کد خبر: ۲۸۲۱۲۸
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۱۴ - ۳۰ تير ۱۳۹۵

درخواست استعلام از وزارت کشور در پرونده حمله به سفارت عربستان

وکیل دو تن از متهمان پرونده حمله به سفارت عربستان گفت که موکلانش از دادگاه خواسته‌اند با توجه به خودجوش بودن تجمع مقابل سفارت عربستان، از وزارت کشور در خصوص ضرورت وجود مجوز در اینگونه تجمعات، استعلام شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دادگاه نظامی

وکیل دو تن از متهمان پرونده حمله به سفارت عربستان گفت که موکلانش از دادگاه خواسته‌اند با توجه به خودجوش بودن تجمع مقابل سفارت عربستان، از وزارت کشور در خصوص ضرورت وجود مجوز در اینگونه تجمعات، استعلام شود.

به گزارش انتخاب، محمد نریمانی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه روز گذشته (سه‌شنبه) شعبه 1060 دادگاه کارکنان دولت از متهمان باقی مانده، آخرین دفاع را اخذ کرد افزود: با توجه به اتمام جلسات دادرسی، دادگاه طبق قانون باید طرف یک هفته، اقدام به صدور رأی کند.

این وکیل دادگستری با رضایت از روند جلسات دادرسی اظهار کرد: البته ما دلمان نمی‌خواهد به خاطر عربستان و رژیم آل سعود، بچه‌های حزب‌اللهی محکوم شوند.

نریمانی با اشاره به تقاضای نماینده دادستان برای کیفر متهمان بر اساس مواد 618و 677 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 92 گفت: در ماده 677 حداقل مجازات تخریب شش ماه حبس در نظر گرفته است و این در حالی است که تعقیب کیفری اتهام تخریب، نیاز به شاکی خصوصی دارد و فکر می‌کنم این اتهام کلاً منتفی شود. در این ماجرا، تخریب اموال عمومی صورت نگرفته که مدعی‌العموم بخواهد وارد شود بلکه اموال یک کشور خارجی مطرح است و اگر هم ادعایی وجود دارد باید شکایت کنند.

وکیل مدافع دو تن از متهمان پرونده تعرض به سفارت عربستان افزود: طبق ماده 618 قانون مجازات اسلامی، هر کسی موجب اخلال در نظم عمومی شود به حبس از سه تا یکسال محکوم می‌شود؛ با توجه به اینکه حداقل حبس، سه ماه است، قاضی می‌تواند جریمه نقدی بدل از حبس برای متهمان در نظر بگیرد.

بنابر اعلام قبلی سخنگوی قوه قضائیه، در پرونده حمله به سفارت عربستان برای 48 متهم کیفرخواست صادر شده که 21 نفر از آنان، 28 و 29 تیر 95 در شعبه 1060 دادگاه کارکنان دولت به ریاست قاضی فرشید دهقانی محاکمه شدند و آن طور که حجت‌الاسلام منتظری دادستان کل کشور اعلام کرده، بخش مربوط به دادگاه روحانیت این پرونده نیز در آینده نزدیک برگزار می‌شود.

نظرات بینندگان