arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۶۵۱۸
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۳ - ۳۱ خرداد ۱۳۹۵

گرد و غبار‌ها تا پایان تابستان مهمان کشور

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : معاون توسعه و پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور گفت: تولید و انتقال گرد و غبار به کشور تا پایان تابستان تداوم می‌یابد.

علی عابدینی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه کانون‌های گرد و غبار در کشورهای اردن، سوریه و عراق باعث وضعیت کنونی کشور شده است، گفت: تولید گرد و غبار و انتقال آن به کشور ما در فصول گرم سال و معمولا از اردیبهشت ماه تا پایان تابستان به علت خشک شدن سطح زمین و بادهای شمالی تداوم دارد و در مهر ماه رو به کاهش خواهد بود.  

وی اظهار کرد: توده‌های گرد و غبار در این مقطع زمانی استان‌هایی مثل بوشهر، خوزستان، ایلام، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی تا حدی استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری، فارس و کهگیلویه و بویراحمد و حتی برخی اوقات تهران را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

معاون سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه پیش‌بینی شدت باد و میزان رطوبت بستر خاک بر عهده سازمان هواشناسی است، گفت: این سازمان سعی دارد قبل از اینکه پدیده گرد و غبار روی کانون‌ها شکل گیرد آن را پیش‌بینی کند.

کانون‌های داخلی و خارجی گرد و غبار به طور همزمان پیگیری شود

معاون سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه این گرد و غبارها از کشورهای همسایه غربی وارد ایران می‌شود، افزود: همه گرد و غبارهای کشور منشا خارجی ندارد، به طوری که گرد و غبار هفته جاری در استان‌هایی مثل قم و اصفهان منشا داخلی دارد و از مناطق بیابانی اطراف تولید و به این استان‌ها انتقال می‌یابد، بنابراین باید کانون‌های داخلی و خارجی به طور همزمان پیگیری شود.

عابدینی با تاکید بر اینکه در بحث گرد و غبار سلامت عمومی و امنیت مردم به ویژه در استان‌های مرزی کشور مطرح است، اظهار کرد: آموزش راهکارهای بهداشتی در مواجهه با گرد و غبار در این مناطق ضروری است و باید استفاده از فیلترها و ماسک‌ها به منظور کاهش آسیب‌ها عمومی شود.

زابل تحت تاثیر گرد و غبار داخلی و خارجی

وی در مورد وضعیت گرد و غبار زابل نیز اظهار کرد: منطقه زابل تحت تاثیر بادهای 120 روزه  فصل گرما و کانون‌های داخلی و خارجی گرد و غبار است. کشورهای افغانستان و پاکستان زابل را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند، خشکی دریاچه هامون نیز این وضعیت را تشدید می‌کند.

معاون سازمان هواشناسی ضمن اشاره به نشست روز یکشنبه (30 خرداد) دستگاه‌های مختلف در وزارت کشور به منظور بررسی موضوعات محیط زیستی از جمله گرد و غبار گفت: در این نشست پیشنهادات دستگاه‌های مختلف برای مقابله با گرد و غبار ارائه شد که طی صورت‌جلسه‌ای تنظیم و در صورت لزوم به دستگاه‌ها ابلاغ می‌شود.
نظرات بینندگان