arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۶۱۱۵
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۱۵ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۵

نگاه اروپایی‌ها به هیات مردانه ایران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دومین تور اروپایی وزیر امور خارجه کشورمان به نروژ و آلمان در حالی هفته گذشته انجام شد که دیدار وی با همتایان اروپایی و آمریکایی‌اش در گروه 1+5 درباره برجام از بخش‌های قابل توجه برای رسانه‌ها و افکار عمومی بود.
 
به گزارش انتخاب، محمد جواد ظریف در دومین تور اروپایی خود هفته گذشته در راس هیاتی در سفری چهار روزه به نروژ و آلمان رفت.
 
نروژ قدیمی‌‌ترین حکومت پادشاهی اروپا را دارد. نروژی‌ها در سال‌های 1972 و 1994 در دو همه پرسی مخالفت خود را با پیوستن به اتحادیه اروپا اعلام کردند و در حال حاضر این کشور به صورت پادشاهی مشروطه اداره می‌شود و نظام سیاسی آن مشروطه سلطنتی با دموکراسی پارلمانی است به گونه‌ای که پادشاه در آن نقش اجرایی و مسوولیتی نداشته و در واقع قدرت اجرایی در دست دولت بوده و پادشاه یک مقام تشریفاتی است.
 
وزیر امور خارجه کشورمان اولین دیدار خود با مقام‌های نروژی در روز دوشنبه را به ملاقات بورگه برنده وزیر امور خارجه این کشور اختصاص داد که آبان ماه سال 93 به تهران آمده بود.
 
پیش از دیدار وزرای امور خارجه ایران و نروژ تعداد اندکی از اعضای کروهگ تروریستی منافقین در مقابل وزارت امورخارجه جمع شده بودند و پلاکاردهایی با تصویر ظریف در دست داشتند که روی آن علامت ضربدر داشت و خطاب به وزیر امور خارجه کشورمان شعار «برو برو» را فریاد می‌زدند. هیات ایرانی به همراه اسکورت از در دیگر ساختمان وزارت خارجه نروژ بدون آنکه با تجمع منافقین رو به رو شوند وارد شدند.
 
ساختمان وزارت خارجه نروژ  متعلق به دوران جنگ جهانی دوم که در آن زمان مقر گشتاپو بوده و بعد از جنگ مورد بازسازی قرار گرفته، است.
 
پس از پایان مذاکرات دو طرف اعلام کردند که درباره بحران سوریه و راه‌های پایان آن، وضعیت عراق و افغانستان و همچنین روابط دوجانبه و همکاری‌های سیاسی و اقتصادی و موضوعات مربوط به پسابرجام گفت‌وگو کردند.
 
بورگه برنده در این نشست خبری مشترک با ظریف از توافق هسته‌ای به عنوان دستاوردی بزرگ برای ایران و دیپلماسی جهانی یاد کرد. هم‌چنین با اشاره به اینک‌ه بحران‌های جهانی فقط به خاورمیانه محدود نیست، تاکید کرد که این توافق به ما یادآوری می‌کند، آن‌چه که اکنون همه به آن نیاز دارند، نوعی از صبر و تعامل است. در لحظات پایانی این نشست در حالی که وزیر خارجه نروژ برای حضور در پارلمان این کشور عجله داشته است خطاب به ظریف ضمن عذرخواهی گفت که باید خودم را به موقع به پارلمان برسانم، نمی‌دانم در ایران هم همین‌طور است یا نه و ظریف نیز با لبخند جواب داد اتفاقا من روز گذشته آنجا بودم و هر دو خندیدند
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان