کد خبر: ۲۸۰۲۰۳
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۱۰ - ۲۱ تير ۱۳۹۵

اجاره «حیاط مدرسه ابتدایی» در تهران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : آموزش و پرورش منطقه هشت تهران در اقدامی عجیب، حیاط یکی از مدارس ابتدایی خود را از طریق مزایده به اجاره گذاشت.
 
به گزارش فارس، اقدامات عجیب در پیرامون مدارس این روزها رو به فزونی گذاشته است.

شهریه‌های چند 10 میلیون تومانی مدارس غیردولتی تهران، افزایش روزافزون آسیب‌های اجتماعی در داخل و در اطراف مدارس، اجبار والدین به پرداخت کمک‌های مالی به مدرسه، افزایش خشونت در بین دانش‌آموزان، کمبود اعتبارات، مشکلات ثبت نام اعم از داخل محدوده و خارج از محدوده و هزینه‌های ثبت نام، چالش تراکم و جمعیت دانش‌آموزی و بسیاری موارد دیگر به عنوان مهمترین مشکلات آموزش و پرورش هستند.

اما اتفاقی تأمل برانگیز و عجیب این بار مدارس پایتخت را هدف قرار داده است و آن اجاره حیاط مدرسه است که در اقدامی عجیب، حیاط مدرسه ابتدایی در یکی از مناطق آموزش و پرورش تهران از طریق مزایده قرار است اجاره داده شود.

موضوع از این قرار است که آموزش و پرورش منطقه 8 تهران آگهی مزایده اجاره حیاط یکی از مدارس ابتدایی خود را شنبه 19 تیرماه در قسمت نیازمند‌های‌ یکی از روزنامه‌ها منتشر کرد.
 
 
در متن این آگهی مزایده آمده است، «مدیریت آموزش و پرورش منطقه 8 تهران در نظر دارد حیاط دبستان مسلم واقع در تهرانپارس، فلکه اول، خیابان شهید حسینی رو به روی تالار صدف جهت اجاره به مزایده بگذارد. متقاضیان جهت کسب اطلاعات بیشتر و بازدید از محل و دریافت فرم اسناد مزایده از تاریخ درج آگهی به مدت 10 روز فرصت دارند تا در ساعات اداری به جز ایام تعطیل پاکت‌های شرکت در مزایده را به نشانی تهران خیابان دماوند بعد از چهار راه خاقانی به کارشناسی رفاه و تعاون تحویل نمایند».

یکی از کارشناسان رفاه و تعاون آموزش و پرورش منطقه 8 تهران در خصوص این مزایده به خبرنگار فارس که به عنوان یک فرد خواستار اطلاعات بیشتر درباره آگهی مزایده تماس گرفته بود، گفت: حیاط این مدرسه را جهت پارکینگ اجاره می‌دهیم.

وی افزود: قرارداد یکساله کاری در این خصوص بسته می‌شود و از عصرها حیاط مدرسه اجاره داده می‌شود.

وی تصریح کرد: این موضوع برای افرادی که تالار پذیرایی داشته باشند، بهتر است و مدرسه که تعطیل می‌شود در اختیار افراد دیگر قرار داده می‌شود.

به گزارش فارس، این اقدام عجیب سؤالات بیشماری در ذهن به وجود می‌آورد که تعدادی از آنها را مرور می‌کنیم.

-آیا اتفاقی که رخ می‌دهد با اهداف آموزش و پرورش مغایر نیست؟

- آیا از این پس حیاط مدارس مختلفی در گوسه و کنار کشور به اجاره گذاشته شود؟

-آیا مدارس امکان تأمین سرانه خود را ندارند و آموزش و پرورش هم توان پرداخت سرانه ندارد؟

-چرا طرح ایجاد فروشگاه تجاری در حیاط برخی مدارس به سمت خیابان، عملی نشده است؟ چه موانعی وجود داشت؟ آیا این موانع درباره اجاره حیاط مدرسه صدق نمی‌کند؟

-ورود به فضای آموزشی و تبدیل مدرسه به پارکینگ، امکان بروز هرگونه اتفاق و حادثه‌ای را هم به همراه خواهد داشت؛ آیا در این خصوص پیش‌بینی‌های لازم شده است؟

-اگر این طرح خوب است و می‌تواند به آموزش و پرورش کمک مالی کند، چرا به تمام مدارس تعمیم داده نمی‌شود تا مدارس فشار مالی بر اولیا را کاهش دهند؟

-چرا حیاط مدارس برای فعالیت‌های فرهنگی اعم از استفاده دانش‌آموزان محله برای انجام برنامه‌های ورزشی در اختیار کودکان، نوجوانان و جوانان محله و حتی سالمندان قرار نمی‌گیرد؟

به گزارش فارس، البته در این خصوص، مباحث و سؤالات بسیاری وجود دارد، اما نکته اساسی درباره اجاره مدارس، موضوع فرهنگی و مشکلاتی است که در این خصوص به دنبال خواهد داشت و آموزش و پرورش باید تمهیدات لازم در این خصوص را در نظربگیرد.
نظرات بینندگان