arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۵۸۰۸
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۱۲ - ۲۷ خرداد ۱۳۹۵

رئیس سیا: داعش در پی اعزام نیروهای خود برای حمله به غرب است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس «سیا» قصد دارد در جلسه امروز کنگره اعلام کند که تکفیری‌های «داعش» در صدد آموزش و اعزام عوامل خود برای حمله به غرب می‌باشند.
 
به گزارش انتخاب، «جان برنان» رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به «سیا» قصد دارد روز پنجشنبه (امروز) به کنگره اعلام کند که شبه‌نظامیان «داعش» در حال آموزش و تلاش برای مستقر کردن اعضای خود به منظور اجرای حملات بیشتر در غرب هستند و به منظور جبران خساراتی که در قلمرو عراق و سوریه متحمل شدند، بیشتر بر تاکتیک‌های چریکی تکیه دارند.
 
روزنامه «دیلی استار» گزارش کرد، برنان در اظهاراتی که قرار است برای کمیته اطلاعات سنا مطرح کند، می‌گوید که داعش تلاش دارد تا تجهیزات و دستگاههایی را برای هدف قرار دادن و آغاز حملاتی علیه کشورهای خارجی آماده کنند.
 
برنان تصریح کرد: «داعش یک کادر بزرگ از جنگجویان غربی دارد که می‌توانند بعنوان عاملانی برای حملات علیه غرب مورد استفاده قرار گیرند».
 
وی تصریح کرد که داعش احتمالاً در تلاش است تا عوامل خود را به کشورهای دیگر قاچاق کند و ممکن است این افراد را در میان موجی از آوارگان روانه اروپا شوند یا اینکه از طرق قانونی به کشورهای دیگر اعزام شوند.
 
رئیس سیا همچنین به درخواست داعش از هوادارانش برای اجرای حملات باصطلاح «گرگ‌های تنها» در کشورهای زادگاهشان اشاره کرد و حمله مسلحانه و تروریستی به باشگاه شبانه «اورلاندو» را «اقدام شنیع از خشونت گستاخانه» اعلام کرد.
 
وی ادامه داد که داعش به صورت تدریجی شاخه‌‌های مختلف خود را به شبکه‌های به هم متصل ترویج می‌دهد. شاخه داعش در لیبی ظاهراً خطرناک‌ترین و پیشرفته‌ترین شاخه به حساب می‌آید اما داعش در صدد افزایش نفوذ خود در آفریقا است.
 
بنا به گفته برنان، شاخه داعش در صحرای سینا «فعال‌ترین و توانمندترین گروه تروریستی در مصر بوده است» که به ارتش مصر و اهداف دولت این کشور و همچنین اتباع خارجی و گردشگران حمله کرده است که از آن میان می‌توان به هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری روسیه در اکتبر گذشته اشاره کرد.
 
برنان ادامه داد که دیگر شاخه‌های داعش نیز به دنبال رشد و گسترش هستند. «شاخه یمن بعنوان مثال به واسطه نفاق پاره پاره شده‌اند و شاخه افغانستان-پاکستان در تلاش است تا انسجام خود را به دست آورد و بخشی از آن به دلیل رقابتی است که با طالبان دارند».
 
رئیس سیا، داعش را یک «رقیب نیرومند» خواند ولی گفت که ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری داعش پیشرفت‌هایی را در زمینه مبارزه با این گروه تروریستی به دست آورده است.
 
بنا به گفته برنان، داعش در تلاش است تا جای شماری از جنگجویان خود را با نیروهای تازه پر کند زیرا تعداد اندکی ازآنها به سوریه سفر کرده‌اند و شماری از آنها نیز این گروه را ترک کرده‌اند.
 
رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا تصریح کرد که توانمندی داعش برای جمع‌آوری پول کاهش یافته است اما این گروه همچنان به تولید دستکم دهها میلیون دلار درآمد در ماه ادامه می‌دهد که اکثر این درآمد از مالیات و فروش نفت خام به دست می‌آید.
 
وی در اینباره توضیح داد: «متأسفانه، علیرغم تمامی پیشرفت‌های ما علیه داعش در میدان نبرد و در حوزه مالی، تلاش های ما برای کاهش توانمندی تروریسم این گروه و دسترسی جهانی آنها کاهش یافته است. در واقع، در حالیکه فشار بر داعش افزایش می‌آید، این گروه عملیات تروریستی جهانی خود برای حفظ سلطه بر برنامه تروریسم جهان را تشدید می‌بخشد».
منبع: فارس
نظرات بینندگان