arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۵۲۱۶
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۹ - ۱۸ مرداد ۱۳۹۵

روحانی: باید تلاش کنیم همه اختلافات در منطقه از طریق مذاکره حل شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس جمهوری تاکید کرد: برگزاری نشست سه جانبه سران ایران، آذربایجان و روسیه فرصتی برای طرح دیدگاه ها، تبادل نظرات، پیگیری روابط، مناسبات و پیشبرد منافع مشترک فراهم می کند.

به گزارش انتخاب به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حجت الاسلام دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری امروز -دوشنبه- در نشست سه جانبه سران ایران، روسیه و آذربایجان در باکو با بیان این مطلب افزود: از آنجایی که براساس اصول و موازین سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، توسعه روابط همه جانبه با کشورهای همسایه از اولویت برخوردار است، جمهوری اسلامی ایران، از هر نوع ایده و ابتکاری برای افزایش تعامل و همکاری با همسایگان استقبال می کند.

روحانی برگزاری این اجلاس را ایده و ابتکاری مثبت و ارزشمند دانست و تصریح کرد: بدون شک، برگزاری چنین نشستی در شرایط کنونی منطقه و جهان، با اتکاء به روابط حسنه سه کشور و اراده موجود برای توسعه و تعمیق هر چه بیشتر روابط، از اهمیتی مضاعف برخوردار است.

رئیس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: از آنجایی که این سه کشور همسایه به دلایل مختلف بالاخص موقعیت جغرافیایی و ژئوپلتیکی، با طیف گسترده ای از موضوعات، فرصت ها، چالش ها و برخی تهدیدات مشترک در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، فناوری، زیست محیطی و غیره مواجه هستند، تعامل و همکاری مشترک آنها بیش از گذشته ضرورت دارد.

رئیس جمهوری گفت: ما در جمهوری اسلامی ایران بر این اعتقادیم که در شرایط امروز جهان، یک کشور به تنهایی قادر به مقابله با چالش ها و استفاده از فرصت ها نبوده و دستیابی به سطح قابل قبولی از صلح، رفاه و توسعه برای مردم هر کشور، نیازمند تعامل و همکاری با سایر کشورها بالاخص کشورهای همجوار و همسایه است.

رئیس دولت یازدهم افزود: سیاست خارجی ایران در قبال سایر کشورها و به طریق اولی کشورهای همسایه مبتنی بر همکاری، هم افزایی و یافتن راه های دستیابی به منافع مشترک، سود متقابل و در یک کلمه سیاست برد - برد است.

روحانی تاکید کرد: در همین چارچوب، مشارکت با کشورهای منطقه و استفاده از مکانیزم گفت و گوهای چندجانبه را بسیار مفید، ضروری و کارگشا می دانیم.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: اشتراکات و علائق تاریخی در کنار قرابت های فرهنگی، دینی و مردمی این سه کشور، از جمله زمینه ها و بسترهای مناسب و در عین حال ظرفیت های بالقوه ای است که شناسایی و استفاده بموقع و بهینه از آنها می تواند موجد فرصت های گسترده ای برای توسعه روابط سه جانبه باشد.

روحانی همچنین تصریح کرد: ظرفیت های بالقوه و بالفعل اقتصادی، منابع خدادادی و عظیم طبیعی، انرژی و همچنین موقعیت جغرافیایی، بخش دیگری از فرصت های موجود برای توسعه روابط و همکاری ها بین سه کشور مهم و همسایه است.

رئیس جمهوری بیان داشت: از سوی دیگر، تروریسم و افراط گرایی، دخالت قدرت های فرامنطقه ای در امور کشورهای منطقه، استفاده سیاسی و ابزاری از عنصر تحریم اقتصادی برای پیشبرد اهداف سیاسی، مشکلات و چالش های زیست محیطی، مواد مخدر، جدایی طلبی، جرایم سازمان یافته، جرایم سایبری و غیره، تهدیدات و چالش های مشترکی اند که مواجهه و مقابله جدی و کارآمد با آنها، نیازمند همکاری و تعامل هر چه بیشتر این سه کشور است.

رئیس شورای عالی امنیت ملی گفت: تحولات سالهای اخیر در جهان و منطقه شاهدی بر این ادعاست که با همکاری، تعامل و درک متقابل می توان بر بسیاری از این چالش ها فائق آمده و از بسیاری از ظرفیت های بالقوه، استفاده بهینه و حداکثری نمود.

روحانی گفت: روابط دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در عرصه های سیاسی و اقتصادی ظرف چند سال اخیر با تحول مثبت و سازنده ای همراه بوده و دو کشور با تأکید بر حسن همجواری و احترام متقابل، گام های ارزنده ای را برای توسعه روابط برداشته اند.

رئیس دولت یازدهم اظهار داشت: در عرصه تلاش برای توسعه هر چه بیشتر روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور می توان به امضاء موافقتنامه گمرکی، توافقتنامه فروش برق، توافقتنامه اتصال خطوط راه آهن ایران و آذربایجان، قرارداد احداث پل ریلی بر روی رودخانه آستاراچای در مرز ایران و آذربایجان، موافقتنامه ادامه ساخت و بهره برداری از سدها و نیروگاه های خداآفرین و قیزقلعه سی و سایر موارد اشاره کرد.

روحانی در ادامه تاکید کرد: روابط دوجانبه با فدراسیون روسیه نیز با توجه به عزم و اراده رهبران دو کشور، طی دو سال گذشته از روند مطلوبی برخوردار بوده است.

رئیس دولت تدبیر و امید ادامه داد: همکاری و رایزنی های نزدیک جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در چند سال اخیر در مسیر حل موضوع هسته ای ایران، رسیدن به توافق با کشورهای عضو گروه 1+5 و اجرای برجام، همچنین همکاری و تعامل مثبت و سازنده این دو کشور در مدیریت بحران سوریه، نمونه و الگوی ارزنده دیگری از تعامل و همکاری منطقه ای این دو کشور بوده که می تواند به سایر حوزه های مشترک و حتی به همکاری های سه جانبه نیز تسری یابد.

رئیس جمهوری با اشاره به امضاء اسناد متعدد پایه از جمله موافقتنامه تسهیل روادید، تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری، همکاری های گمرکی، ایجاد کریدور سبز گمرکی، توافقات در حوزه علوم و فناوری، گسترش تعامل و همکاری بین استان ها و مناطق و موارد متعددی از این نوع تصریح کرد: این موارد مؤید آن است که بستر و زمینه ها برای جهش در مناسبات تجاری و اقتصادی بین دو کشور بیش از گذشته فراهم شده و می توان به آینده ای با چشم انداز بسیار مثبت امیدوار بود.

روحانی همچنین افزود: از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران، تعامل سه کشور ایران، آذربایجان و روسیه در یک فرمت سه جانبه نه تنها می تواند به توسعه و تقویت ظرفیت ها و قابلیت های بالقوه موجود بین سه کشور در حوزه های مختلف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مساعدت نماید، بلکه می تواند با ایجاد هم افزایی و همگرایی، فرصت های جدیدی را در مقابله با چالش های موجود در منطقه فراهم کند.

رئیس دولت تدبیر و امید گفت: بدیهی است چنین ترتیباتی، علیه هیچ کشور و یا طرف ثالثی نبوده و صرفاً چارچوبی برای گفت وگوهای معطوف به توسعه همکاری های منطقه ای سه کشور است.

رئیس جمهوری تصریح کرد: به رغم وجود ظرفیت های فراوان و وسیع برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی بین سه کشور همسایه در حوزه هایی نظیر انرژی، برق، حمل و نقل، امور بانکی و سرمایه گذاری، توریسم، ترانزیت کالا، گمرکات، راه آهن، بنادر و کشتیرانی، متأسفانه و به دلایل مختلف هنوز استفاده از این ظرفیت ها با موانع و مشکلات متنوعی همراه است که برطرف کردن آنها نیازمند آسیب شناسی و اراده جدی برای یافتن راههای عملی و اجرایی است.

وی افزود: در این راستا به نظر می رسد، تنظیم و تدوین و امضاء اسناد پایه، موافقتنامه های سه جانبه و غیره از نقش مهم و برجسته ای برخوردار است.

رئیس دولت یازدهم با اشاره به اینکه کمیسیون های مشترک، متولی انجام این مهم و توسعه و گسترش روابط تجاری و اقتصادی سه کشور هستند و از طرفی وزارت ارتباطات و فناوری جمهوری اسلامی ایران مسئول کمیسیون مشترک با هر دو کشور همسایه، فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان است، پیشنهاد کرد: رؤسای کمیسیون مشترک سه کشور نشست یا نشست های مشترکی را برگزار کرده و در آن تدوین و امضاء این نوع اسناد و موافقتنامه ها و همچنین راههای توسعه همکاری ها، انجام سرمایه گذاری و اجرای پروژه های مشترک سه جانبه را بررسی و پیگیری کنند.

رئیس جمهوری تصریح کرد: بدون تردید، رشد و توسعه اقتصادی و رفاه اجتماعی کشورها مستلزم استقرار آرامش، صلح، ثبات و امنیت است که امروز منطقه ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند آن است.

روحانی بیان داشت: در شرایط کنونی با توجه به ظهور و روند رو به رشد تروریسم و افراط گرایی به عنوان یک تهدید جدی منطقه ای و جهانی و بر هم زنندة ثبات، امنیت و آرامش، ضروری است.

وی تاکید کرد: باید تلاش کنیم تا همه اختلافات و درگیری ها در این منطقه از طریق مذاکره و گفت وگو و روش های مسالمت آمیز حل و فصل شده و تمام ظرفیت و توان خود را معطوف مقابله و مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در سطح منطقه ای و بین المللی نماییم.
رئیس دولت تدبیر و امید در ابتدای سخنان خود از الهام علی اف، رییس جمهوری آذربایجان برای میزبانی و برگزاری این اجلاس مهم قدردانی کرد.
نظرات بینندگان