کد خبر: ۲۸۰۷۰۳
تاریخ انتشار: ۱۹ : ۱۳ - ۲۳ تير ۱۳۹۵

جریمه نقدی حجاج در صورت نقض قوانین روادید عربستان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
اداره کل گذرنامه عربستان اعلام کرده اگر حجاج خارجی که برای مراسم حج به عربستان می‌روند قوانین مربوط به روادید این کشور را نقض کنند چهارصد و پانزده میلیون ریال جریمه نقدی خواهند شد.

به گزارش انتخاب، دولت عربستان از افرادی که می‌خواهند برای مراسم حج به این کشور سفر کنند خواسته به قوانین مربوط به صدور روادید و مدت اقامت تعیین شده در آن پایبند باشند و تأکید کرده افرادی که قوانین مربوط به روادید حج را نقض کنند 50 هزار ریال سعودی (چهارصد و پانزده میلیون ریال) جریمه می‌شوند.
 
رسانه‌های سعودی گزارش دادند اداره کل گذرنامه عربستان طرح اطلاع رسانی‌ را آغاز کرده و از زائران خارجی خانه خدا خواسته در پایان تاریخ روادیدشان عربستان را ترک کنند زیرا در غیر این صورت با جریمه 50 هزار ریالی، 6 ماه حبس و اخراج از عربستان مواجه خواهند شد.
 
عربستان امسال در مذاکرات پیش از مراسم حج با هیأت سازمان حج و زیارت ایران کارشکنی‌هایی اعمال کرده بود که در نهایت به تصمیم ایران برای عدم شرکت در مراسم حج منجر شد.
 
سازمان حج و زیارت در اطلاعیه‌ای با هشت بند، دلایل تعطیلی حج امسال را اعلام کرد: «شرکت باشکوه حجاج ایرانی در نمازهای جماعت مسجدالحرام و مسجدالنبی (ص)»، «توجه جدی به تلاوت قرآن کریم» و «اهتمام به دعا و مناجات با حضرت احدیت»، «عدم همکاری مسئولان سعودی تحت تأثیر مسائل سیاسی»، «عدم قبول صدور ویزا در داخل کشور»، «عدم امکان استفاده از هواپیمایی جمهوری اسلامی»، «تأمین امنیت و حفظ عزت و کرامت حجاج» و «بهره‌برداری سیاسی از حج و حرمین شریفین» از موارد مورد اختلاف طرفین عنوان شده که به دلیل عدم توافق هیأت‌های مذاکره‌کننده ایرانی و سعودی بر سر این موارد، حج امسال ملغی شده است.
منبع: فارس
نظرات بینندگان