arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۶۸۸۲
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۱۶ - ۲۷ مرداد ۱۳۹۵

نتشکیلات اطلاعاتی فرانسه: نگرانی در مورد سرنوشت 400 کودک فرانسوی -داعشی + تصویر

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
تشکیلات اطلاعلاتی فرانسه، 400 کودک فرانسوی را در مناطق تحت اشغال داعش شناسایی کرده اند که سرنوشت آنان از منظر حقوقی و امنیتی برای فرانسه روشن نیست.

نتشکیلات اطلاعاتی فرانسه: نگرانی در مورد سرنوشت 400 کودک فرانسوی -داعشی

به گزارش ایرنا، تارنمای روزنامه فرانسوی «لو پاریزین» امروز (چهارشنبه) در گزارشی از «اریک پلوتیه» (Éric Pelletier )، به سرنوشت مبهم کودکان فرانسوی متولد شده در مناطق داعشی از منظر حقوقی و امنیتی پرداخت.

«پاتریک کالوار» (Patrick Calvar) رئیس بخش امنیت داخلی فرانسه، در 10 مه 2016 (20 اسفند 94) در اظهاراتی در برابر نمایندگان کمیسیون دفاع مجمع (مجلس) ملی فرانسه از نگرانی عمیق خود در مورد سرنوشت کودکان فرانسوی داعش در عراق و سوریه سخن گفت و عنوان کرد: حقیقت این امر کاملا ناشناخته است و یا آن که هیچگاه به آن اشاره نشده است.

وی افزود: تشکیلات اطلاعاتی ما بیش از 400 کودک را شناسایی کرده که دو سوم آن ها با والدین شان به داعش پیوسته اند و یک سوم آن ها کودکانی هستند که در مناطق تحت کنترل داعش متولد شده اند و زیر 4 سال سن دارند.

کالوار عنوان کرد: بدون در نظر گرفتن مشکلات امنیتی که این کودکان آموزش دیده و ابزار داعش به وجود می آورند، مشکلات قانونی ورود آنها به فرانسه به همراه والدین شان قابل توجه است.

در ویدیویی که در مارس 2015 (اسفند94/ فروردین 95) منتشر شد، کودکی 12 ساله با لباس نظامی با اسلحه به سر فردی که مظنون به جاسوسی بود شلیک کرد و او را کشت. فرد دیگری که به زبان فرانسه صحبت می کرد و مقابل دوربین قرار گرفت، «صبری اِسید» (Sabri Essid) ناپدری کودک و از اهالی شهر «تولوز» فرانسه بود. 

ویدیوی دیگری که در ماه مه (اردیبهشت/ خرداد) گذشته منتشر شد، دو نوجوان را در حال کشتن زندانیان نشان می داد. یکی از این دو، فرانسوی صحبت می کرد. در کل، حدود 20 فرانسوی زیر سن قانونی در مواضع داعش می جنگند. کالوار در اظهار نظر دیگری این کودکان را «خطرات واقعی» خوانده است.

ریشه کنی این پدیده (تروریسم) از مسیر تقویت اقدامات اجتماعی – آموزشی دست کم یک نسل زمان می برد چرا که در مراکز آموزشی خارجی ها در رقه، دیرالزور و موصل، کودکان شست و شوی مغزی می شوند.

مساله دیگری که در مورد کودکان داعش مطرح می شود، اوراق هویت آنان است؛ مسلما اوراق صادر شده توسط داعش، ارزشی ندارد. دادگستری فرانسه از دادستان ها خواسته تا بخشی را برای اعلام و ثبت تولد این کودکان با ذکر تاریخ و محل تولد آنان ایجاد کنند. این بخش قضائی در ماه مه گذشته تنها دو مورد تولد را ثبت کرده است.
نظرات بینندگان