arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۷۷۲۸
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۱۱ - ۰۷ تير ۱۳۹۵

روایت راوی زنده از انفجار دفتر حزب جمهوری: من بوی گل یاس می شنوم، شما هم ...؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دکتر بهشتی با توجه به اینکه همیشه از عطر یاس استفاده می کردند، در لحظه انفجار گفتند: دوستان! من بوی گل یاس می شنوم، شما هم استشمام می کنید...؟

به گزارش انتخاب، محمد حسن اصغرنیا، از اعضای شورای مرکزی و مسئول آموزش حزب جمهوری اسلامی و از بازماندگان انفجار 7 تیر 1360 در مقر این حزب است، اصغرنیا که در روز هفتم تیر 60 به عنوان استاندار سمنان، در جلسه حزب حضور داشته است با ما از خاطرات آن روز می گوید:  
«اعضای حزب جمهوری اسلامی، هر هفته دور هم جمع می شدند و پس از اقامه نماز در خصوص مسائل مهم مملکتی بحث می کردند.

آن شب در هفتم تیر علاوه بر دکتر بهشتی به عنوان مسئول قوه قضاییه و دبیر کل حزب جمهوری اسلامی، برخی از وزرا و نمایندگان مجلس و سایر اعضا در دفتر حزب جمع شده بودند تا به بررسی بحث تورم بپردازند.

تعداد اعضای حاضر در جلسه،یکصد نفر بود و برغم اینکه موضوع جلسه بحث و بررسی تورم بود، دوستان پیشنهاد کردند که با توجه به عزل بنی صدر و پیش رو بودن انتخابات ریاست جمهوری، در مورد انتخاب کاندیدای حزب صحبت شود.

با توجه به تجربه تلخ حزب در اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری و حمایت از جلال الدین فارسی، که البته مشخص شد ایشان افغانی الاصل هستند و نمی توانند رئیس جمهور شوند، شهید بهشتی اعلام کردند که حزب در این انتخابات کاندیدای حزبی ندارد و از هرکاندیدایی که صالح تر و صادق تر باشد ولو اینکه عضو حزب نیز نباشد،حمایت می کند. شهید بهشتی تاکید کردند که شهید رجایی کاندیدای حزب است.

در حین سخنرانی شهید بهشتی، به یکباره احساس کردیم که رعد و برقی وارد سالن شد و مانند زمین لرزه، سالن را به لرزه درآورد.

پس از آنکه به هوش آمدم متوجه شدیم که به همراه چندتن از دوستان در زیر آوار هستیم و بیش از چهار ساعت نیز در زیر آوار بودیم.

منافقین علاوه بر استفاده از خمیرهای انفجاری در اطراف سالن، در زیر میز دکتر بهشتی نیز بمب کار گذاشته بودند و با انفجار آن دکتر بهشتی و 72 تن از یاران ایشان را به شهادت رساندند و از جمع یکصد نفری آن شب، 27 نفر زنده ماندند.

خاطره ای که از آن شب در ذهنم باقی مانده است و فکر می کنم که هرگز نیز فراموش نخواهد شد این است که دکتر بهشتی با توجه به اینکه همیشه از عطر یاس استفاده می کردند، در لحظه انفجار گفتند دوستان من بوی گل یاس می شنوم، شما هم استشمام می کنید؟

بیان این جمله در آن لحظه به این معنی است که ایشان لحظه شهادت را درک کرده اند.

دشمنان انقلاب وقتی متوجه شدند که امام انقلاب را نمی توانند از صحنه خارج کنند، تصمیم گرفتند که یاوران بنیانگذار جمهوری اسلامی را هدف قرار دهند.

دکتر بهشتی همواره می گفتند که جان ما هیچ ارزشی ندارد و حتی یک ماه قبل از شهادت نیز ایشان بارها می فرمودند که من هر روز احساس می کنم تیری بر قلبم بنشیند و یا دیواری بر سرم خراب شود.

لذا در اتفاق آن شب و با توجه به حوادث آن روز های انقلاب، همه آگاهانه وارد حادثه شدندو با توجه به ترور آیت الله خامنه ای در روز قبل می دانستند که خطر هست، اما در عین حال معتقد بودند که دیده بان انقلاب باید با ایستادگی و قدرت، حوادث را رصد کند.

دکتر بهشتی یک سیاستمدار و یک برنامه ریز بود و حتی بعد از شهادت ایشان، اروپایی ها اعتراف کردند که ایشان نابغه سازماندهی قرن بوده است.

تز دکتر بهشتی کادر سازی بود و پس از پیروزی انقلاب در 22 بهمن، شهید بهشتی به همراه آیت الله خامنه ای، آیت الله باهنر، آیت الله موسوی اردبیلی و آیت الله هاشمی رفسنجانی در 29 اسفند در کانون توحید تهران جمع شده و حزب جمهوری را اعلام می کنند.

نیروهایی که دشمنان انقلاب از هر فرصتی برای از بین بردن آنها استفاده و با بهره گیری از دو فرمول ترور شخصیتی و حذف فیزیکی تا کنون ضربات زیادی را به انقلاب وارد کرده اند. 

بیگانگان با دخالت های مستقیم و استفاده ابزاری از گروهک های تروریستی، از هر فرصتی برای پیشبرد مقاصدشان استفاده کرده اند و هر یک به طرق مختلف قصد نفوذ در کشور را داشتند، ضرباتی که متاسفانه تا به امروز نیز ادامه داشته است.»
نظرات بینندگان