arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۹۱۲۱
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۰۰ - ۱۴ تير ۱۳۹۵

لیگ جهانی والیبال/لوزانو، این‌بار در تهران ولاسکو را شکست داد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
تیم ملی والیبال ایران در آخرین بازی خود در لیگ جهانی برابر آرژانتین به برتری رسید.

تیم ملی والیبال ایران در آخرین بازی خود در لیگ جهانی 2016 در سالن آزادی به مصاف آرژانتینی رفت که خولیو ولاسکو را روی نیمکت خود در اختیار داشت.
دو تیم ایران و آرژانتین شرایط مشابهی از نظر برد و باخت در جدول رده‌بندی لیگ جهانی دارند. هر دو تیم از 8 بازی گذشته خود 5 باخت و 3 برد را در کارنامه دارند با این تفاوت که آرژانتین قبل از این بازی 9 و ایران 7 امتیازی بودند.
تیم ملی آرژانتین با ترکیب  نیکولاس برونو، خان مارتینِر فرانچی، مارتین راموس، کریستیان پوگلاخن، دمیان گونزالز، رودریگو کروگ، سباستین سوله، برونو لیما،  اسِکیِل پالاسیوس،  پابلو کرر ، لوسیانو دیچِکو (کاپیتان)،  الکسیس گونزالز، فاکوندو ایمهوف و فاکوندو سانتوچی و به مربی گری خولیو ولاسکو در هفته سوم لیگ جهانی شرکت کرد.
دیدار دوم ایران و آرژانتین از ساعت 21 یکشنبه 13 تیر در سالن 12 هزار نفری آزادی آغاز شد.
ست اول
تیم ملی ایران که در بازی برابر آرژانتین با لباس سرمه‌ای به میدان رفت بازی را با ترکیب حمزه زرینی، عادل غلامی، سعید معروف،‌ مجتبی میرزاجان‌پور، علیرضا مباشری، محمد موسوی، مهدی مرندی(لیبرو) آغاز کرد.
تیم ملی ایران بازی را خوب آغاز کرد و موفق شد 3 بر صفر از حریف پیش بیفتد. ملی‌پوشان با حمایت هواداران حاضر در سالن زودتر از حریف به امتیاز هشت رسیدند.
بعد از وقت استراحت فنی نخست، تیم ملی آرژانتین بازی بهتری ارائه داد و موفق شد بازی را به تساوی 14-14 برساند.
وقت استراحت فنی دوم نیز با رسیدن ایران به امتیاز 16 به دست آمد. تا اواسط ست اول بازیکنان ایران موفق شدند 2 امتیاز را از دفاع روی تور از حریف بگیرند.
مهدی مهدوی و محمدجواد معنوی‌نژاد در امتیاز 17-16 به زمین آمدند. در زمان حضور معروف روی نیمکت لوزانو با آخرین دستورات تاکتیکی را به او گوشزد کرد.
دفاع بازیکنان آرژانتین برابر معنوی‌نژاد به بیرون رفت تا ایران 18-17 از حریف پیش بیفتد.
زمانی که ایران 20-19 پیش بود معروف و میرزاجانپور به جای خود به زمین برگشتند. عادل غلامی موفق شد اختلاف امتیاز را به دو برساند و ایران 21 بر 19 پیش بیفتد تا ولاسکو درخواست وقت استراحت کند.

آرژانتینی‌ها  موفق شدند در امتیاز 21 بازی را به تساوی بکشانند تا بازی در انتهای ست اول حساس شود.
حمزه زرینی با آبشار خود ایران را به امتیاز 24 رساند و ولاسکو درخواست وقت استراحت کرد.
تیم ملی ایران با آبشار موسوی امتیاز 25 را گرفت و ست اول را 25-23 برد.
ست دوم
ست دوم هم همانند ست اول با برتری ایران آغاز شد و تیم میزبان 4 بر یک از حریف پیش افتاد تا سرمربی تیم ملی آرژانتین در خواست وقت استراحت کند.
آرژانتینی‌ها با تعویض‌های ولاسکو موفق شدند امتیازهای عقب افتاده را جبران کند و بازی را 7-7 کنند.
برونو با ابشار خود موفق شد برای نخستین بار آرژانتین را در این ست از ایران پیش بیندازد و بازی را 12-11 به نفع تیم خود کند.

تک دفاع میرزاجان‌پور باعث شد شاگردان لوزانو 15-14 جلو بیفتند. میرزاجانپور خوشحالی خود را بعد از کسب این امتیاز با محمدی راد مربی تیم ملی تقسیم کرد.
بعد از وقت استراحت فنی دوم لوزانو تعویض همیشگی خود را انجام داد و مهدوی و معنوی نژاد را به بازی فرستاد. بعد از این تعویض ها این آرژانتین بود که یک امتیاز از ایران پیش افتاد و لوزانو را مجبور کرد وقت استراحت بگیرد.
"رودریگو" موفق نشد توپ را بگیرد و ایران به امتیاز 19 رسید که این موضوع با عصبانیت شدید ولاسکو همراه شد.
عادل غلامی در میان حمایت پرشور تماشاگران موفق شد امتیاز 21 را به دست بیاورد و بازی مساوی شود.
به دلیل اینکه عبادی پور تعادل خود را از دست داد و وارد زمین حریف شد داور خطای او را گرفت و آرژانتین 23-21 پیش افتاد.
حمزه زرینی در امتیاز 24-21 به زمین آمد اما در پایان این ست آرژانتین 25 بر 22 به برتری رسید تا دو تیم در ست‌شماری مساوی شوند.

