arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۶۵۳۶
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۹ - ۲۵ مرداد ۱۳۹۵

سوئد و اردن بر تشکیل کشور مستقل فلسطینی تاکید کردند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
خبرگزاری دولتی پترا اعلام کرد اردن و سوئد روز یکشنبه اعلام کردند تشکیل کشور مستقل فلسطینی کلید صلح در خاورمیانه (غرب آسیا) است.

به گزارش انتخاب به نقل از خبرگزاری شین‌هوا از امان، هانی الملقی نخست وزیر اردن و استفان لوفون همتای سوئدی وی این اظهارات را طی مذاکراتی در خصوص راه های تحکیم روابط دو جانبه و مجموعه ای از مسائل خاورمیانه، به ویژه مسئله فلسطین و بحران سوریه، بیان کردند.

آنها تاکید کردند که تشکیل کشور فلسطینی برای صلح و ثبات در منطقه اقدامی مهم است و هشدار دادند کوتاهی در برقراری عدالت برای مردم فلسطین به دامن زدن به خشونت بیشتر منجر خواهد شد. الملقی گفت اردن و سوئد بازیگرانی مهم در تلاش ها برای برقراری صلح در سراسر جهان هستند و تعهدی جدی به مبارزه علیه تروریسم و افراط گرایی نشان داده اند.

نخست وزیر اردن هشدار داد ناآرامی کنونی در خاورمیانه بر امنیت و ثبات در اروپا تاثیر خواهد گذاشت زیرا مسائل منطقه ای هیچ مرزی نمی شناسد. الملقی تاکید کرد مسئله فلسطین همچنان در کانون مناقشه در منطقه قرار دارد و هر گونه راه حل سیاسی باید دو جانبه باشد.

وی وعده داد اردن همواره از این مسئله به عنوان یک اولویت ملی برتر استقبال خواهد کرد. نخست وزیر سوئد از تلاش های اردن برای دستیابی به صلح و ثبات در خاورمیانه و دیگر مناطق جهان تمجید کرد و گفت سوئد می خواهد همکاری و هماهنگی با اردن را در میزبانی از آوارگان، در حالی که دو کشور در حال حاضر میزبان آوارگان سوری هستند، تقویت کند. این مقام سوئدی همچنین تاکید کرد جامعه بین المللی باید کمک ها را به کشورهای میزبان آوارگان افزایش دهد. دو طرف بر روابط در حوزه اقتصادی تاکید کردند و گفتند فرصت هایی برای همکاری نزدیک تر بین دو کشور وجود دارد
نظرات بینندگان