کد خبر: ۲۸۲۰۸۱
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۱۲ - ۳۰ تير ۱۳۹۵

انگلیسی‌ها برای محاکمه بلر پول جمع می‌کنند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
گروهی در انگلیس به نمایندگی از خانواده های سربازان کشته شده این کشور در جنگ عراق یک کمپین جذب کمک های مالی مردمی برای تامین سرمایه لازم ایجاد یک پرونده علیه مقامات سابق دولتی به دلیل ایفای نقش در این جنگ به راه انداخته‌اند.
 
به گزارش انتخاب، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، وبسایتی که برای جذب این کمکها راه انداخته شده از تونی بلر، نخست وزیر اسبق انگلیس به عنوان یکی از متهمان جنگ عراق نام برده اما در عین حال اظهار امیدواری کرده که بتواند پرونده‌های قضایی علیه "هر کدام" از مقامهای دولتی که ممکن است خلاف قانون یا فراتر از اختیاراتشان عمل کرده باشند به راه بیندازد.
 
کمپین مذکور تا کنون توانسته بیش از 40 هزار پوند(53000 دلار) سرمایه اجتماعی جذب کند. رهبری این کمپین به عهده راجر بیکن و رگ کیز، پدران دو تن از سربازان انگلیسی کشته شده در جنگ عراق است. این دو نفر می گویند که نماینده گروه موسوم به "کمپین خانواده‌های جنگ عراق‌" هستند که در حمایت از خانواده‌های 179 سرباز انگلیسی کشته شده در این جنگ اقدام می‌کند.
 
این اقدام برای تشکیل پرونده شکایت مدنی علیه تونی بلر و دیگر مقامات دولتی به اتهام ایفای نقش در جنگ عراق به دنبال انتشار گزارش کمیته تحقیقات جنگ عراق موسوم به کمیته چیلکات کلید زده شد.این تحقیقات  مورد حمایت دولت انگلیس هفت سال ادامه یافت و گزارشی بالغ بر 2.6 میلیون کلمه را تولید کرد و یک بررسی که به طرز قابل توجهی جامع بود را درباره روند اتخاذ تصمیمها در انگلیس برای ورود به جنگ عراق در سال 2003 انجام داده است.
 
تونی بلر به دنبال انتشار این گزارش تحت فشارهای زیادی قرار گرفت. این گزارش حاکی از آن بوده که بلر پیش از آغاز جنگ عراق اطلاعات غلطی ارائه کرده بود. در یک یادداشت به تاریخ ژوئیه 2002 پیش از جنگ عراق بلر خطاب به جورج دبلیو. بوش رئیس جمهور سابق آمریکا می گوید: من هر چه که شود در کنار تو خواهم بود. بسیاری در تفسیر این پیام بلر گفته اند که او از جنگ عراق بدون اهمیت دادن به هرگونه مخالفتی با آن حمایت می کرده است.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان