arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۵۰۴۷
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۱۷ - ۱۷ مرداد ۱۳۹۵

آیا ادوارد اسنودن کشته شده است؟/ مفهوم پیام رمزی اسنودن چیست؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
انتشار پیام کدگذاری شده اسنودن در توییتر احتمال مرگ وی را مطرح می‌کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از اکسپرس، «ادوارد اسنودن،» کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در سال 2013 پس از انتشار اسناد فوق سری این کشور به روسیه گریخت. پس از اینکه دو پیام مرموز در حساب توییتری اسنودن منتشر شد، برخی احتمال مرگ وی را مطرح می‌کنند. اسنودن در پیام نخست خطاب به طرفدارانش می‌نویسد «زمانش رسیده است.» پیام دوم نیز شامل 64 کُد است.

پس از اینکه اسنودن اطلاعاتی را منتشر کرد که نشان می‌داد تا چه اندازه دولت آمریکا و آژانس امنیت ملی این کشور از مردم سراسر جهان جاسوسی می‌کنند، نامش در فهرست فراری‌های اصلی قرار گرفت.

اسنودن پنج‌شنبه در توییتر نوشت: «آیا با من کار می‌کردید؟ آیا از سال 2013 تاکنون با هم حرف زده‌ایم؟ لطفاً دوباره با من تماس بگیر. زمانش رسیده.»

طرفداران اسنودن بر این باور بودند که این پیام نشان می‌دهد اسنودن قصد دارد اطلاعات جدیدی را درباره دولت آمریکا افشا کند. اما پس از آن و در روز جمعه پیامی دیگر که شامل 64 حرف و شماره بود از حساب توییتری اسنودن منتشر شد.

برخی بر این باورند که این پیام «گزینه مرگ» است. یعنی این پیام به شکلی طراحی شده که اگر صاحب حساب توییتر در مدت زمان خاصی وارد حسابش نشد این پیام به طور خودکار منتشر شود. برخی نیز این احتمال را مطرح می‌کنند که این پیام ممکن است رمز یک فایل باشد که او پیش از این در اختیار همکارانش قرار داده است. دیگران نیز فکر می‌کنند نیروهای روسی یا آمریکایی اسنودن را دستگیر کرده‌اند. اسنودن پس از ارسال این پیام مرموز به طور مشکوکی سکوت کرده است.

نظرات بینندگان