arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۶۸۶۶
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۵ - ۲۷ مرداد ۱۳۹۵

شمخانی خطاب به وزیر خارجه نروژ: تهران رفتارهای مغایر با روح برجام را تحمل نمی‌کند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دبیر شورای عالی امنیت ملی لغو کلیه تحریم‌ها را در عمل ضرورتی غیرقابل‌اجتناب برای ادامه مسیر اجرای برجام دانست و تاکید کرد: تهران رفتارهای مغایر با روح برجام به‌منظور حفظ تحریم‌ها را از سوی برخی کشورها تحمل نخواهد کرد.

به گزارش روابط‌ عمومی شورای‌عالی امنیت ملی، علی شمخانی امروز (چهارشنبه) در دیدار بورگه برنده وزیر خارجه نروژ با اشاره به فضای مناسب پس از برجام در همکاری میان ایران و اروپا خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت‌های گسترده موجود، همکاری‌های اقتصادی، تجاری و مناسبات سیاسی میان ایران و نروژ قابل‌افزایش است.

شمخانی با بیان اینکه تروریسم از شکل سنتی خود خارج و به روش‌های فاجعه‌باری چون قتل‌عام مردم با کامیون و سلاح‌های سرد تبدیل شده است، افزود: حل مساله تروریسم بدون توجه به ریشه‌های اعتقادی و عوامل اصلی پشتیبانی‌کننده امکان‌پذیر نیست.

وی با انتقاد از رفتار نامناسب برخی کشورهای اروپایی در قبال پناهجویان ادامه داد: درحالی‌که مسیر ارسال سلاح به کشورهای درگیر بحران از اروپا باز است اما مسیر پذیرش قربانیان این سلاح‌ها مسدود شده و با آنان بدرفتاری می‌شود که این مساله رویکردی ضد حقوق‌بشری است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید بر مسیر اشتباه استفاده از تروریسم برای فشار به دولت‌ها را موجب ظهور داعش و گروهک‌های تروریستی غیرقابل مهار توصیف و تصریح کرد: قطع پشتیبانی‌های اطلاعاتی و مالی از گروهک‌های تروریستی و انجام اقدامات بنیادین و ریشه‌ای همچون احترام به خواست و رای مردم و بومی‌سازی امنیت راه‌حل بازگرداندن صلح و آرامش به منطقه است.

بورگه برنده وزیر خارجه نروژ نیز در این دیدار از جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کشوری مهم و تاثیرگذار در منطقه یاد کرد و گفت: ایران نقش سازنده‌ای در شکل‌گیری روند ثبات و آرامش در عراق و سوریه داشته و همکاری‌های منطقه‌ای برای ایجاد آرامش پایدار در این نقطه حساس از جهان امری ضروری است.

وزیر خارجه نروژ گفت: با رفع شدن تحریم‌ها فرصت‌های مناسبی برای همکاری پدید آمده و نروژ آماده بهره‌مندی از شرایط پسابرجام برای توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف است.

دو طرف در این دیدار پیرامون تحولات منطقه و همکاری‌های اقتصادی فی‌مابین نیز گفت‌وگو کرد.
نظرات بینندگان