arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۹۳۵۰
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۱۱ - ۱۵ تير ۱۳۹۵

تظاهرات در بغداد باشعار برکناری العبادی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
همزمان با تظاهرات ساکنان محله الکراده عراق برای برکناری نخست وزیر این کشور، کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان از حیدرالعبادی خواست ضمن بازنگری در ساختار دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی از وزرای دفاع و کشور توضیح بخواهد.
 
به گزارش انتخاب، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، صدها تن از ساکنان محله الکراده با برگزاری تظاهرات و سردادن شعارهایی برکناری حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق را خواستار شدند. این تظاهرا واکنشی است به انفجار خونین اخیر در این منطقه که بیش از 200 کشته بر جای گذاشت.
 
 
 
شرکت‌کنندگان همچنین شعارهایی را علیه تقسیم بندی‌های حزبی و سهمیه بندی‌های سیاسی در عراق سر داده و سلطه برخی احزاب دینی بر قدرت و سیاست در این کشور را محکوم کردند.
 
همزمان کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق خواست تا ضمن ارزیابی مجدد ساختاهای امنیتی و اطلاعاتی کشور به مسئولیت خود در خصوص مشخص کردن مسئولانی که "بی کفایتی شان در امر تامین امنیت شهروندان اثبات شده"، عمل کنند.
 
این کمیته همچنین بازخواست وزیران دفاع و کشور به خاطر انفجار خونین اخیر در محله الکراده را خواستار شده است.
 
در انفجار روز یکشنبه در محله الکراده دستکم 213 تن کشته و بیش از 200 تن دیگر زخمی شدند. داعش مسئولیت این انفجار را برعهده گرفت.
 
در پی این انفجار که از خونین ترین انفجارها در عراق به شمار می‌رود به مدت سه روز عزای عمومی در کشور اعلام شده است.
 
انفجار مذکور در آستانه عید فطر و چند هفته پس از بازپس گیری کامل شهر فلوجه از چنگال داعش به وقوع پیوست و در پی آن حیدرالعبادی دستور تدابیر امنیتی جدید برای حمایت از بغداد را صادر کرد.
 
وزارت دادگستری عراق نیز دستور اجرای حکم اعدام پنج تن از محکومین به انجام اقدامات تروریستی را صادر کرد.
 
این اقدام پس از درخواست العبادی برای اجرای فوری احکام اعدام متهمین در پرونده‌های تروریستی صورت گرفت.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان