کد خبر: ۲۸۰۸۹۷
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۱۴ - ۲۴ تير ۱۳۹۵

نخست‌وزیر ترکیه: تا اسد هست موضع ما همان است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نخست وزیر ترکیه تاکید کرد که سیاست‌های کشورش در قبال سوریه مادامی که بشار اسد در این کشور روی کار باشد تغییر نخواهد کرد.
 
به گزارش انتخاب، بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه در گفتگو با شبکه خبری بی‌بی‌سی اظهار کرد: شایعاتی که درباره تغییر در مواضع آنکارا به ویژه در قبال حضور اسد در سوریه مطرح شده صحت ندارد.
 
وی در ادامه خاطرنشان کرد: به طور قطع لازم است تغییراتی در سوریه اتفاق بیفتد اما در وهله اول اسد باید از قدرت کناره‌گیری کند.
 
نخست وزیر ترکیه ادامه داد: تا زمانی که اسد از کار برکنار نشود چیزی در سیاست‌های ترکیه عوض نخواهد شد. اسد اصلی‌ترین مسئولیت را برای تغییر وضعیت دارد.
 
نخست وزیر ترکیه در پاسخ به پرسشی درباره اینکه از میان داعش و اسد اولویت با کدام است؟ گفت: اگر از من در این باره سوالی می‌پرسید پاسخ این است که ما هیچ یک را ترجیح نمی‌دهیم و هر دو باید کنار گذاشته شوند زیرا مشکلات بسیاری را برای سوری‌ها به وجود می‌آورند.
 
وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اولویت‌بندی مقابله با داعش و کنار گرفتن اسد از قدرت در سوریه، خاطرنشان کرد:‌ از میان بردن داعش وضعیت سوریه را حل و فصل نخواهد کرد.
 
ییلدیریم در ادامه مدعی شد: تا زمانی که اسد در سوریه روی کار باشد مشکل حل نخواهد شد. ما شاهد گروه‌های تروریستی دیگری خواهیم بود که روی کار خواهند آمد زیرا این تفکر و رویکرد دولت سوریه است که داعش را به وجود آورده است.
 
ییلدریم تصریح کرد: روش حکمرانی در سوریه است که به چنین پدیده‌ای منجر شده است.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان