arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۶۴۵۸
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۱۰ - ۳۱ خرداد ۱۳۹۵

هشدار سازمان‌های بین‌المللی درباره فاجعه انسانی در فلوجه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نیروهای امدادرسان طی عملیات بازپس گیری شهر فلوجه توسط نیروهای دولت عراق از داعش با موج گسترده‌ای از غیرنظامیان مواجه‌اند که از این شهر گریخته‌اند.
 
به گزارش انتخاب، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ده‌ها هزار تن از غیرنظامیان فلوجه که در 50 کیلومتری بغداد واقع شده است پیش از پیشروی چشمگیر نیروهای عراقی در مرکز این شهر، فلوجه را ترک کردند. در حال حاضر امدادرسانان با جماعتی دست و پنجه نرم می‌کنند که از گرسنگی و ضربه عاطفی رنج می‌برند و بدون هیچ پناهگاهی در گرمای طاقت فرسای تابستان مانده‌اند.
 
شورای پناهجویان نروژ می‌گوید: برآوردها از کل جمعیت آوارگان فلوجه تنها طی سه روز گذشته به 30 هزار تن رسیده است.
 
آژانس پناهجویان سازمان ملل نیز گفته است، از زمان آغاز حملات دولت عراق علیه داعش از حدود یک ماه پیش تاکنون بیش از 84 هزار تن مجبور به فرار از خانه‌های خود شده‌اند.

 
این سازمان‌ها می‌گویند، برای رسیدگی سریع به این وضعیت بحرانی شرایط دشواری را سپری و همچنان خودشان را برای جمعیت بیشتری طی روزهای آتی آماده می‌کنند.
 
 
این آژانس‌ها همچنین از دولت عراق می‌خواهند، مسئولیت رسیدگی به فجایع بشری را که از نگاه آنها پنهان مانده، برعهده بگیرد.
 
 
 
شورای پناهجویان نروژ همچنین اعلام کرده است، با توجه به اتمام سهمیه آب دیگر نمی‌توان کمک‌های لازم را به این جمعیت آواره برساند.
 
 
 
این شورا در بیانیه خود به کمپی در جنوب فلوجه اشاره می‌کند که محل اقامت 1800 تن است اما تنها یک دستشویی برای بانوان دارد.
 

نصر مفلحی، مدیر این شورا می‌گوید: ما نیاز داریم که دولت عراق نقش رهبری را در امدادرسانی به آسیب پذیرترین غیرنظامیان که ماه‌ها فلاکت وحشت را گذرانده‌اند، برعهده گیرد.

 
گزارش‌ها حاکی از آن است که در کمپ‌ها به ویژه در کمپ جنوب فلوجه منابع برای رسیدگی به بحران کافی نیست.
 
یکی از مدیران این کمپ که خواست نامش فاش نشود، می‌گوید: 400 خانواده طی چهار روز اخیر به این کمپ رسیده‌اند در حالی که هیچ چیز نداشتند. تعداد بالای آواره‌ها ما را شوکه کرد. ما هم آماده پذیرش آنها نبودیم. ما توانستیم برای برخی از آنها چادر تعبیه کنیم اما باقیمانده آنها از جمله کودکان و زنان مجبورند روی زمین و زیر آفتاب بخوابند. وضعیت آنها یک تراژدی است.

 
این در حالی است که دمای هوای بغداد این روزها عدد 40 را رد کرده است و حتی در استان الانبار عدد بالاتری را نشان می‌دهد.
 

با این حال حیدر العبادی، نخست وزیر عراق متعهد شده تا از آوارگان حمایت کند.
 
روز جمعه ارتش عراق پرچم این کشور را بر فراز مهمترین ساختمان اداری این شهر برافراشت و آزادی فلوجه را اعلام کرد. اما با باقی ماندن صدها تن از نیروهای داعشی در شمال این شهر سربازان عراقی هنوز کار زیادی دارند.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان