کد خبر: ۲۸۰۳۷۶
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۲۰ - ۲۱ تير ۱۳۹۵

تولید زیرپله ای تشک های تقلبی درکشور

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 تولیدکنندگان صنعت کالای خواب کشور خواستار ورود فوری دستگاه های مسئول برای جلوگیری از واردات و تولید محصولات تقلبی وغیراستاندارد شدند.

به گزارش انتخاب، فعالین صنعت تشک نسبت به  محصولات غیراستاندارد و زیرپله ای «خواب» واکنش نشان داده اند.

تولید محصولات غیراستاندارد و زیرپله ای «خواب» داخلی و واردات محصولات بی کیفیت خارجی به خصوص تشک، علاوه بر صنعت داخلی سلامت مصرف کننده ها را نیز تهدید می کند. درحالی که امسال ازسوی مقام معظم رهبری به عنوان سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامگذاری شده و درآن بر حمایت از تولیدات باکیفیت و مرغوب داخلی تاکید شده است، برخی از سودجویان با تولید و واردات محصولات بی کیفیت، صنعت کالای خواب کشور را دچار چالش کرده اند.

صنعت کالای خواب نیز مانند بسیاری از صنایع دیگر طی سال های اخیر جولانگاه کسانی شده است که با واردات کالاهای بی کیفیت و درجه چندم خارجی یا تولید محصولاتی بدون درنظرگرفتن استانداردهای فنی و طبی تنها به دنبال کسب سود و منفعت خود هستند.

درواقع این افراد با هدف کاهش هزینه های خود و عرضه محصول با قیمت نازل تر از بازار بخش عمده ای از استانداردهای ضروری درتولید یک تشک مناسب را رعایت نمی کنند و ازسوی دیگر با استفاده از مواد اولیه بی کیفیت و غیراستاندارد سلامت مصرف کنندگان و خانواده ها را در مخاطره قرار داده اند.

برهمین اساس تولیدکننده های واقعی و باسابقه این صنعت به دلیل قیمت پایین این نوع محصولات تقلبی، توانایی رقابت قیمتی با آنها را ندارند و تداوم این روند به طور قطع بخشی از اشتغال ایجاد شده دربنگاه های اقتصادی تولید و عرضه کالای خواب استاندارد ایرانی را از بین خواهد برد.

برهمین اساس تولیدکنندگان این صنعت خواستار ورود دستگاه های نظارتی و ذیربط برای جلوگیری از تداوم واردات و تولید محصولات تقلبی و غیراستاندارد در داخل و عرضه آن دربازار داخلی شده اند.

این درحالی است که فعالان و سرمایه گذاران صنعت کالای خواب کشورمان توانسته اند به دستاوردهای مهمی در این زمینه دست یابند و با بکارگیری استاندارهای سلامت، نظام پزشکی و البته سلیقه مصرفی مردم  کشورمان در ترویج مصرف کالای با کیفیت ایرانی و حمایت تولید ملی قدمی مثبت را بردارند.

هرچند تولید صنعتی کالای خواب در ایران عمری نزدیک به نیم قرن دارد؛ اما هنوز نتوانسته نزد مردم کشور جایگاهی مطلوب به دست آورد و برهمین اساس بخش عمده نیاز خانوارها از طریق کالای وارداتی ارزان قیمت تامین می شود. از سویی دیگر برخی شرکت های تولیدی داخلی با استفاده از دستگاه‌ها و تکنولوژی‌های روز اروپا و با پتانسیل تولید بالا همچون ویستر نمی‌توانند محصول با کیفیت را با قیمت نازل عرضه کنند. از این رو به دلیل عدم آگاهی مصرف کننده که نتیجه اطلاع رسانی ضعیف نهاد‌های مسئول است، مردم به سوی خرید کالاهای درجه چندم خارجی (یا به اسم خارجی) می روند که این امر می‌تواند اثرات جدی بر سلامت مصرف کننده داشته باشد.

بنابراین کالای خارجی بی کیفیت و حتی درجه ۳ اما ارزان که امروزه مونس حداقل ۷ ساعت از زندگی روزانه ایرانی ها شده است؛ دارای اشکالاتی بوده که نه تنها در بلند مدت، بلکه با گذشت چند شبانه روز عوارض و آسیب های خود را نشان خواهد داد. به عنوان مثال این آسیب ها و بیماری ها می تواند نشات گرفته از وجود ریزگردهایی باشد که از الیاف نامرغوب و غیر استاندارد به کاررفته درتشک ها پخش می شود. البته کمر دردهای مزمن نیز حاصل فنرهای غیر استانداردی بوده که به طور مناسب و دقیق جاگذاری و متصل نشده است..

در این میان اما حاشیه سود پایین که به خاطر کیفیت بالا ایجاد می شود؛ نمی تواند برخی سرمایه داران و فعالان این صنعت را جذب کند و خواهان راه میانبری بوده تا سود تولید را چند برابر کرده و افزایش دهند.

 به همین منظور است که به تولید زیر پله ای کالای خواب، روی آورده و در کارگاه های غیر استاندارد و حتی خانگی به ساخت تشک طبی! اقدام می کنند. تشک ها و بالش هایی که از پارچه و الیاف درجه۳، چندبار مصرف شده و سازه های غیره استاندارد و از رده خارج، ساخته و در نهایت با برچسبی تقلبی از نوع استاندارد و به اسم برندی خارجی و معتبر به اتاق های خواب روانه می شوند.

صنعت کالای خواب نه اینکه امروزه از گران بودن مواد اولیه، نرخ بالای ارز، موانع گمرگی، بازار اشباع شده از کالای های وارداتی رنج می برد، بلکه از سودجویانی ضربه می خورد که علاوه بر تولید داخل، سلامت مردم کشورمان را نیز نشانه رفته اند. برهمین اساس این صنعت و هزاران شاغل آن نیازمند عزم جدی مسئولان ذیربط است تا با اتخاذ تصمیماتی قاطع و به موقع به مبارزه با مرگ های خاموش در بستر های خواب بشتابند.

لازم به ذکر است، خواب یکی از اصلی ترین نیازهای انسان به شمار می رود. از این روست که بسیاری از دانشمندان، روانشناسان و علاقمندان به سلامت جسم و روح، زمانی که انسان در خواب به سر می برد را علاوه بر اهمیت آن ، به یک موهبت تشبیه کرده اند  تا در تصمیمات و خلق و خوی فردی تاثیرگذار باشد.

 
منبع: ایلنا
نظرات بینندگان