arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۸۲۲
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۲۲ - ۱۷ خرداد ۱۳۹۰

رويانيان:نرخ کرايه مسافر منطقه اي محاسبه مي شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور گفت:نرخ کرایه مسافر درون شهری به صورت منطقه ای محاسبه و اعلام می شود.

محمد رویانیان در مصاحبه با واحد مرکزی خبر افزود: همانطور که سخنگوی ستاد هدفمند کردن یارانه ها اعلام کرد در جلسه روز گذشته این ستاد بحث ساماندهی قیمت کرایه تاکسی، اتوبوس و مترو مطرح و قرار شد که قیمت کرایه تاکسی، اتوبوس و مترو براساس وضع منطقه ای در هر شهر با تصویب شورای شهر و تایید فرماندار اصلاح شود.

وی گفت: آنچه مد نظر ما بوده این است که براساس هر شهری مطالعه از سوی متولی تاکسیرانی، اتوبوسرانی و مترو صورت می پذیرد و پیشنهاد به شورای شهر می آید و این شورا به صورت محلی و منطقه ای با حفظ منافع عموم جامعه و با توجه به توانمندی مردم در پرداخت کرایه ها و توجه به نیازمندی ناوگان نرخ های را اصلاح می کنند.

رویانیان افزود: شهرداری به اتفاق کارشناسان شورای شهر تعداد مسافری که در آن شهر تاکسیرانی جابجا می کند بررسی کرده که هم به مردم اجحاف نشود و هم هزینه راننده تاکسی تامین بشود. وی گفت: پس قرار شد قیمت کرایه تاکسی براساس توان هر شهر و شهروند و براساس میزان هزینه و سود تاکسیرانی و راننده تاکسی محاسبه شود و در شورای شهر هر شهر این بررسی ها تصویب و به تایید فرماندار بعنوان رئیس کمیته حمل و نقل سوخت آن شهرستان برسد و اجرایی شود. رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با اشاره به اینکه در مورد اتوبوس و مترو نیز همین فرمول است افزود: یعنی براساس منطقه بررسی می شود که هزینه یک اتوبوس چقدر است و چه میزان مسافر جابجا می کند و هزینه مصرف سوختش چقدر است که چقدر می تواند کرایه اضافه کند که این هم مشمول همان طرح منطقه ای یعنی شورای شهر، شهرداری و نهایتا فرماندار است.

 رویانیان با اشاره به نحوه نظارت بر فعالیت ناوگان حمل و نقل عمومی گفت: در تمام شهرها تاکسی ها و اتوبوس ها تحت نظارت شهرداری ها هستند. وی افزود:‌ بعد از شهرداری وزارت کشور (فرماندار ها) مسئول است که نرخ ها را مدیریت و کنترل و نحوه ارائه خدمات را نظارت کند. رویانیان گفت: در مورد اتوبوسرانی و مترو هم نظارت با شهرداری ها است و بعد از شهرداری کمیته هایی در هر شهرستان به ریاست فرماندار تشکیل شده است که او مسئول نظارت عالیه بر اجرای این امر است و باید به حق مردم رسیدگی کند. رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور افزود:در مورد آژانس ها مسئولیت نظارت و کنترل بر نرخ کرایه ها بر عهده ادارات بازرگانی هر شهر است.
نظرات بینندگان