arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۷۴۴۶
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۲۲ - ۳۰ مرداد ۱۳۹۵

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی: کنکور سد راه توسعه نظام علمی کشور است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مخبردزفولی، رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با انتقاد از نظام آموزشی کشور کنکور را سد راه توسعه نظام علمی و مخالف سند تحول آموزش کشور بیان کرد.

به گزارش انتخاب، مخبر دزفولی در مراسم اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان نهایی اولین المپیاد کشوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی با بیان اینکه میانگین ضریب هوشی کودکان ایرانی از متوسط جهانی بالاتر است که خود به نوعی ذخیره فکری و استعدادی کشور محسوب می‌شود اظهار کرد: اگر ظرفیت در کشور ایجاد شود این استعدادها به خوبی می‌تواند خود را شکوفا کند چرا که هم اکنون بیش از هزاران نفر در زمینه سلول‌های بنیادی و بیش از 5 هزار دانشمند در زمینه نانوفناوری فعالیت می کنند که این موضوع نشان می‌دهد استعداد در کشور وجود دارد و فقط باید زمینه شکوفایی این استعدادها فراهم شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: جزء کشورهایی هستیم که علی‌رغم علاقه جامعه به علم و پیشرفت علمی هنوز رقم مادی درخوری را برای این حوزه تخصیص نداده‌ایم.

وی ادامه داد:‌ هنوز سهم علم و فناوری و تحقیق و پژوهش از GDP کشور کمتر از یک درصد است و افتخارات کسب شده کنونی از این میزان بوده است بنابراین اگر این ظرفیت افزایش یابد قطعا نتایج بسیار خوبی خواهیم دید.

مخبر دزفولی با بیان اینکه کشورهای متعددی در همسایگی ما چند ده میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می کنند تا با ایران در حوزه علم و فناوری رقابت کنند گفت: استعداد کشور پول نیست بلکه استعداد مغزی، فنی، تخصصی و نرم افزاری است و همه ما در حوزه‌های مختلف نسبت به کشور دین داریم، از این رو هر مقدار که کار کنیم باز هم کم است.

وی ادامه داد:‌ ما را به اندازه 100 سال از دنیا عقب نگه داشته بودند به گونه‌ای که کشور ما به همراه عراق تنها سهم 3 صدمی در تولید علم دنیا داشت.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: اما اکنون سهم ایران در تولید علم دنیا 1.8 است که در بدبینانه‌ترین حالت به 1.6 می‌رسد از این ‌رو کشور توانست در کمتر از 50 سال به ظرفیت‌های خوبی در حوزه علم و فناوری برسد.

دزفولی ادامه داد: به عنوان مثال پژوهشکده رویان توانست در زمینه علم و فناوری سنت‌شکنی کند و فرصت مطالعاتی به دانشمندان سایر کشورها دهد. این در حالی بود که در گذشته دانشمندان ما این درخواست را از سایر کشورها داشتند.

*کنکور سد راه نظام آموزشی کشور شده است

وی در ادامه به موانع موجود بر سر راه نظام آموزشی کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه در نظام آموزشی با مصیبت بزرگی به نام کنکور مواجه هستیم که هنوز کسی جسارت حل این معضل را پیدا نکرده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: آزمون باید باشد اما نه به شکلی که هم اکنون شاهد آن هستیم. کنکوری که در حال حاضر در کشور ما برگزار می‌شود حافظه محور بوده که این مساله مخالف سند تحول آموزش کشور است.

مخبر دزفولی با تاکید بر اینکه جریان حافظه‌محوری باید به خلاقیت محوری تبدیل شود و دانش آموزان فرصت تفکر ‌بیابند، اظهار کرد: دانش‌آموز باید فرصت تفریح و پرداختن به خلاقیت‌های خود را داشته باشد اما کنکور این فرصت را از او گرفته است.

به گفته دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی میانگین آموزش در دنیا 4 تا 4.5 روز است و هیچ دانش آموزی پس از خروج از مدرسه تکلیفی برای انجام ندارد اما در کشور ما دانش آموزان از اول تا آخر هفته به مدرسه می‌روند. از سویی دیگر این‌گونه به نظر می‌رسد که روزهای پنج‌شنبه دوباره قرار است به ایام آموزشی مدارس اضافه شود.

وی با بیان اینکه نباید بعضی از منفعت‌ها را فدای یک جریان ملی کنیم گفت: باید نظام تعلیم و تربیت کشور به سمتی برود که آرامش به خانواده‌ها برگردد و تنها راه حل در این زمینه سر و سامان دادن به مساله کنکور است.

مخبر دزفولی با تاکید بر اینکه کنکور سد راه نظام آموزشی کشور شده است گفت: در این زمینه خانواده‌ها مجبور به هزینه کردن‌های میلیونی هستند در حالی که از این موضوع سودجویان میلیاردها تومان منفعت می‌برند.

به گفته وی راه برون‌رفت از گرفتاری‌های موجود بر سر راه جریان علمی کشور سر و سامان دادن به آموزش‌های زائد و کنکور است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با بیان اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مصرانه به دنبال دست یافتن به نتایج مثبت در جریان علمی کشور است، گفت: وزارتخانه‌ها به قدر کافی نمی‌توانند به جریان علمی کشور کمک کنند از این رو در نظر داریم با معاونت علمی در حوزه‌های مختلف به خصوص در حوزه سلول‌های بنیادی به طور ویژه اقدامات عملی انجام دهیم.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان