arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۸۸۱۰
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۱۷ - ۱۲ تير ۱۳۹۵
اعتراض مشاور رئیس جمهور به تیم اطلاع رسانی دولت

به دلیل ضعف تیم رسانه ای دولت، بسیاری زوایای فیشهای حقوق برای مردم پنهان مانده

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
جریان فیش های حقوقی که از سوی مخالفان دولت یه دست آویزی برای تخریب دولت و تخطئه دست‌آوردهای آن تبدیل شده است، در واقع یکی از آغاز پروژه تابستان داغ دلواپسان علیه دولت اعتدال است. موضوعی که با ضعف عملکرد برخی زیر مجموعه های ذیربط در داخل، سبب شد تا ضریب تاثیرگذاری این پروژه، حداکثری شود.   

دکتر سید رضا صالحی امیری، مشاور رییس جمهور در گفت وگو با اعتدال، درباره افشای فیش ها حقوقی و فشار مخالفان به این بهانه بر دولت اظهار داشت: شفاف سازی برای حفظ و ارتقای «باورهای اجتماعی» به دولت و نظام ضروری است و از ابتدا هم شعار دولت بوده است.

وی  اظهارداشت : دولت و کمیته حقوق و دستمزد برای شفاف سازی باید فیش های حقوقی کلیه مقامات اعم از وزرا، معاونین رییس جمهور، روسای سازمانها و معاونین آنها و نیز مشاوران و استانداران و معاونین آنها، مقامات شاغل در نهاد ریاست جمهوری، مقامات قضایی، نمایندگان مجلس، مقامات ستادی مجلس، و مقامات عالی رتبه که حقوق رسمی دریافت می کنند را منتشر و در سایت رسمی دولت قرار دهند. تا بدین وسیله «باورهای اجتماعی» نسبت به دولت و نظام افزایش یابد.


صالحی امیری با تاکید بر اینکه  گفتار درمانی فاقد ارزش و اثر است، گفت: شفافیت، صداقت و بیان واقعیت ها به مردم تنها راه حل مساله فیش های حقوقی است. اکنون که یک مطالبه عمومی در نزد افکار عمومی مطرح گردیده است، نباید اجازه داد این قضیه به موضوعی برای خدشه وارد کردن به نظام تبدیل شود و قوای سه گانه به همراه سایر نهادها و سازمان های پرسش شونده، وارد اتاق شفاف شوند و اعلام کنند حقوق، دستمزد و پاداش مدیران آنها از بیت المال چقدر است.


مشاور رییس جمهور گفت: مردم به پاکدستی دولت مردان اعتماد داشته و دارند اما یک مورد نقض، تخلف یا تخطی از قانون و قوانین در دریافت های غیر متعارف می تواند به کل نظام صدمه وارد کند.


صالحی امیری  در ادامه به عملکرد شبکه های اجتماعی اشاره کرد و اظهار داشت: شبکه های اجتماعی در دنیای امروز از دیوارها و فضاهای فیزیکی، سیاسی و امنیتی عبور کرده است و تصویر شفافی از همه تحولات منعکس می کند. بنابراین هرگونه تلاش برای اختفای اطلاعات با پدیده وارونگی مواجه می‌شود یعنی به ضد خود تبدیل می شود.

وی سرمایه اجتماعی را مهمترین سرمایه دولت برای تداوم بقا سیاسی و اقتصادی و ... دانست و اظهار داشت: این سرمایه موتور قدرتمند دربقای سیاسی نقش ایفا می کند بنابراین تخریب گران منبع بزرگ سرمایه اجتماعی را مورد حمله قرار داده اند.


رئیس کتابخانه ملی با انتقاد از دست آویز قرار دادن موضوع فیش های حقوقی برای تخریب دولت و رئیس چمهور، اظهار داشت: البته این تخریب گران باید بدانند که افول سرمایه اجتماعی هزینه هایی به مراتب بیشتر از فیش‌های حقوقی برای نظام و کشور خواهد داشت.


صالحی امیری با بیان اینکه غروب دولت احمدی نژاد به دلیل افول سرمایه اجتماعی بود، گفت: دولت در شرایط فعلی بیشتر از « سیاهی لشکر» به عناصر وفادار، صادق و خط شکن نیاز دارد. تجربه ثابت کرده با ظهور دولت ها انبوهی از افراد با گرایش های مختلف برای بقای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و یا سایر مطامع ناصواب، خود را با شرایط روز منطبق می کنند اما باید بین افراد سودجو با افراد کارآمد و وفادار به دولت مرزبندی قایل شد.


مشاور رییس جمهور در ادامه با هشدار به دولت در خصوص پروژه های تخریبی آینده، افزود: به نظر می رسد تا سال آینده که انتخابات ریاست جمهوری را داریم مخالفان دولت چندین پروژه را برای تخریب دولت به منظور تحت تاثیر قرار دادن پایگاه اجتماعی و آسیب به پایگاه رای دولت، اجرا نمایند.


صالحی امیری با انتقاد از نحوه رویکرد تیم رسانه‌ای دولت، گفت: متاسفانه به دلیل ضعف تیم رسانه ای دولت بسیاری از زوایای فیش های حقوق برای مردم پنهان مانده است و افکار عمومی اطلاعی از آن ندارند. در برخی از تعیین حقوق و دستمزدها دولت نمی تواند ورود نماید و برخی نیز نیازمند اصلاح قوانین است.

مشاور رییس جمهور که چندی پیش خود فیش حقوق اش را منتشر کرد، گفت: انتشار فیش‌های حقوقی برای تخریب دولت شروع شد در غیر این صورت چرا تا کنون از بررسی حقوق و دستمزهای سایرین افراد شاغل در قوا و نهادها و سازمان ها و بنیاد ها و ...  بحثی به میان نیامده است.

وی با اشاره به حدیث حضرت علی(ع) که می فرمایند «نجات در صداقت است» گفت: بهترین راه حل شفافیت و صداقت و آگاهی بخشی به مردم و جامعه است. همچنین با متخلفان باید برخورد قاطع و قانونی صورت گیرد.
نظرات بینندگان