arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۵۱۴۳
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۱۱ - ۱۸ مرداد ۱۳۹۵

بازتاب‌های یک مناظره داغ تلویزیونی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مناظره اخیر حسین شریعتمداری و صادق خرازی در تلویزیون، بازتاب زیادی در رسانه‌ها داشته و با توجه به دیروقت بودن این مناظره، روزنامه‌ها امروز توانسته‌اند به آن بپردازند.

به گزارش ایسنا، روزنامه «شرق» نوشته است: مناظره شنبه‌شب «صادق خرازی»، دبیرکل حزب ندای ایرانیان و «حسین شریعتمداری»، مدیرمسئول روزنامه کیهان، درباره برجام و فیش‌های حقوقی بازتاب‌ها و حاشیه‌های مختلفی در فضای مجازی و سایت‌ها به‌دنبال داشته است؛ از یادداشت‌های روزنامه‌نگاران و تحلیلگران تا کامنت‌های کاربران.

روزنامه کیهان هم تلاش کرده در گزارشش موضع‌گیری خاصی نداشته باشد، کما اینکه از تیتر «مناظره داغ شریعتمداری و خرازی، از فیش‌های نجومی تا برجام و مسائل داخلی» استفاده کرده و در ادامه هم به انتشار خبر این مناظره، آن هم به نقل از برخی خبرگزاری‌ها پرداخته است.

این روزنامه در پایان گزارش خود نوشته است: «کیهان: تعداد بی‌شماری از سراسر کشور خواستار CD مناظره شده‌اند که می‌توانند متن کامل را در اینترنت ببینند و یا از صدا و سیما در اختیار بگیرند.»

روزنامه «وقایع اتفاقیه» هم در مقدمه گزارشش درباره این مناظره آورده است: برنامه سیاسی نگاه یک شبکه اول سیما، شنبه‌شب به مناسبت روز خبرنگار، میزبان دو نفر از چهره‌های سیاسی بود که هر کدام بر اساس دیدگاه خود، به بحث و بررسی درباره مسائل مختلف کشور ازجمله موضوعات مرتبط با برجام و ماجرای فیش‌های حقوقی پرداختند. محمدصادق خرازی، به‌عنوان مدیرمسئول روزنامه «وقایع اتفاقیه»، از یک طرف و حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان هم در این برنامه نظرات خود در زمینه تحولات گوناگون سیاست داخلی و سیاست خارجی کشور را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

به نوشته این روزنامه، در شرایطی که شریعتمداری معتقد بود توافق برجام هیچ چیز مثبتی برای ایران نداشته است، دبیرکل حزب ندای ایرانیان و سفیر سابق ایران در پاریس، بر این باور بود که این توافق نه‌تنها باعث شده است پیشرفت‌های هسته‌ای کشور به رسمیت شناخته شود، بلکه ابزاری بود برای حل مشکلات کشور و این حل مشکلات کشور، آرمان همه کنشگران سیاسی است.

این روزنامه افزوده است: خرازی در آغاز این برنامه با گرامیداشت یاد شهدای عرصه خبر و تبریک روز خبرنگار، گفت: امیدوارم دولت و همه دست‌اندرکاران حاکمیت، قدر خبرنگاران، این حاملان بی‌توقع، پرتلاش و مخلص را بدانند و این قدرشناسی می‌تواند شجاعت و جسارت ویژه‌ای را به همه کسانی که در این عرصه تلاش می‌کنند، بدهد.

خرازی در ادامه گفت: من از خبر به سیاست رفتم و از سیاست دوباره به خبر بازگشتم و امروز نیز هم در عرصه سیاست داخلی و خارجی هستم و هم یکی از ارادتمندان و مخلصان خبرنگاران و همکاران در عرصه خبر هستم و به این موضوع افتخار می‌کنم.

به گزارش ایسنا، روزنامه «شرق» در ادامه گزارش خود، با اشاره به اهم صحبت‌های دو طرف، به بازتاب‌های آن پرداخته است. از جمله، یادداشت محمدکاظم انبارلویی، سردبیر روزنامه رسالت که با عنوان «ادب گفت‌وگو» نوشته بود: «درباره شبهه غارت پول نفت که از سوی رئیس‌جمهور و معاون‌اول وی به آن تفوه شد، نگارنده بارها پاسخ داده، اما حضرات آن را نشنیده گرفتند. آقای خرازی هم اگر بخواهد گوش‌هایش را بگیرد و پاسخی نشنود، معلوم می‌شود کسانی که پشت این سیاه‌نمایی قرار گرفته‌اند، می‌خواهند از سؤالات مردم درباره ضعف دولت در مبارزه با فساد فرار کنند. آقای خرازی باید درباره بار حقوقی کلمه «غارت» توضیح دهد. این غارت، «دزدی» بوده، «اختلاس بوده»، «تصرف در وجوه عمومی» بوده و...؟ چون به‌هرحال، هر کدام از این واژگان حکم خاص خود را دارد. کسی را که خدا رسوا کند، جلویش را با هیچ انگ‌ورنگی نمی‌شود گرفت. متأسفانه آقای خرازی ادب گفت‌وگو را در این مناظره رعایت نکردند و همین دست‌فرمان را درباره برجام و دیگر توفیقات خیالی دولت مطرح کردند که در وقت دیگر به آن خواهیم پرداخت».

به نوشته این روزنامه، سایت «انتخاب» در یادداشتی، برخلاف یادداشت انبارلویی، نوشت آقای حسین شریعتمداری در مناظره شب گذشته با آقای صادق خرازی بدون ارائه سند یا مستنداتی، مثل همیشه ادعاهایی بی‌اساس علیه دولت مطرح کرد: «او در این مناظره مدعی شد حامیان برجام گفتند برجام معجزه الهی است، برجام مائده آسمانی است، برجام فتح‌الفتوح است این ادعا در حالی مطرح شد که حامیان برجام هرگز از چنین تعابیری استفاده نکرده‌اند و آقای شریعتمداری برخلاف ادعایش، نمی‌تواند برای این سخنانش سند بیاورد».

سایت انتخاب در ادامه تحلیل خود نوشت: «در ادامه مناظره، آقای شریعتمداری بدون مناسبت و بی‌هیچ دلیلی گفت آقای بابک زنجانی با آقای هاشمی‌رفسنجانی و آقای روحانی عکس گرفتند. تصویر مورد اشاره مدیرمسئول کیهان مربوط است به «دیدار اعضای شرکت‌‌کننده در اولین جشنواره ملی تولید‌کنندگان جوان» در روز چهارشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۸۶، دومین سال دولت نهم که خبر این دیدارِ جمعی، در رسانه‌های آن زمان، از جمله خبرگزاری فارس به شماره ۸۶۰۸۳۰۰۷۳۳ نیز منتشر شده بود. این سخنان نامربوط درحالی بیان شد که دیگر بر کسی پوشیده نیست بابک زنجانی زاییده هشت سال ریاست‌جمهوری فردی است که آقای شریعتمداری تا روز آخر از او حمایت می‌کردند».

به نوشته انتخاب، همچنین اشاره شریعتمداری به موضوع «کدخدا» نیز مانند سایر سخنان بی‌سند او نادرست است: «این ادعایی است که همواره از سوی ایشان و دوستانشان مکرر نوشته و گفته می‌شود. یقینا ایشان می‌دانند طرح کدخدایی آمریکا از سوی آقای روحانی در کجا، چه زمانی و در جمع چه کسانی بوده و واقعیت ماجرا چیست؟ اکنون جهت یاد‌آوری برای کسانی که این مسأله را به یاد ندارند یا فراموش کرده‌اند، به حقیقت ماجرا اشاره می‌کنیم: تا آنجا که به یاد داریم و مدارک موجود نشان می‌دهد، ایشان در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ که هنوز در جایگاه ریاست‌جمهوری نبودند، در جمع دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، ضمن سخنانی ‌گفتند: «بسیاری از اروپایی‌ها «آقا اجازه! » می‌خواهند، اما آمریکایی‌ها به قول معروف کدخدا هستند! پس اگر با کدخدا ببندیم، راحت‌تر هستیم تا اینکه به سراغ یک مقام پایین‌تر برویم...». انتخاب در ادامه نوشت که این جمله آقای روحانی صراحت دارد در اینکه آمریکا کدخدای غرب و اروپاست نه کدخدای ما!

