arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۷۳۷۲
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۱۵ - ۳۰ مرداد ۱۳۹۵

بروجردی: استفاده از پایگاه هوایی نوژه برای عبور هواپیماهای روسی و سوخت‌گیری است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه استفاده از پایگاه هوایی نوژه همدان برای عبور هواپیماهای روسی و سوخت‌گیری، مغایرتی با اصل 146 قانون اساسی ندارد، گفت: استفاده از حریم هوایی با هدف مبارزه با پدیده شوم تروریسم و گروهک تروریستی داعش براساس همکاری چهارجانبه‌ای انجام می‌شود.

علا الدین بروجردی در گفت‌وگو با ایسنا در مورد استفاده روسیه از پایگاه هوایی نوژه همدان و مغایرت آن با اصل 146 قانون اساسی گفت: اصل 146 استقرار هرگونه پایگاه نظامی در کشور حتی برای استفاده صلح آمیز را ممنوع کرده است؛ حال اینکه استفاده از پایگاه هوایی نوژه برای عبور هواپیما و سوخت‌گیری است و این موضوع با اصل 146 مغایرتی ندارد.

وی توضیح داد: اصل 146 استقرار و دادن پایگاه به بیگانگان را ممنوع کرده که در اینجا بحثی برای دادن پایگاه و استقرار مطرح نیست؛ بلکه موضوع در حد سوخت‌دادن آن هم در چارچوب همکاری‌های چهار جانبه جمهوری اسلامی ایران، عراق، روسیه و سوریه است؛ توافقی که مبتنی بر منافع و امنیت جمهوری اسلامی است.

بروجردی ادامه داد: در واقع روسیه از حریم هوایی ایران برای مبارزه با تروریسم در سوریه و عراق استفاده می‌کند؛ به این دلیل که در یک سال گذشته همکاری چهارجانبه بین چهار کشور منعقد شد، به همین دلیل ما اتاق مشورت مشترکی در دمشق و بغداد داریم و در این چارچوب توافقات متعددی اجرا شده که یکی از این‌ها استفاده از حریم هوایی پایگاه نوژه است.

به گفته رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، استفاده از حریم هوایی و پایگاه نوژه مدتی است که انجام می‌شود اما اخیرا علنی شده است.

وی در پاسخ به انتقادات برخی در مورد استفاده روسیه از پایگاه نوژه همدان و وجود این تضمین که درصورت لزوم روسیه نیز حریم هوایی‌لش را در اختیار ایران قرار دهد، گفت: استفاده از پایگاه و حریم هوایی در چارچوب توافق چهار جانبه است و این اقدامات صورت می‌گیرد، ما طبیعتا آن طرف روسیه کاری نداریم که بخواهیم بجنگیم. این توافق چهار جانبه است و بر اساس آن روسیه با سرمایه گذاری انجام شده نیرو و هواپیما و هلیکوپتر از دست داده است.

بروجردی ادامه داد: روسیه عملا این سرمایه گذاری را برای مبارزه با پدیده شوم تروریسم انجام داده است؛ مبارزه‌ای که برای ما، عراق و سوریه نیز از اهمیت بسیاری قائل است. این اشتراک منافعی است که پایه آن امنیت ملی این چهار کشور است و به نظر می‌رسد هیچگونه تعارضی ندارد.

نظرات بینندگان