم، امیدوار شدیم که دیگر هیچ ‌کس یا گروهی با ظاهرسازی‌ و تحریف حقایق نمی‌تواند اکثریت مردم جامعه را فریب دهد».
 
آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، درباره نگرانی اعضای حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، برای مسائل و مشکلات اقتصادی کشور، گفت: «تیم اقتصادی دولت، باید مثلث شوم تورم، رکود و بی‌کاری را به عنوان خطرناک‌ترین ارث دولت سابق حل کند که دولت ‌به‌تازگی تصمیم گرفته از شمشیر دو لبه نقدینگی برای رونق تولید استفاده کند».
 
 او با اشاره به مجموعه مباحثی که در این سال‌ها با کارشناسان و متخصصان اقتصادی و بانکی داشته است، افزود: «باید از ٩٠٠ هزار میلیارد تومان نقدینگی که مانند بهمن، تولید کشور را خفه کرده، برای احیای واحدهای تولیدی استفاده کنیم که علاوه بر بازگشت بی‌کارشده‌ها، برای بی‌کاران هم اشتغال‌آفرینی می‌شود».
 
آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، با بیان اینکه «این یک طرح تئوری نیست»، به تجربه عملی استانداری همدان اشاره کرد و گفت: «می‌توان تمام کارگاه‌های کوچک و کارخانه‌های متوسط را در یک برنامه کوتاه‌مدت و میان‌مدت احیا کرد؛ چراکه بسیاری از زیرساخت‌ها تهیه شده و حتی نیروها نیز آموزش‌های لازم را دیده‌اند و برای شروع نیاز به حمایت‌های مالی و کم‌کردن نگرانی صاحبان سرمایه به خاطر معوقات بانکی است».
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، استفاده از قابلیت‌های مردمی و واگذاری کارها به بخش خصوصی را برای حرکت جدی اقتصادی در کشور ضروری دانست و با اشاره به اصلاح سیاست‌های اصل ٤٤ و تدوین چشم‌انداز ٢٠‌ساله نظام و همچنین تجربه عملیاتی استانداری کرمان، گفت: «اقیانوس اراده مردمی، رکودها و رخوت‌ها را از مسیر حرکت‌ اقتصادی جامعه به سوی قله‌های پیشرفت و تکنولوژی برمی‌دارد».
 
او درباره نگرانی رشد روز‌افزون آسیب‌های اجتماعی، «من لا معاش له لا معاد له» را یک تحلیل روشن از پیامبر (ص) برای جامعه دانست و افزود: «بی‌دلیل نیست که می‌گویند وقتی فقر به سوی کشوری راه افتاد، کفر می‌گوید تو تنها نرو که من و تو باید با هم برویم. همیشه این‌گونه بوده است که فقر همراه تبعیض اگرچه در کنار آن قله‌های رفاه باشد، آرامش اجتماعی جامعه را از بین می‌برد و به‌جای گسترش فضایل اخلاقی، به رذیلت‌های اخلاقی و آسیب‌های اجتماعی دامن می‌زند».
 
در آغاز این دیدار، آقای دکتر علی شکوری‌راد، دبیرکل، دکتر حمید جلایی‌پور، خانم آذر منصوری و خانم نسیم چالاکی، ضمن ارائه دیدگاه‌ها و نظرات خویش به بیان مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی پرداختند.


نظرات بینندگان