کد خبر: ۲۸۰۸۲۳
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۰۸ - ۲۴ تير ۱۳۹۵

ظریف: انتقاد به رفتار آمریکا را به صراحت بیان کردیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، در خصوص دستاوردهای یک ساله برجام گفت: ممکن است انتقادهایی که در مورد برجام صورت می‌گیرد انتقادهایی باشد که به رفتار آمریکایی‌ها هست که طبیعتا همه ما به رفتار آمریکایی‌ها انتقاد داریم و با صراحت هم انتقادهای خود را بیان کردیم.
 
به گزارش انتخاب. وی اضافه کرد: برجام هم به عنوان یک توافق که حاصل مذاکرات طرف‌های مختلف هست، طبیعتا همه مواضع هیچ یک از طرف‌ها را در برندارد و شامل مواضع همه طرف‌هاست.

*تمام دنیا معتقدند که جمهوری اسلامی ایران با عزت در برجام مذاکره کرده
 
وزیر امور خاجه اضافه کرد: آنچه مهم است این است که تمام دنیا معتقدند که جمهوری اسلامی ایران با عزت در برجام مذاکره کرده است و توانسته حقوق هسته‌ایش را تثبیت کند، به قطعنامه‌های شورای امنیت و یک تحریم ظالمانه که علیه ایران بوده پایان دهد و روند تحریم‌ها که در صورت ادامه، فروش نفت کشور به صفر می‌رسید و هرگونه مبادلات بانکی متوقف شده بود و بیشتر هم متوقف می‌شد، را متوقف کند.

ظریف عنوان کرد: بعید می‌دانم ناظر بی طرفی وجود داشته باشد که معتقد باشد آنچه که جمهوری اسلامی از توافق به دست آورده است، یک طرفه به ضرر جمهوری اسلامی ایران است.

وی با طرح این سؤال که آیا همه توافقات بین‌المللی و توافقاتی که ضمانت اجرا هم دارند و ضمانت اجرای قوی هم دارند، کاملا رعایت می‌شوند؟ پاسخ داد: خیر. این طبیعی است، باید هر یک از طرف‌های توافق تمام تلاشش را صورت دهد که از شرایط بیشترین استفاده را بکند، برای اینکه طرف‌های دیگر را تشویق و وادار کند که تعهدات خود را انجام دهند.

به گفته وزیر خارجه کشورمان این یک نگرش متوازن نسبت به برجام است.

*مشکل طرف‌های اروپایی هم با طرف آمریکایی است

ظریف گفت: شما برجام را ببینید، نحوه اجرای برجام را ببینید، شرایطی که در آن برجام انجام شد را ببینید و یک دیدگاه کلی داشته باشید. به نظر من کشور تحت هدایت‌های مقام معظم رهبری با درایت عمل کرده و خوب پیش رفتیم.
 
وی با بیان اینکه طبیعت کشورهای دیگر را هم نمی‌توانیم عوض کنیم، عنوان کرد: آمریکایی‌ها طبیعت مشخصی دارند و براساس همان طبیعتشان عمل می‌کنند.
 
ظریف درباره اظهارات سرمدی قائم مقام وزیر خارجه مبنی بر اینکه در یک سال گذشته به آنچه می‌خواستیم نرسیدیم، عنوان کرد: همه می‌گویند که نحوه اجرای برجام توسط طرف آمریکایی‌ها به بهترین شکل نبوده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مشکلی با طرف‌های اروپایی نبوده است؟ گفت: مشکل طرف‌های اروپایی هم با طرف آمریکایی است، طرف‌های اروپایی هم بیشتر در یک حالت روانی، نگرانی‌هایی دارند.

ظریف عنوان کرد:‌ شما هیچ وقت فراموش نکنید که کشور در چه شرایطی قرار داشت، فراموش نکنید که چه فضای روانی را بر کشور تحمیل کرده بودند، این فضای روانی تا زمانی که شکسته شود، طول می‌کشد. جالب این است کسانی که این فضای روانی را در دنیا ایجاد کردند، امروز طلبکار کسانی هستند که تلاش کردند این فضا را بشکنند.
منبع: فارس
نظرات بینندگان