arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۶۱۱۱
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۱۴ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۵

افزایش 69 درصدی مبادلات تهران و مسکو

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر انرژی روسیه، نوواک، در مذاکره با هیات ایرانی که به سرپرستی محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و حضور مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در حاشیه نشست بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ برگزار شد، افزود: رشد مبادلات تجاری با ایران در حالی صورت گرفته است که ارزش روابط اقتصادی روسیه با برخی کشور ها حتی چین در شش ماهه اول 2016 نسبت به مدت مشابه سال پیش کاهش یافته است.
 
به گزارش انتخاب، وزیر انرژی روسیه در این نشست که شامگاه جمعه برگزار شد، همچنین تاکید کرد: اکنون شاهدیم مجموعه برنامه ریزی های دو سال گذشته برای توسعه روابط دو کشور با پیگیری های فراگیر سفیر ایران در فدراسیون روسیه و اقدام های مقام های مسئول دو کشور در حال نتیجه دادن است که رشد 69 درصدی در ارزش مبادلات، نخستین گام آن است و انتظار داریم در مراحل و زمان های بعدی شتاب بیشتری بگیرد.
 
وی همچنین با تاکید بر لزوم برنامه ریزی برای تامین اعتبار طرح های مورد توافق ایران و روسیه در قالب نقشه راه توسعه روابط دو کشور در بخش های مختلف از جمله انرژی، نفتی و ریلی با ارزش بیش از 40 میلیارد، گفت: رسیدن به این هدف می تواند ارزش سطح روابط اقتصادی تهران و مسکو را بسیار افزایش دهد.
 
نعمت زاده وزیر صنعت نیز در این نشست با تاکید بر راهبردی بودن همکاری های ایران و روسیه در بخش های مختلف از جمله اقتصادی گفت: تهران در تمامی ابعاد از توسعه روابط با مسکو استقبال می کند.
 
وی با اشاره به اعلام نوواک مبنی بر افزایش ارزش روابط اقتصادی اظهارکرد: حرکت خوب کنونی زمینه رشد بیشتری دارد که بخش های مختلف باید از آن بهره بگیرند تا سطح همکاری های اقتصادی از حد کنونی فراتر رود.
 
سنایی سفیر ایران در مسکو نیز با اشاره به حرکت انجام گرفته در توسعه روابط ایران و روسیه از آغاز کار دولت یازدهم گفت: مجموعه زیادی از اسناد، قراردادها، توافق و تفاهم بین دو دولت و بخش های خصوصی دو کشور امضا شده است که ظرفیت بسیاری برای افزایش هر چه بیشتر ارزش مبادلات اقتصادی ایجاد کرده است.
 
سفیر ایران افزود: تهران و مسکو با نگاه راهبردی به روابط، تحرک در همکاری های اقتصادی و صنعتی را ایجاد کرده اند و اکنون فرصت پیش رو برای رشد مناسبات در تمامی بخش ها فراهم شده است که باید بخش های خصوصی از آن بهره بگیرند.
 
همچنین الکسی اولیو کایف وزیر توسعه اقتصادی روسیه در دیدار جداگانه ای با وزیر صنعت ایران، افزایش ارزش مبادلات اقتصادی دو کشور را ارزشمند خواند و گفت: رشد روابط اقتصادی با تهران در حالی صورت گرفته است که مسکو در مدت مورد بررسی شاهد کاهش در ارزش روابط اقتصادی با بسیاری از شرکای خارجی خود بوده است.
 
وی افزود: اکنون دو کشور بیش از گذشته می توانند برای توسعه همکاری های اقتصادی برنامه ریزی کنند.
ایران و روسیه پایین ترین سطح روابط تجاری را زمان کار دولت دهم در سال 1392 با سقوط از چهار میلیارد دلار به کمی بیش از یک میلیارد دلار تجربه کردند.
 
در چارچوب برنامه دولت یازدهم برای تحرک بخشی به روابط اقتصادی ایران و روسیه براساس آمارهای انتشار یافته، سال 2014 ارزش مبادلات به حدود یک میلیارد و 700 میلیون دلار افزایش یافت، سال 2015 نیز شاهد حدود 30 درصد رشد بود و براساس اعلام جدید وزیر انرژی روسیه در شش ماهه گذشته نسبت به مدت مشابه سال 2015 افزایش 69 درصدی ثبت شده است.
 
دو کشور براساس راهبرد اتکا به هم برای تامین نیازها، درصدد استفاده از مزیت ها و تولیدات در ایران و روسیه هستند تا همزمان با کاهش هزینه تمام شده به دلیل هم مرز بودن، زمینه ارتباط بیشتر بخش های خصوصی نیز فراهم شود.
 
تهران و مسکو انتظار دارند با توجه به نقشه راه توسعه روابط که در برگیرنده 40 میلیارد دلار همکاری اقتصادی و صنعتی و همچنین بازرگانی است، ارزش مبادلات ایران و روسیه در آینده ای نزدیک به سالانه 10 میلیار دلار برسد.
 
نشست بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ روسیه با حضور 800 هیات دولتی و غیر دولتی از کشورهای مختلف جهان که روز پنجشنبه با حضور هیات جمهوری اسلامی ایران آغاز شد، امروز پایان می یابد.
 
هیات ایران به سرپرستی نعمت زاده و حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، افزون بر شرکت در نشست های عمومی و تخصصی این همایش سه روزه، دیدار و رایزنی های زیادی با مقام های اقتصادی و صنعتی روسیه انجام دادند.
 
در این همایش اقتصادی که نشست اصلی آن با سخنرانی ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه آغاز شد، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل، نخست وزیر ایتالیا، دبیر کمیسیون اتحادیه اروپا، نیکلای سارکوزی رئیس جمهور سابق فرانسه و ده ها مقام دولتی روسیه حضور دارند.
 
گستردگی برگزاری و تنوع محورهای مورد بررسی در این همایش با فرصت بسیار انجام رایزنی های گسترده و عقد قرارداد بین شرکت کنندگان، توجه روزافزون کارشناسان اقتصادی، سرمایه گذاران و رسانه ها را به خود جلب کرده است، بگونه ای که حدود دو هزار خبرنگار و تحلیلگر اقتصادی رسانه های کشورهای مختلف در این نشست فعالیت می کنند.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان