arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۵۲۱۲
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۱۹ - ۱۸ مرداد ۱۳۹۵

آیت‌الله هاشمی: عملکرد یک عده تندرو را به حساب ساختار نظام نگذارید /کوه صخره‌ای تحریم شکست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، جنایات صهیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی و گروه‌های تروریستی که توسط غربی‌ها خلق شده‌اند را ناقض ادعاهای حقوق بشری آمریکا و اروپا دانست.

به گزارش انتخاب، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار مسئولین و اعضای حزب اعتدال و توسعه استان البرز و همچنین جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با تشریح اهمیت و جایگاه «اعتدال» و تأکید بر پرهیز از افراط و تفریط در ادیان مختلف، گفت: در همه ادیان گروهی هستند که برخلاف آموزه‌های دینی خویش، طریق افراط و تفریط می‌پیمایند که صهیونیست‌های غاصب، نمونه روشن این گروه در میان یهودیان هستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان مصادیقی از افراط و تفریط‌های اقلیت‌ها در دین مسیحیت، به آموزه‌های الهی دین اسلام پرداخت و با ارائه تحلیلی از تاریخ بشریت، مخصوصاً پس از بعثت نبوی، گفت: منادی اسلام ناب در تاریخ معاصر، امام عزیز بودند، که در طول عمر فقهی و سیاسی با برکت خویش، از متحجّران به عنوان مصادیق افراط و تفریط دل پرخونی داشتند.

به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، هاشمی رفسنجانی، تفکرات امام راحل و انقلاب اسلامی را برخاسته از تعالیم اعتدالی مکتب اسلام و به ویژه مذهب تشیّع دانست و با تشریح تقابلات تفویضی‌ها و جبری‌ها در طول تاریخ، گفت: عدلی که به عنوان اصول دین در عقاید شیعیان آمده، به معنای میانه‌روی در تفکرات مربوط جبر و اختیار است و این که شیعه را عدلیّه می‌خوانند به خاطر این است که از افراط و تفریط در مباحث جبر و اختیار، طریق میانه را بر می‌گزیند.

وی آیه «وَقَالَتِ الْیَهُودُ یَدُ اللَّهِ مَغْلُولَةٌ غُلَّتْ أَیْدِیهِمْ» را سندی غیرقابل انکار برای وجود تفکرات جبری و تفویض در میان پیروان دیگر ادیان و به خصوص یهودیان دانست و گفت: در میان مسلمانان هم همیشه عده‌ای محدود به قول معروف «کاتولیک‌تر از پاپ» می‌شوند و الان طالبان، القاعده، بوکوحرام و داعش سربازان آن تفکرات هستند و جنایات ضد بشری در بطن کارهای آنها نهفته و حتی برایشان پسندیده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان نمونه‌هایی از توصیه‌های قرآن کریم به اعتدال و میانه‌روی، گفت: مردم ایران در همه دوره‌های تاریخی، پرچمدار اعتدال بوده‌اند و تازه‌ترین سند آن نتایج دو انتخابات سال‌های اخیر است که از میان نامزدهای جریانات متعدد، به اعتدالیون و اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه‌رو رأی داده‌اند.

هاشمی رفسنجانی، با بیان این مطلب که «نتیجه اعتدال، پیروزی است»، گفت: شرط آن صبر در مصائب و پرهیز جدی از  بداخلاقی‌های سیاسی و همچنین پرهیز از یأس و ناامیدی در مقابل فشارهای سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و حتی اجتماعی است.

وی هوشیاری همه اقشار جامعه، به ویژه دانشگاهیان را برای توسعه و پیشرفت کشور بر محور اعتدال، ضروری دانست و گفت: در اهمیت توجه به توسعه همین بس که ائمه معصوم ما در توصیه‌های خویش می‌فرمایند که هر کس دو روز آن مثل هم باشد، مغبون است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، توسعه دانش‌محور را برنامه نظام اسلامی در سند چشم‌انداز 20 ساله، دانست و گفت: در این فضا دانشجویان اعتدالی امروز، مدیران موفق فردا خواهند بود و شاید مخالفت‌ها با فعالیت‌های دانشجویان و ایجاد محدودیت‌ها، مانع‌تراشی در مسیر آمادگی علمی و تجربی آنان برای اداره جامعه در آینده باشد.

هاشمی رفسنجانی، با تأکید بر ضرورت صبوری‌های سیاسی و ترویج امید، به تشریح مقایسه‌ای اوضاع ایران در سه مقطع بعد انقلاب، بعد از جنگ و بعد از 8 سال اعوجاج در برنامه‌های توسعه‌ای نظام اسلامی، پرداخت و گفت: هر سه مقطع با تفاوت‌ها و شباهت‌ها، ویژگی‌هایی دارند که راه گذر از آنها، همدلی مردم و همراهی آنان با مسئولین بود که دیدیم رژیم پهلوی و حامیان استکباری آن را شکستند، خرابی‌ها و عقب‌ماندگی‌های هشت سال جنگ تحمیلی را بر پایه‌ی تفکر سازندگی جبران کردند و با فریاد رسای رأی، جلوی انحراف از آرمان‌های امام و شهدا را در مسایل اجرایی کشور گرفتند.

وی  با ارائه تحلیلی از روند تصویب و اجرای تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، گفت: اگر چه کوه صخره‌ای تحریم شکست، اما هنوز هم عده‌ای تندرو و افراطی در غرب و به ویژه در آمریکا با دامن زدن به بهانه‌های واهی، می‌خواهند سنگ پاره‌های تحریم را کنار هم بگذارند و باز دوباره کوه بسازند که البته اراده‌ی مردم ایران، همکاری با دنیا و تعامل با کشورهای پیشرفته بر پایه‌ی سه اصل عزت، حکمت و مصلحت است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادعای حمایت ایران از گروه‌های تروریست را طنز سیاسی خواند و با تشریح ماهیت دفاعی اقدامات گروه‌های مقاومت در مقابل جنایات تروریست دولتی صهیونیست‌ها، گفت: ایران کشوری است که براساس فرهنگ اسلامی و انسانی خویش و همچنین توصیه‌های بزرگان دینی به ویژه مولی الموحدین علی(ع)، مبنی بر «کونوا لِلظّالِمِ خَصمًا وَ لِلمَظلُومِ عَونًا» کمک به مظلوم را یک اصل اسلامی و وظیفه‌ی انسانی خویش می‌داند.

هاشمی رفسنجانی، بهانه‌گیری‌های غرب در مسیر پیشرفت‌های موشکی ایران را به خاطر ناراحتی آنان از پیشرفت‌های علمی، فنی و تکنولوژی جوانان ایرانی دانست و با تأکید بر ماهیت دفاعی صنایع موشکی برای همه‌ی کشورها به ویژه ایران، گفت: تناقضات گفتاری و رفتاری غرب در این موضوع چنان است که هیچکس نمی‌تواند باور کند، چون تلاش ایران برای پیشرفت‌های علمی را تهدیدی برای جهانیان می‌دانند و دسترسی رژیم اشغالگر قدس به 200 کلاهک هسته‌ای با بردهای قاره پیمایی را، سلاحی دفاعی می‌داند!!

وی مباحث مربوط به حقوق بشری را از دیگر بهانه‌های غرب و افتادن عقلای سیاسی اروپا و آمریکا در دام تندروهای جنگ طلب و لابی صهیونیست‌ها دانست و خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی براساس مکتب اسلام پایه‌ریزی شده که دین رحمانیت است و رعایت حقوق بشری و حقوق شهروندان از اصول مسلم و مصرّح قانون اساسی جمهوری اسلامی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، جنایات صهیونیست‌ها را در سرزمین‌های اشغالی و حتی جنایات گروه‌های تروریستی که توسط غربی‌ها خلق شده‌اند، ناقض ادعاهای حقوق بشری آمریکا و اروپا دانست و گفت: کسانی که سابقه‌ی جنایات زندان‌های گوانتانامو و ابوغریب را در پرونده تاریخی خویش دارند، چگونه می‌توانند پرچمدار مسایل حقوق بشری باشند؟!

هاشمی رفسنجانی، در بخش پایانی سخنان خویش به امتیازات طبیعی، جغرافیایی، تاریخی و ترکیب جمعیتی استان البرز و به ویژه شهر کرج پرداخت و با یادآوری تعبیر «کرج تابلوی مینیاتوری از همه‌ی ایران است»، گفت: استانی نوپا با جمعیتی جوان، نیاز به زیرساخت‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی دارد و باید برای جمعیت جوان، تحصیلکرده و متأسفانه بیکار، چاره‌اندیشی اساسی شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، همچنین با اشاره به حضور جوانان عضو انجمن اسلامی امید دانشگاه علوم پزشکی شیراز در جلسه و دل نگرانی‌ها و گلایه‌های آنان از برخوردهای سطحی و جناحی با آنان در محیط‌های دانشگاهی، گفت: عملکرد یک عده تندرو را به حساب ساختار نظام نگذارید و بدانید راه رهایی کشور از این‌گونه تفکرات دگم و متحجرانه تلاش برای افزایش آگاهی مردم و همچنین ترویج مباحث و میزگردهای سیاسی در محیط‌های دانشگاهی و افزایش کرسی‌های آزاداندیشی  است.

نظرات بینندگان