کد خبر: ۲۸۰۴۹۲
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۱۴ - ۲۲ تير ۱۳۹۵

روایت پرستاری که در یک درگیری کاری از پزشک کتک خورد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 
ماجرای برخوردهای نامناسب با پرستاران، دوباره خبرساز شد. سازمان نظام پرستاری اخیرا از برخورد خشونت آمیز با دو پرستار از سوی پزشکان در شهرهای تهران و بابل خبر داد و وزارت بهداشت هم تاکید می‌کند که اداره بازرسی و رسیدگی به شکایات این وزارتخانه به صورت جدی در حال پیگیری ماجراست.
 
به گزارش انتخاب، پرستار بخش آی سی یو یکی از بیمارستان‌های دولتی تهران در گفت‌وگو با ایسنا درباره این ماجرا می‌گوید: صبح ۱۴ تیرماه، بیماری در آی سی یو بیمارستان با تشخیص بیماری ستیونز جانسون (مربوط به حساسیت دارویی) در سرویس جراحی بستری شد.
 
طبق دستور پزشک بیمار باید روزانه دو نوبت حمام می‌شد. نوبت حمام شب قبل، علیرغم پیگیری و یادآوری ما به رزیدنت‌های جراحی، انجام نشد و با سهل انگاری از کنار آن رد شدند. در صورتی که با طی شدن ۲۴ ساعت و حمام نشدن وی، ترشحات بدن بیمار و فیستول، زیاد شده و منظره ناخوشایندی را ایجاد کرده بود.
 
وی مدعی شد: صبح روز بعد، سرویس جراحی برای ویزیت آمدند و با این منظره روبرو شدند. یک دکتر رزیدنت سال چهارم جراحی، با صدای بلند شروع به بحث و جدل با پرسنل و به هم ریختن نظم بخش آی سی یو کرد. در صورتی که این بخش نیاز به آرامش دارد. یکی دو نفر از بیماران هم از این سر و صدا شاکی شده بودند.
 
 اما وی به صحبت‌های خود ادامه داد. ما سعی کردیم وی را متقاعد کنیم که تقصیر خودتان است نه ما و ما به کشیک‌های شب اطلاع دادیم که حمام بیمار انجام نشده است، ولی وی قبول نمی‌کرد و می‌گفت که شما کار بلد نیستید، همه چیز را ما باید به شما بگوییم.
 
این پرستار آی سی یو، تعریف می‌کند که طبق دستور سرویس جراحی، کاغذی بالای سر این بیمار زده بودیم که حتی تغییر پوزیشن هم در حضور رزیدنت انجام شود. اگر این قدر حساسیت نشان نمی‌دادند، پرستاران خودشان حمام بیمار را انجام می‌دادند. ما هم گفتیم ممکن است حساسیتی در این قضیه وجود داشته باشد و از نظر قانونی مشکلی ایجاد شود.
 
به گفته او، این رزیدنت جراحی زمانی که قصد داشتم درباره ماجرا توضیح دهم، به من گفت که حرفی با تو ندارم و با سوپروایزر تماس بگیر. من هم در پاسخ گفتم که حرفی با سوپروایزر ندارم و اگر حرفی دارید، خودتان با ایشان تماس بگیرید.
 
وی ادامه می‌دهد: پزشک در حضور سوپروایزر همه این قضایا را دوباره و با صدای بلند گفت. بعد از تمام شدن حرف‌های وی، من هم با سوپروایزر صحبت کردم و در حال بیان توضیح بودم که به سمت من هجوم آورد و به صورت من سیلی زد. بعد از این اتفاق، سوپروایزر با مترون بیمارستان تماس می‌گیرد و نامه‌ای با امضای شاهدان ماجرا مثل پرستاران و کمک بهیاران و رزیدنت‌ها نوشته و به دفتر پرستاری و رییس بیمارستان فرستاده شد.
 
این پرستار از ادامه روند پیگیری قانونی شکایت خود خبر می‌دهد و می‌گوید: جلسه کمیته انضباطی برگزار شد و ایشان فقط از من عذر خواهی ساده کرد و باقی اقدامات قانونی در حال پیگیری است. اما گفتم که این عذرخواهی را قبول میکنم، ‌ کینه ای هم به دل ندارم، ولی رفتاری کردند که به شخصیت کاری و حرفه‌ای من لطمه خورده است.
 
وی ادامه می‌دهد: برخی متخصصان گروه جراحی به من گفتند بهتر است برای اینکه مشکلی برایت پیش نیاید، شکایت را پس بگیری، در غیر این صورت هر چه شود پای خودت است؛ چرا که اگر بیمار شکایت کند پای تو هم گیر است. در صورتی که من هیچ ارتباطی به این ماجرا نداشتم.در این مدت رییس بیمارستان پیگیری زیادی در این خصوص انجام دادند و با من همدردی و همدلی داشت. هدف من از صحبت کردن درباره این موضوع این است که دیگر اتفاقاتی مشابه آن رخ ندهد.
 
احمد نجاتیان، مشاور معاون پرستاری وزارت بهداشت نیز در رابطه با پیگیری معاونت پرستاری وزارت بهداشت به ایسنا گفت: ما از طریق سیستم‌های وزارت بهداشت و اداره بازرسی و رسیدگی به شکایات و دانشگاه علوم پزشکی مربوطه در حال پیگیری هستیم و جلسه‌ای نیز در این خصوص برگزار شد. قرار است گزارش آن به اطلاع معاونت پرستاری برسد. نامه‌نگاری ها در این خصوص انجام شده و منتظر نتایج نظرات رسمی هستیم.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان