کد خبر: ۲۸۰۹۳۹
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۶ - ۲۴ تير ۱۳۹۵

یک مقام آمریکایی از فرودگاه مسکو اخراج شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
همزمان با افزایش سایه تنش های سیاسی و نظامی در روابط روسیه و آمریکا بر مذاکرات جان کری وزیر خارجه این کشور در مسکو، یک مقام رسانه ای آمریکا از فرودگاه پایتخت روسیه باز گردانده شد.
 
به گزارش انتخاب، جفری شل رییس شورای مدیریت رادیوهای آمریکا که در فهرست تحریم های مسکو علیه این کشور قرار دارد، اجازه نیافت وارد روسیه شود.
 
وزارت امور خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) با اعلام این خبر، افزود: مسکو در پاسخ به اقدام های واشنگتن که به بهانه های واهی علیه شهروندان روسیه تحریم روادید برقرار می کند، در حال تنظیم فهرست تحریم مقام های آمریکایی است.

در این بیانیه به عنوان نمونه به تحریم های ضد روسی آمریکا در رابطه با اوضاع اوکراین اشاره شده است که براساس آن نام 70 شهروند از جمله شماری از مقام های بلندپایه روسیه در فهرست تحریمی واشنگتن قرار گرفته است.

شل که رییس ایستگاه های رادیو و تلویزیونی دولتی از جمله صدای آمریکا و همچنین رادیوی موسوم به آزادی با ماموریت تبلیغات سیاسی و اجرای اهداف دولت این کشور در خارج زیر پوشش فعالیت های رسانه است، پس از ورود به فرودگاه مسکو، از سوی ماموران متوقف و به کشور خود بازگردانده شد. 

روسیه همچنین در آستانه سفر کری که قرار است امروز آغاز شود از بروز تنش های جدی بین دو کشور خبر داد.

مسکو اعلام کرد: وزیر خارجه آمریکا در حالی به روسیه سفر می کند که با رویکردهای غیردوستانه واشنگتن، روابط دوجانبه بشدت تخریب شده و همزمان اعلام می کنیم بر پایه اصل عمل متقابل، به تلاش های واشنگتن برای ضربه زدن به روسیه از جمله در برابر اقدام های خطرناک نظامی پاسخ می دهیم. 

در بیانیه روز سه شنبه وزارت خارجه روسیه آمده است: مناسبات دو جانبه به دلیل گام های غیر دوستانه آمریکا از سال 2014 تاکنون، بشدت آسیب دیده است. براساس اصل عمل متقابل، به تلاش های واشنگتن برای ضربه زدن به روسیه از جمله اقدام های خطرناک در عرصه نظامی، پاسخ می دهیم.

در این بیانیه همچنین اعلام شده است که مسکو در جریان سفر کری بر لزوم توقف فوری اقدام های جاسوسی واشنگتن علیه نمایندگی های سیاسی دیپلماتیک روسیه در آمریکا و همچنین شهروندان روسی در کشورهای دیگر تاکید خواهد کرد. 

اوضاع سوریه، اوکراین، منطقه قره باغ، مناقشه در شبه جزیره کره، خاورمیانه و افغانستان از جمله موضوع های مذاکره وزیر خارجه آمریکا با سرگئی لاوروف همتای روسی وی و سپس دیدار با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه اعلام شده است.
منبع: مهر
نظرات بینندگان