arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۵۲۸۶
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۱۰ - ۱۹ مرداد ۱۳۹۵

حمله گسترده و سازمان یافته سایبری علیه ایران، روسیه و چین

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
گروه هکری که پیش از این نیز با نام های «استرایدر» و «پروژه سائورون» شناخته میشده است اقدام به انجام یک حمله سایبری گسترده و سازمان یافته علیه ایران، روسیه، چین، هند، سوئد، بلژیک و روآندا کرده است. در این حمله سایبری از یک بد افزار پیشرفته با نام Remsec استفاده شده است که عمده فعالیت های آن در نهادهای حاکمیتی و نظامی بوده است.

به گزارش «تابناک» شرکت امنیتی سیمانتک اعلام کرده است که این گروه فعالیت خود را از سال 2011 آغاز کرده و احتمالاً به یک سازمان اطلاعاتی ملی وابسته است اما هنوز هیچ اطلاعاتی از این که چه کشور یا گروهی در پشت پرده این حمله سایبری قرار دارد، در دسترس نیست.

نکته جالب آن که بد افزار مورد استفاده در این حمله بیشتر در شبکه‌ های سازمانی فعالیت دارد و حمله به رایانه‌ های فردی، در دستور کارش واقع نشده است. از قابلیت‌ های این بدافزار، در دست گرفتن کنترل کامل رایانه‌ های قربانی، ضبط اطلاعات صفحه کلید کاربر و سرقت فایل ‌ها و اطلاعات است.

شرکت سیمانتک در مورد این گروه هکری میگوید: استرایدر قادر به ساخت بد افزارهای کاملا پیشرفته و شخصی شده است و اکنون برای مدت 5 سال است که بدون رصد شدن و با فرار از رادارها به فعالیت های خود ادامه میدهد. اهداف جاسوسی و ماهیت اهداف و قربانیان آن نشان میدهد که این گروه احتمالا یک گروه با وابستگی های دولتی هستند.

همچنین شرکت امنیتی کسپرسکی نیز اقدام به انتشار جزئیاتی از این گروه و فعالیت آن ها و همچنین بد افزار Remsec کرده است. این شرکت اشاره کرده است که گروه هکری مذکور که کسپرسکی نام «پروژه سائورون» را به آنها داده است، از قابلیت های ویژه یک گروه هکری پیشرفته برخوردار هستند. از جمله: استفاده از روش های Zero-Day و استفاده از بد افزارهای شناخته نشده، جاسوسی و نفوذ به نهادهای بزرگ در کشورهای مختلف دنیا، سرقت اطلاعات برای مدت زمان طولانی قبل از افشای عملیات، استفاده از بد افزارهایی که تنها در حافظه رم از خود رد به جای میگذارند هیچ اثری بر روی دیسک از آنها نیست و ... .

کسپرسکی اشاره کرده است که تنها در سه کشور ایران، روسیه و روآندا بیش از 30 نهاد مهم از سوی این گروه مورد حمله هکری قرار گرفته اند. از جمله نهادهای دولتی، نظامی، مراکز علمی و تحقیقاتی، شرکت های تلکام و نهادهای مالی.

اما شرکت سیمانتک اهداف بیشتری را برای این بد افزار ذکر کرده است و همچنین اشاره کرده که این بد افزار یعنی Remsec ارتباط عجیب و نزدیکی با بد افزارهای مشهوری همچون Regin و Flame دارد. یعنی دو بد افزاری که پیش از این نیز ایران را مورد حمله و هدف قرار داده بودند و به این ترتیب به خوبی میتوان حدس زد که این حمله جدید سایبری از کجا نشات گرفته است.
نظرات بینندگان