arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۵۴۸۴
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۱۳ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۵

وزارت کشور: موضوع فروش کودک در حال رسیدگی است/ آمار قطعی نداریم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ایرنا نوشت: دبیر ستاد مرکزی صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی وزارت کشور گفت: موضوع فروش کودکان در شورای اجتماعی این وزارتخانه مطرح شده و در حال رسیدگی است.

ایرج صیادی افزود: برخلاف تصور برخی افراد که نقش و کارکرد این وزارتخانه را صرفا سیاسی و امنیتی می دانند اما این مجموعه عموما اجتماعی است و مرکز ثقل کارها در حوزه اجتماعی دنبال می شود.

وی وزارت کشور را عالی ترین مرجع درعرصه اجتماعی دانست و گفت: در حال حاضر موضوع رسیدگی به مساله فروش نوزادان به ستاد آسیب های اجتماعی وزارت بهداشت سپرده شده تا موضوع را پیگیری کند.

مشاور مرکز امور فرهنگی واجتماعی وزارت کشور گفت: موضوع فروش نوزادان با حوزه زایشگاهها و بیمارستانها و حوزه سلامت در ارتباط مستقیم است بنابراین براساس تفکیک وظایف دستگاهی شورای اجتماعی وزارت کشور، رسیدگی به این موضوع به صورت تخصصی به وزارت بهداشت واگذار شده است.

وی اعلام کرد: وزارت بهداشت باید اقدامات لازم را درخصوص فروش کودکان با شناسایی واحدهای غیرمجاز به انجام برساند.
صیادی با تاکید براینکه وزارت کشورنقش راهبری،هدایت و هماهنگ سازی را در حوزه اجتماعی برعهده دارد، افزود: این وزارتخانه رسیدگی به موضوعات اجتماعی را در حوزه آسیبها، پس از بررسی و شناسایی دستگاههای دخیل از طریق دستگاههای ذیربط با انعقاد تفاهمنامه های بین بخشی با دستگاههای متولی، مشارکت کننده یا دستگاه همکار به انجام می رساند.

وی افزود: شورای اجتماعی وزارت کشورهمچنین ناظر کار دستگاههای متولی در رسیدگی به موضوعات است و با خاطیان برخورد می کند.

به گزارش ایرنا؛ در حال حاضر هیچ آمار قطعی درباره فروش نوزادان بویژه نوزدان معتاد در کشور وجود ندارد. موضوع خرید وفروش نوزاد بصورت زیرپوستی در شهر بصورت درآمدی پر رونق درحال انجام است و دلالان انسان نوزاد را در کنار دیگر اجناس خود به نرخی ارزان می فروشند.

نتیجه بررسی ها گویای آن است که از سرنوشت نامعلوم کودکان فروخته شده اطلاع درستی در دست نیست. حتی فروشندگان انسان هم از سرنوشت کالای زنده فروخته شده خود اطلاعی ندارند.

کودکان فروخته شده غالبا یا تک والدی هستند یا اصلا والدی برای آنها وجود ندارد و عموما هم فاقد شناسنامه وهویت مشخصی هستند. به نظر می رسد حل معضل فروش نوزادان در کشور، نیازمند عزم ملی دستگاههای متولی ناظر برموضوع با استفاده از توان همه دستگاهها و نهادهای اجرایی و نیز کمک مردم است.

همچنین باید بازنگری جامعی نیز در قانون حمایت از کودکان در کشور باید صورت بگیرد تا از آینده نامعلوم این کودکان جلوگیری شود.

نظرات بینندگان