کد خبر: ۲۸۰۹۳۳
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۶ - ۲۴ تير ۱۳۹۵

تولید جلیقه ضدگلوله از تار عنکبوت!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : ارتش آمریکا به دنبال ساخت یک جلیقه ضدگلوله از طریق مهندسی ژنتیک تار عنکبوت است.

به گزارش ایسنا، به نقل از گیزمودو، ارتش آمریکا پیشتر برای هر شرکتی که بتواند این کار را انجام دهد 131,006 دلار جایزه تعیین کرده بود.

شرکت Kraig Biocraft، برنده این مناقصه شده و قرار است با مهندسی ژنتیک تار عنکبوت جلیقه مخصوصی را برای ارتش آمریکا طراحی کند.

این شرکت قصد دارد تا میزان مقاومت این جلیقه را در هنگام پوشیده شدن نیز مورد آزمایش قرار دهد.

به گفته جون رایس مدیر ارشد عملیاتی این شرکت، آنها به دنبال ساخت پوششی هستند که از نظر کیفیت و کارآیی بسیار بالا باشد و بتواند در رده نخست پوشش‌های کنونی قرار بگیرد.

اگر همه چیز طبق برنامه ریزی پیش برود و کارآیی این مواد اثبات شود، این قرارداد به  1.3 میلیون گسترش خواهد یافت.

با این حال باید توجه داشته باشیم که قدرت پوشش‌های تار عنکبوتی تنها دو سوم جلیقه‌هایی است که با ماده کولار (Kevlar) ساخته می‌شوند.

کولار ماده‌ای بسیار ضخیم بوده و تنها قادر است قسمت‌های فوقانی بدن را پوشش دهد. به این ترتیب ساخت زره‌های تار عنکبوتی نه تنها حرکات بدن را راحت تر می‌کند بلکه توانایی این را دارد که از تمامی قسمت‌های بدن محافظت کند.

قدرت خارق‌العاده تارهای عنکبوت مدتهاست که نظر دانشمندان را به خود جلب کرده است. قدرت تار عنکبوت پنج برابر قدرت فولاد با قطر مشابه است.

 این ماده در برابر آسیب مقاوم بوده و تا میزان 40 درصد بدون آسیب کشیده می‌شود.

محققان پیشتر از تار عنکبوت برای ساخت سیم‌های مایع الهام گرفته‌اند که می‌تواند در قلب‌های پیوندی مورد استفاده قرار گیرد.

در زمینه تولید تار عنکبوت دانشمندان با مشکلات اساسی مواجه هستند برای مثال نیش عنکبوت برای انسان می‌تواند خطرناک و کشنده باشد بنابراین پرورش عنکبوت‌ها در مزارع و تولید تار عنکبوت از آنها امری بسیار دشوار است.

این امر باعث شده تا دانشمندان به دنبال کشف راه‌هایی برای تولید تار عنکبوت مصنوعی در محیط آزمایشگاه باشند.
نظرات بینندگان