ست سوم
در این ست، دو تیم پایاپای پیش رفتند. حمزه زرینی که 8 امتیاز را برای ایران به دست آورده بود با بیرون زدن سرویس خود امتیاز 3 را به آرژانتین داد تا بازی مساوی شود.
میلاد عبادی‌پور دو دفاع امتیاز ایران را به 8 رساند تا اختلاف امتیاز دو تیم به 4 برسد.
با بیرون رفتن اسپک "پالاسیو" ایران 11-7 از حریف پیش افتاد. در ادامه حریف اختلاف امتیاز را کم کرد تا لوزانو برای از دست ندادن امتیاز بیشتر توسط ایران، در خواست وقت استراحت کند.
سرویس موسوی امتیاز ایران را به 14 رساند. در حالی که بازیکنان آرژانتین از ولاسکو درخواست داشتند که تقاضای بازبینی کند او  اصرار داشت که سرویس موسوی در زمین این تیم جای گرفته است.
دو جای خالی توسط معروف و غلامی بازی را 16 بر 12 به نفع ایران کرد تا دو تیم به وقت استراحت فنی دوم بروند.
عبادی‌پور موفق شد امتیاز 17 را برای ایران به دست بیاورد تا اختلاف دو تیم بار دیگر به دو برسد.
دفاع تیم ملی ایران به خارج از زمین رفت و بازی به تساوی 20-20 رسید. زرینی موفق نشد ضربه بازیکنان آرژانتین را مهار کند و این تیم 21 بر 20 پیش افتاد تا لوزانو وقت استراحت بگیرد.
اشتباه بازیکنان ایران در تخمین محل فرود توپ باعث شد آرژانتین امتیاز 22 را هم بگیرد و با این امتیاز لوزانو معروف را باز هم به زمین فرستاد.
تشکری هم به جای موسوی به میدان آمد و در خط سرویس قرار گرفت اما حضور او هم فایده نداشت و ایران 24 بر 21 از میهمان خود عقب افتاد.
در نهایت ست سوم نیز با برتری 25 بر 21 شاگردان ولاسکو به پایان رسید تا این تیم دو بر یک از ایران پیش بیفتد.

ست چهارم
دفاع روی تور آرژانتین در آغاز این ست عملکرد خوبی داشت و با تکیه بر همین موضوع این تیم 5 بر 4 از ایران پیش افتاد.
دفاع میرزاجان‌پور امتیاز 7 را به ایران داد تا ولاسکو برای بیشتر نشدن اختلاف امتیاز تیمش با ایران درخواست وقت استراحت کند.
بعد از چندین رفت و برگشت توپ میرزاجان‌پور با دفاع بازیکنان آرژانتین رو به رو شد تا بازی به تساوی 8-8 برسد. دفاع روی تور بازیکنان آرژانتین تاثیر زیادی در کسب دو ست برد  این تیم و همچنین نمایش خوب آرژانتین در برابر ایران داشت.
تک دفاع سعید معروف 10 امتیاز ایران در این ست و هم چنین 10 امتیاز بازیکنان ایرانی از دفاع روی تور در این مسابقه بود.
آرژانتینی‌ها تا ست چهارم موفق شدند 4 امتیاز مستقیم را از خط سرویس از ایران بگیرند. موسوی نیز موفق شد با سرویس خوب خود بازی را 13-12 به نفع ایران کند.
"پالاسیوس" آبشار خود را به بیرون زد تا ایران 16 بر 13 از آرژانتین پیش بیفتد.
توپ‌گیری ضعیف در تیم ایران و عملکرد خوب آرژانتین در دفاع باعث شد این تیم امتیازهای عقب افتاده را جبران کند و بازی به تساوی 16-16 برسد.
بازیکنان آرژانتین در میان تشویق‌ و سوت‌های هواداران ایران 20-19 از حریف پیش افتادن اما ملی‌پوشان ایران موفق شدند امتیازها را حبران کنند و 22-20 پیش بیفتند تا ولاسکو مجبور به گرفتن وقت استراحت شود.
در پایان این ست ملی‌پوشان ایران با حمایت هواداران خود موفق شدند 25 بر 22 به پیروزی برسند تا کار برای تعیین تیم برنده به ست پنجم بکشد.

ست پنجم
تیم ملی ایران که با برد در این بازی می‌توانست در رده هفتم لیگ جهانی قرار بگیرد ست پنجم را با حمایت 12 هزار تماشاگر شروع کرد.
دفاع موسوی امتیاز دو تیم را در ست حساس پنجم 2 بر یک به نفع ایران کرد. اشتباه پاسور آرژانتین باعث شد پاس او به هیچ مهاجمی نرسید و بازی 4-2 به سود ایران شد.
باز هم با اشتباه بازیکنان آرژانتین که به دلیل جو سنگین سالن تمرکز خود را از دست داده بودند بازی 6-3 شد. با بیشتر شدن اختلاف امتیازی دو تیم، ولاسکو درخواست وقت استراحت کرد.
تیم ملی ایران زودتر از حریف به امتیاز 8 رسید و دو تیم در امتیاز 8-5 زمین‌ها را تعویض کردند.
ایران 11-8 از حریف پیش افتاد و مهدوی و تشکری به میدان آمدند.
در نهایت این ست با برتری 16 بر 14 ایران به پایان رسید تا شاگردان لوزانو با برد به کار خود در لیگ جهانی پایان بدهند.
این آخرین بازی تیم ملی ایران در لیگ جهانی 2016 بود چرا که ایران با کسب 9 امتیاز در رده هفتم لیگ جهانی قرار گرفت و از حضور در مرحله نهایی این لیگ بازماند. آرژانتین نیز به مانند ایران  به مرحله بعد صعود نکرد.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان