arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۵۲۳۴
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۲۱ - ۱۸ مرداد ۱۳۹۵

یو.اس.ای.تودی: آیا به ایران باج دادیم؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
پرفروش ترین روزنامه آمریکا در تحلیلی به این موضوع پرداخت که آیا رئیس جمهور آمریکا به ایران در قبال ازادی چند تبعه این کشور باج داده است یا خیر؟

به گزارش انتخاب،  پولی که به ایران پرداخت شده است به نظر بد می آید اما در واقع باج نبوده است. 

این روزنامه که این مطلب را در بخش دیدگاه یا سرمقاله خود منتشر کرده به توضیح این موضوع پرداخته است که این یک دیپلماسی بوده است که به آزادی زندانیان تبعه آمریکا منجر شده است.

این روزنامه نوشته است: پرداخت پول به ایران به نظر بد می آید اما به نظر ما باج دهی نبود و این دیپلماسی بود، نه دلار که به دست یابی به توافق هسته ای و آزادی گروگان ها منجر شد و نباید گشایش دیپمکاتیک حاصل شده پس از توافق از بین برود.

این روزنامه نظر اوباما را که در پاسخ به مخالفان جمهوریخواه خود گفته است این اقدام «یک معامله زشت» نبوده است را تایید کرده است.

یو.اس.ای تودی اعتراف کرده است که در واقع ایرانی ها پول خودشان را از آمریکا گرفته اند، آنجا که می نویسد: دلیل این که ما این را باج نمی دانیم این است که در روند باج دهی معمولا پای پول فردی دیگر در میان است این در حالی است که این پول خود ایران بود.

این روزنامه می افزاید : در ثانی زمانی پول نقد پرداخت می شود که دو کشور روابط بانکی با یکدیگر ندارند، همانند روندی که بین آمریکا و ایران در جریان است و  سوم آن که، این امر نشان از بکارگیری دیپلماسی است: زمانی که مذاکرات در سطح بلندپایه به گشایش منجر می شود، مذاکره کنندگان اغلب به کارهای نا تمام خود سرو سامان می دهد.

نظرات بینندگان