arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۶۲۰۴
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۲۲ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۵

ادعای روزنامه رای الیوم: ملک سلمان و محمد بن نایف در آستانه مرگ

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سن ملک «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان بالاست و وضعیت جسمی اش نیز وخیم است و شاهزاده«محمد بن نایف» ولیعهد عربستان که فرد مورد نظر و مطلوب آمریکاست نیز بر اساس ارزیابی عملیاتی سه نفر از افراد برجسته سازمان اطلاعات آمریکا که در زمینه سلامتی اش انجام دادند،به شدت مریض است و مدت زیادی زنده نمی ماند و پادشاه نمی شود.

سفر رسمی شاهزاده بن سلمان به آمریکا که روز جمعه به پایان رسید سفری پادشاهی بود و تنها چیزی که کم داشت اعلام رسمی آن بود.وی با باراک اوباما رئیس جمهور، «جان کری»وزیر خارجه ، «اشتون کارتر» وزیر دفاع، ژنرال «برنان»رئیس سازمان اطلاعات مرکزی، «پل رایان»رئیس کنگره و ژنرال«جیمز کراپر»رئیس سازمان اطلاعات ملی آمریکا دیدار کرد.

روزنامه رأی الیوم در گزارشی نوشت:«بروس ریدل»افسر سابق در سازمان اطلاعات آمریکا و متخصص در امور خاورمیانه و عضو تیم انتقالی در دولت«باراک اوباما»رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که این خود رهبران آمریکا بودند که از «محمد بن سلمان»جانشین ولیعهد رسما دعوت کردند تا به واشنگتن سفر کند زیرا وی در آینده نزدیک پادشاه عربستان می شود.وی افزود هدف از دولت آمریکا از دعوت بن سلمان به واشنگتن شناخت وی از نزدیک بود.

ریدل به پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا گفت که سن ملک«سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان بالاست و وضعیت جسمی اش نیز وخیم است و شاهزاده«محمد بن نایف»ولیعهد عربستان که فرد مورد نظر و مطلوب آمریکاست نیز بر اساس ارزیابی عملیاتی سه نفر از افراد برجسته سازمان اطلاعات آمریکا که در زمینه سلامتی اش انجام دادند،به شدت مریض است و مدت زیادی زنده نمی ماند و خارج از مسابقه برای کرسی پادشاهی است و پادشاه نمی شود.

این شبکه تلویزیونی در گزارشش نوشت که رهبران آمریکا بر این باورند که عربستان سعودی اکنون در برابر چندراهی قرار گرفته است و اگر طرح ها و پروژه ها و جنگ های شاهزاده بن سلمان چه در حال حاضر و چه زمانی که پادشاه شود به موفقیت نرسد جایگزین آن فروپاشی و حالتی از آشوب و هرج و مرج است که به نفع گروه های تندرو نظیر گروه های تروریستی داعش و القاعده است بنابر این یا جای بن سلمان است یا البغدادی.

ریدل به نویسندگان این گزارش یاد شده گفت که  دولت آمریکا به شاهزاده بن سلمان از زمان تعیین اش به عنوان مرد شماره سه در حاکیمت، توجه زیادی نشان داده است و بسیاری از افراد داخل دولت از «تهورش»«نگران»هستند زیرا بسیاری از سیاست هایی که ارائه کرده به لحاظ مالی و نظامی بسیار هزینه داشته است از جمله این سیاست ها جنگ علیه یمن است که هزینه آن روزانه 200 میلیون دلار است؛جنگی که در حال حاضر وارد مرحله رکود شده است.

ریدل در ادامه تاکید کرد که این خود بن سلمان بوده است که تصمیم به تزریق مقادیر زیادی نفت اضافی به بازارها و غرق کردن بازارهای جهانی گرفت و باعث فروپاشی قیمت نفت و کاهش درآمدهای عربستان به نصف شد؛امری که منجر به تدابیر ریاضتی کنونی و لغو سوبسیدهای خدمات و کالاهای اساسی در عربستان شد؛همچنین از اجرای حکم اعدام «شیخ نمر النمر»روحانی برجسته شیعی حمایت  کرد و باعث شد که روابط با ایران و شیعیان عربستان وخیم شود.

ناظران ملاحظه کردند که سفر رسمی شاهزاده بن سلمان به آمریکا که روز جمعه به پایان رسید سفری پادشاهی بود و تنها چیزی که کم داشت اعلام رسمی آن بود.وی با باراک اوباما رئیس جمهور،«جان کری»وزیر خارجه ، «اشتون کارتر»وزیر دفاع، ژنرال «برنان»رئیس سازمان اطلاعات مرکزی،«پل رایان»رئیس کنگره و ژنرال«جیمز کراپر»رئیس سازمان اطلاعات ملی آمریکا دیدار کرد.

گزارش یاد شده برای نخستین بار فاش کرد که شاهزاده بن نایف ولعیهد عربستان از زخم های خطرناکی رنج می برد که طی یک عملیات انتحاری برداشت؛ این عملیات وی را در سال 2009 مورد هدف قرار داد و توسط یکی از عناصر القاعده انجام شد.ریدل گفت که سه نفر از افسران سازمان اطلاعات آمریکا ارزیابی ای از وضع جسمی بن نایف انجام دادند که یکی از آنها خبر داد که وی در آستانه مرگ است اما دومی تا این حد پیش نرفت و اذعان کرد که حال وی خیلی خوب نیست و در حال حاضر با مسکن های قوی زندگی اش را سپری می کند.

در این گزارش آمده است که شاهزاده بن سلمان در سفرش به آمریکا مسائل زیادی را مورد بحث قرار داد از جمله جنگ در سوریه و یمن و تروریسم و مساله نزاع اعراب و اسرائیل در جدول رایزنی هایش نبود.

بن سلمان روز گذشته-جمعه- به نیویورک رفت و با سرمایه گذاران و مدیران بانک های جهانی در بازار مالی«وال استرایت»دیدار کرد.وی همچنین از منطقه«سیلیکون والی» جایی که صنایع الکترونیک قرار دارند، بازدید کرد.
منبع: تابناک
نظرات بینندگان