کد خبر: ۲۸۰۴۶۳
تاریخ انتشار: ۲۶ : ۱۲ - ۲۲ تير ۱۳۹۵

کشف زندان و گور دسته‌جمعی داعش در لیبی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 در شهر سرت یک زندان مخفی با سه زندانی که داعش آنها را اسیر کرده بود و نیز یک گور دسته جمعی با هفت جسد را کشف کردند.
 
به گزارش انتخاب، دولت توافق ملی لیبی با تحویل گرفتن مقر نخست وزیری در طرابلس پس از گذشت ۱۰۰ روز از ورودش به این شهر فعالیت‌های خود را به صورت رسمی آغاز کرد. از سوی دیگر برخی منابع از عملیات ارتش لیبی در یورشی به مخفیگاه‌های القاعده در شرق این کشور خبر دادند.
 
به گزارش شبکه خبری الجزیره، دولت وفاق ملی لیبی روز دوشنبه در مراسمی باحضور فائز السراج، نخست وزیر این کشور و دیگر اعضای کابینه پس از گذشت ۱۰۰ روز از ورودشان به طرابلس، دفتر نخست وزیری در این شهر را تحویل گرفت.
 
سراج و جمع حاضر در این مراسم بلافاصله پس از ورود به این دفتر نشستی را در آنجا برگزار کردند.
 
موسی الکونی، معاون نخست وزیر لیبی در کنفرانس مطبوعاتی که مقر دولت برگزار شد، گفت: امروز ما پس از گذشت بیش از ۱۰۰ روز از ورودمان به پایگاه دریایی دفتر نخست وزیری را تحویل گرفتیم و از امروز (دوشنبه) دولت وفاق ملی لیبی به صورت جدی کار خود را آغاز خواهد کرد.
 
الکونی این امر را آغاز واقعی فعالیت دولت توافق ملی دانست و افزود: ما تا پیش از این، دست بسته بودیم اما از امروز می‌توانیم مدیریت امور کشور را به دست بگیریم.
 
از سوی دیگر، ارتش ملی لیبی دوشنبه شب عملیات یورش به مخفیگاه‌هایی که اعضای القاعده در آنها پنهان شده بودند از جمله منطقه کرکوره واقع در شرق اجدابیا و محله قدیمی الیثی در بنغازی را آغاز کرد.
 
در این عملیات درگیری‌هایی میان ارتش لیبی و اعضای القاعده در شرق اجدابیا شکل گرفت و نیروهای هوایی ارتش لیبی یک کاروان القاعده در جنوب منطقه امریر قابس، ۴۰ کیلومتری غرب اجدابیا که قصد یورش به مناطق غربی شهر را داشت هدف قرار داده و نابود کردند.
 
پیش از این نیروهای ارتش ملی لیبی عملیات ویژه القاعده برای نفوذ به شهر المقرون واقع در شرق اجدابیا را ناکام گذاشته بودند.
 
علاوه بر این نیروی هوایی ارتش لیبی حملات گسترده‌ای را به مراکز تجمع اعضای القاعده در شرق شهر اجدابیا آغاز کرد.
 
جنگنده‌های لیبی دو بلدوزری که در سواحل شهر البریقه (غرب اجدابیا) قرار داشتند را هدف قرار دادند. القاعده از این بلدوزرهای زره پوش شده برای حمایت از نیروهایش که در شرق اجدابیا مستقر بودند، استفاده می‌کرد.
 
همچنین خلیفه حفتر، فرمانده کل ارتش ملی لیبی در سخنرانی رادیویی که از سوی خبرگزاری رسمی لیبی منتشر شد، تاکید کرد: با پیروزی‌های ارتش در شهرهای بنغازی و اجدابیا علیه تروریست‌ها ، به زودی کار تروریست‌ها در لیبی تمام خواهد شد.
 
حفتر تاکید کرد، سلاح‌ها تا زمانی که تروریسم به طور کامل در کل کشور از بین نرفته، زمین گذاشته نخواهند شد.
 
از سوی دیگر، احمد المسماری، سخنگوی ستاد کل ارتش لیبی درباره آخرین تحولات نظامی در این کشور گفت: ارتش در درگیری‌های اخیر کنترل انبار صنعتی النهر و پروژه شرکت ترکیه‌ای، منطقه القنان و منطقه البیضان در اطراف شهر اجدابیا را به دست گرفته است و نیروی پیاده نظام ما با پشتیبانی نیروی هوایی در حال تعقیب گروه‌های فراری در صحرا هستند آنها با پیشروی به سمت جنوب اجدابیا کنترل پایگاه‌های موجود در مسیر اصلی منتهی به جالو در جنوب را به دست گرفته‌اند.
 
از سوی دیگر، نیروهای عملیات "البنیان المرصوص" وابسته به شورای ریاستی لیبی اعلام کردند، در شهر سرت یک زندان مخفی با سه زندانی که داعش آنها را اسیر کرده بود و نیز یک گور دسته جمعی با هفت جسد را کشف کردند.
 
یک منبع نظامی در این رابطه گفت: نیروهای البنیان المرصوص در منطقه اسبعه واقع در غرب شهر سرت این زندان را پیدا کردند. همچنین در نزدیکی این زندان گور دسته جمعی مذکور با هفت جسد مجهول الهویه به دست آمد. احتمال دارد که برخی از اجساد کشف شده متعلق به اسرای داعش در این زندان باشد.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان