arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۶۴۰۳
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۲۳ - ۳۰ خرداد ۱۳۹۵

هوای قم 55 روز همراه با ریزگرد/ روز گذشته ریزگردها در هوای قم 17 برابر بیش از حد مجاز بود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نائب رئیس شورای اسلامی شهر قم با اشاره به اینکه ریزگردها اثرات زیانباری را بر سلامت مردم برجای می گذارد، گفت: روز گذشته میزان گرد و غبار در هوای شهر قم 17 برابربیش از حد مجاز بود لذا باید مسئولان با همفکری درخصوص این مشکل چاره اندیشی کنند.

به گزارش ایرنا، حسن بختیاری عصر یکشنبه در نطق پیش از دستور شورای اسلامی شهر قم خاطرنشان کرد: منشاء این گرد و غبار و ریزگردها، بیابانهای شرق و غرب شهر قم بود که مالچ پاشی حداقل کاری است که باید انجام شود.

وی ادامه داد: منشاء ریزگردها بیشتر از قم و استان های مجاور وارد می شود لذا از استاندار محترم انتظار می رود، با پیگیری و تخصیص اعتبارات لازم زمینه ارائه خدمات لازم توسط دستگاه های متولی از جمله اداره کل منابع طبیعی را در راستای اجرای طرح های بیابان زدایی فراهم کند.

وی بیان داشت: چند روزی است که ریزگردها میهمان ناخوانده کشور، استان و شهر قم هستند ، آسیب های ریزگردها امروز شاید کشور را ظاهراً گرفتار نکند اما آینده ما و فرزندان ما را به چالش خواهد کشید.

بختیاری گفت: از مشکلات و منشاء کشوری ریزگردها که بگذریم، ریزگردهای استان و شهر قم در بیشتر موارد منشاء استانی دارد و از استانهای مجاور که تحت حاکمیت ملی همین کشور هستند نشات می گیرد. 

وی ادامه داد: پیگیری انجام اقدامات اصلاحی و موثر در مورد بهبود شرایط، ضروری و مورد انتظار از مدیران استان می باشد.

بختیاری گفت: واقعیت اینکه بیابانهای استان قم هر سال در حال توسعه است و سالیانه صدها هکتار به وسعت بیابانهای استان اضافه می شود، این بیابانها منشاء اصلی تولید گرد و غبار در شهر قم هستند و مجموعه مدیریتی استان و دستگاه های متولی باید با توسعه و کاشت گونه های مناسب و استفاده از روش های تثبیت خاک نسبت به حل مشکل ریزگردها برنامه ریزی و اقدام نماید.

وی اظهار داشت: کانونهای تولید ریزگرد در استان و اطراف آن کاملاً مشخص می باشد برخی از این کانونها ، محلی مانند کوره های آجر موجود در محدوده قلعه صدری، جمکران و نوبهار و برخی نیز کمی دورتر در منطقه کوه نمک یا دریاچه مسیله و دریاچه نمک دیوار به دیوار شهر هستند.

وی اظهار داشت: در سال 55 روز در هوای قم ریزگرد مشاهده می شود و این نشان می دهد که وضعیت ما نسبت به گذشته به سمت نابسامانی می رود. 

یکصد و هشتاد و پنجمین جلسه علنی و رسمی شورای شهر قم عصر یکشنبه در سالن جلسات شورای شهر قم درحال برگزاری است.

بررسی طرح ها و لوایح مختلف در شورای اسلامی شهر قم همچنان ادامه دارد.

نظرات بینندگان