arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۶۲۴۸
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۱۰ - ۳۰ خرداد ۱۳۹۵
در گفتگو با انتخاب مطرح شد؛

اعطاي تسهيلات بدون نظارت به مقصد نمي‌رسد

اگرچه بانك مركزي براي خروج از ركود بانك‌ها را بسيج كرده تا تسهيلات اعطايي را به سمت بنگاه‌هاي توليدي و تامين سرمايه در گردش آنها سوق دهد ولي تجربه نشان داده در صورتي كه نظارت موثر از سوي بانك مركزي اعمال نشود، اين تسهيلات به مقصد نخواهد رسيد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

اگرچه بانك مركزي براي خروج از ركود بانك‌ها را بسيج كرده تا تسهيلات اعطايي را به سمت بنگاه‌هاي توليدي و تامين سرمايه در گردش آنها سوق دهد ولي تجربه نشان داده در صورتي كه نظارت موثر از سوي بانك مركزي اعمال نشود، اين تسهيلات به مقصد نخواهد رسيد.

کامران ندری کارشناس بازار پولی و مالی در گفتگو با انتخاب اقتصادی گفت: تجربه نشان داده در سال‌های گذشته به دلیل سوءمدیریت در سیستم بانکی کشور، منابع قابل تسهیلات‌دهی به جای پرداخت به حوزه تولید، سر از دیگر بخش‌ها درآورده است. گاه این تسهیلات در خدمت خود بانک و پوشش هزینه‌های بانک قرار گرفته و یا گاه به بنگاه‌های مرتبط با بانک‌ها رفته و یا بعضا سر از واردات و تجارت و یا بازارهای موازی درآورده است. در چنین شرایطی اگر بانک مرکزی قصد داشته باشد به سمت باز کردن منابع برود این حرکت لزوما به مفهوم آن نخواهد بود که به دست تولیدکنندگان می رسد. بلکه می‌تواند منابعی را که شاید قابل توجه نیز باشد صرف امورات جاری خود بانک‌ها کرده باشد.

او متذكر شد: به نظر می‌رسد بانک مرکزی به دلیل پیش رو داشتن چنین مشکلی هست که تا امروز سیاست های انبساطی که می‌تواند رونق آفرین باشد اگرچه در کوتاه‌مدت را اجرا نکرده است چرا که سیاست انبساطی باعث حل شدن مشکل بانک می‌شود و حل شدن مشکل بانک الزاما به منزله حل شدن مشکل تولید نیست. در عین حال این سیاست که نتوانسته کمکی به تولید کند در سوی دیگر ماجرا تورم زا نیز شده است و حجم زیادی از نقدینگی را روانه بازار کرده که می‌تواند رشد قیمت‌ها را شتاب بخشد. از این رو لازمه یک سیاست پولی خوب آن است که ابتد بانک مرکزی از سلامت نظام بانکی و اینکه بانک‌ها بدون سوءمدیریت این منابع را اداره خواهند کرد؛ مطمئن شود سپس اقدام به تصمیم‌های انبساطی بگیرد تا دست کم اهداف را اگرچه کامل نه ولی تا درصد بالایی محقق شده ببیند و منابع را به سمت تولید هدایت کند.

به اعتقاد ندري در اقتصاد اگر بنگاه‌های ما عقب نگر باشند و در عین حال چسبندگی تورم داشته باشیم در این شرایط در صورتی که بخواهیم نرخ تورم را پایین بیاوریم ممکن است این اقدام منجر به تشدید رکود شود. اما درباره اینکه بنگاه‌های ما عقب‌نگر هستند یا جلونگر، اختلاف نظر وجود دارد. در صورتی که نگاه‌های ما جلونگر باشند، کنترل تورم و کاهش قیمت‌ها اثر منفی در اقتصاد نداشته و می‌تواند رشد هم بیافریند اما اگر بنگاه‌ها عقب‌نگر باشند کاهش تورم می‌تواند منجر به تعمیق رکود شود. لازم است اشاره شود که در بسیاری از موارد ممکن است بنگاه‌ها عقب‌نگر بوده و در بسیاری از موارد نیز جلونگر باشند لذا باید دید در مجموع اثرکدامیک بیشتر بوده است. من معتقد هستم بنگاه‌های ما بیش از آنکه عقب‌نگر باشند؛ جلونگر هستند و فکر می‌کنم با پایین آمدن تورم رشد اقتصادی تاثیر منفی نمی پذیرد.

او توضيح داد: در سال‌های گذشته یک مدیریت بد نیز در بانک‌ها اتفاق افتاده و بانک ها به سمت سرمایه گذاری در بخش مسکن رفته‌اند. زمانی هم که سرمایه گذاری کردند قیمت‌های مسکن بالا بود. با توجه به اینکه در دو سه سال اخیر قیمت‌ها در بخش مسکن تقریبا ثابت بوده و با شیب بسیار ملایم رشد اندک داشته است؛ اگر تورم همچنان روند نزولی در پیش گیرد؛ سرمایه گذاری بانک‌ها سودآور نخواهد بود عمده بانک‌ها با زیان مواجه می شوند. بنابراین بخشی از مشکلات بانک‌ها را نیز تورم می تواند حل کند. اما در نهایت باید تصمیم بگیریم که ما به دنبال رشد اقتصادی هستیم یا رفع مشکل بانک‌ها. به عقیده من اگر می خواهیم رونق ایجاد شود ابتدا باید سلامت بانک‌ها را برقرار کنیم و به بانک‌ها کمک کنیم از شر دارایی‌های سمی خلاص شوند. در صورتی که تنها به رونق صرف بیندیشیم و برای آن سیاست انبساطی پیش گیریم به چیزی بیشتر از یک نتیجه‌ای مقطعی و گذرا دست نخواهیم یافت.
نظرات بینندگان