روزنامه «شرق» در ادامه گزارش خود، به واکنش‌های کاربران به این مناظره اشاره کرده که در قالب کامنت‌هایی منتشر شده بود:

واکنش کاربران سایت‌ها و خبرگزاری‌ها هم به مناظره این دو نفر قابل توجه بود. معمولا مخاطبان سایت‌های اصولگرا در حمایت از شریعتمداری و دولت قبل کامنت گذاشته‌اند و موافقان اصلاحات و دولت فعلی در موافقت با خرازی.

بله، اتفاقا مشکل خرازی و امثال مطهری و حسن خمینی با احمدی‌نژاد همین است، که چرا این آقا محبوب باشد، من نوه امام یا فرزند شهید مطهری، محبوب مردم نباشم و این می‌شود کینه و عامل ‌کوبیدن احمدی‌نجاد.

آقای شریعتمداری مدعی است خبرنگاری کپی‌پیست نیست درحالی‌که خود روزنامه کیهان ٨٠ درصد مطالبش کپی‌پیست است و درواقع اگر صفحه دو کیهان رو از او بگیریم، این روزنامه چیزی برای خواندن ندارد. اسناد مورد ادعای آقای کیهان هم نه با تلاش خبرنگارانش که به احتمال زیاد از طریق روابط مدیرمسئول به دست روزنامه رسیده است!

احمدی‌نژاد همه تلاشش را صرف خدمت به مردم عادی کرد و به‌همین‌دلیل مخالفانش به‌اصطلاح روشنفکران بودند، که البته رسانه‌ها هم دست همین‌هاست، زمان احمدی‌نژاد درباره گرانی مقاله‌ها می‌نوشتند. اما الان بزرگ‌ترین دغدغه‌شان لغو کنسرت‌ها و ربنای شجریان است! بعد اعتدالی‌ها می‌گن ببینید چه آرامشی در بازار حکمفرماست!

زنجانی‌ها و رضا ضراب‌ها همه دست‌پخت احمدی‌نژاد و مشایی هستند.

بد‌ترین دوران ایران دوران دوم ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد بود.

کسی که خانه ٧٠ متری در جمهوری دارد کاسب تحریم است یا کسی که در پل رومی خانه سه طبقه دارد و یکی از همان دوستانشان که می‌گفتند در آن زمان زندان بودند، چندی قبل کنایه‌ای به شغل و درآمد ایشان زده بود.

یک بار برای همیشه درآمدهای نفتی و غیرنفتی دولت گذشته را اعلام کرده و نحوه هزینه‌کرد آن را به ملت توضیح بدهید تا سؤالات از بین برود والا این سؤال‌ها تا ابد ادامه پیدا خواهد کرد.

خرازی خوب نتواست دفاع کند آمریکایی‌ها در اجرای برجام نامردی کردند ولی اگر همین برجام و مذاکرات هم نبود، الان دلار شش هزار بود. برجام حداقل توانست جلو بدترشدن اوضاع را بگیرد.

دست شریعتمداری واقعا خالی بود.

احسنت بر هر دو بزرگوار.

هر جفت دارند سیاسی‌کاری می‌کنند و براساس فکت‌ها صحبت نمی‌کنند.

اینکه مناظره نبود، معاشقه بود.

بسیار متأسفم که همه مدعوین مناظره با شریعتمداری از عقبه او ترسیده و نمی‌توانند به‌صورت واضح و صریح، جواب اتهامات بی‌پایه شریعتمداری را بدهند.
نظرات بینندگان