کد خبر: ۲۸۰۶۷۹
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۲ - ۲۳ تير ۱۳۹۵

زمین‌خواری در ماکو تا ۵۰ هکتار!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : مدیر عامل منطقه آزاد ماکو با اعلام این‌که هزار پرونده زمین‌خواری در این منطقه به دادگاه ارسال شده است، گفت: اساسی‌ترین معضل منطقه آزاد ماکو پدیده "زمین‌خواری" است.

حسین فروزان در گفت‌وگو با ایسنا در مورد پدیده زمین‌خواری در مناطق آزاد به ویژه مناطقی همچون کیش و قشم اظهار کرد: شرایط منطقه آزاد ماکو با مناطقی همچون کیش و قشم بسیار متفاوت است، چرا که مساحت ماکو حدود ۵۰۰۰ کیلومترمربع است و مشکلات زمین‌خواری در ماکو عمیق‌تر از کیش و قشم است.

وی ادامه داد: بسیاری از زمین‌خواری‌ها در منطقه آزاد ماکو مربوط به سال‌های قبل است و بخشی از بیت‌المال در این منطقه آسیب دیده است. بخشی از زمین‌های مرغوب که طبق اسناد باید به‌طور مثال ۵۰۰ هکتار باشند، ۲۰۰ هکتار بیشتر نیستند و بلایای بسیاری سر این زمین‌ها آمده است که باید از گذشته در مورد آنها رسیدگی صورت می‌گرفت.

مدیر عامل منطقه آزاد ماکو با بیان این‌که پیش از این زمین در ماکو خیلی ارزش نداشت و با تغییر کاربری منطقه، ارزش بسیار زیادی پیدا کرده و حدود سه تا چهار برابر افزایش یافته است، عنوان کرد: ارزش منطقه افزایش یافته و حفاظت از منابع طبیعی منطقه یکی از اولویت‌های مسئولان است که امیدواریم با قاطعیت بیشتری در این خصوص اقدام کنیم و قطعا با تخلفات به صورت جدی برخورد خواهیم کرد.

فروزان با اعلام این‌که هزار پرونده مربوط به زمین‌خواری در منطقه آزاد ماکو در مراجع قضایی وجود دارد، اظهار کرد: این پرونده‌ها در دادگاه در حال بررسی هستند که به دلایل مختلف از جمله استفاده غیر مجاز بوده است که اگر هر کدام را نیز یک هکتار در نظر بگیرید، بالای هزار هکتار می‌شود. در حالی که برخی از این زمین‌خواری‌ها به بالای ۵۰ هکتار هم می‌رسد.

وی افزود: زمین‌خواری در منطقه آزاد ماکو یکی از معضلات اساسی است و به خوبی می‌دانیم حتی زمین‌های کشاورزی که در حال حاضر از ارزش بالایی برخوردار نیست، اما در آینده ارزش بالایی پیدا خواهند کرد و به‌طور قطع برخی زمین‌خواران و افراد سودجو زمین‌های منطقه را مورد هدف قرار داده‌اند.

مدیر عامل منطقه آزاد ماکو بزرگ‌ترین معضل این منطقه را که با آن دست به گریبان هستند پدیده‌ زمین‌خواری دانست.

پیگیری‌های خبرنگار ایسنا حاکی از این است که قیمت زمین در منطقه آزاد ماکو به ازای هر متر حداقل یک میلیون تومان است که در مناطق مختلف و با توجه به کاربری‌های متفاوت تا ۱۰ میلیون تومان هم قابل افزایش است.
نظرات بینندگان