arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۷۴۶۴
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۰۸ - ۳۱ مرداد ۱۳۹۵

آغاز سفر ظریف به 6 کشور آمریکای لاتین

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بامداد یکشنبه در رأس یک هیأت بلندپایه سیاسی و اقتصادی، سفر دوره ای خود به 6 کشور آمریکای لاتین را آغاز کرد.

به گزارش انتخاب، ظریف را در این سفر شش روزه که نخستین سفر وزیر امور خارجه دولت یازدهم به آمریکای لاتین به شمار می رود، هیأتی متشکل از 120 نفر از تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی بخشهای خصوصی و دولتی همراهی می کنند.

ظریف پس از پروازی طولانی 12 ساعته و در روزی که غروب آن برای هیأت همراه بسیار دیرتر از همیشه خواهد بود، در نخستین مرحله از سفرش در هاوانا پایتخت کوبا به زمین خواهد نشست؛ جایی که رهبران و مردم آن، احساس دوستی و قرابت بسیاری با ایرانی ها و انقلاب آنها دارند.

او پس از یک روز، به نیکاراگوئه دیگر کشور انقلابی آمریکای مرکزی خواهد رفت تا با رهبران و مقامهای بلندپایه این کشور دوست در زمینه تقویت مبادلات و همکاری های اقتصادی گفت وگو کند.

هیأت ایرانی به ریاست ظریف پس از آن، به ترتیب از کشورهای اکوادور، شیلی، بولیوی و ونزوئلا در آمریکای جنوبی دیدن خواهد کرد. دیدار و گفت وگو با مقامهای بلندپایه دولتی و شرکت در سمینارهای مشترک اقتصادی در برنامه بازدید از همه این کشورها گنجانده شده است.

سفر ظریف به شیلی پس از بازگشایی سفارت این کشور در تهران پس از 37 سال از پیروزی انقلاب اسلامی صورت می گیرد.

کشورهای یادشده، اسپانیولی زبان هستند. از همین رو، ظریف دو روز پیش در پیام توئیتری به دو زبان انگلیسی و اسپانیولی گفت که روز یکشنبه سفر دوره ای خود به شش کشور آمریکای لاتین را به همراه یک گروه از صاحبان شرکتهای ایرانی به منظور تقویت پیوندهای سیاسی و اقتصادی انجام می دهد.

«بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه نیز روز گذشته در بیانیه ای، سفر ظریف به کشورهای آمریکای لاتین را در چارچوب تقویت روابط سیاسی و اقتصادی با آنها معرفی و تصریح کرد: وزارت امور خارجه به لحاظ راهبردی معتقد به نگاه متوازن به همه کشورها و مناطق جغرافیایی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. از همین رو، در کنار تقویت روابط با همسایگان و کشورهای اسلامی که همواره از اولویت های سیاست خارجی کشورمان بوده، توسعه همه جانبه مناسبات با کشورهای آمریکای لاتین و آفریقایی نیز همیشه در دستور کار سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران قرار داشته است.

وی افزود: در فضای مثبت ایجاد شده پس از توافق هسته ای ظرف یکسال گذشته و با چشم انداز روشنی که پیش روی ملت ایران قرار دارد، کارآفرینان و شرکت های ایرانی می توانند از حداکثر ظرفیت های فنی، مهندسی، مالی، تجاری و تولیدی خود در خارج کشور استفاده کنند که حضور دهها شرکت ایرانی در سفرهای دوره ای وزیر امور خارجه به مناطق مختلف جهان از جمله آسیا، آفریقا و حالا، به آمریکای لاتین در همین چارچوب و در راستای صدور خدمات فنی - مهندسی و ترویج صادرات غیر نفتی به عنوان اهداف اقتصاد مقاومتی صورت می گیرد.

قاسمی با اشاره به اهمیت کشورهای آمریکای لاتین برای جمهوری اسلامی ایران به دلیل قرابت های سیاسی، فرهنگی و همسویی در سازمان ها و مجامع بین المللی بویژه جنبش عدم تعهد خاطرنشان کرد: امروزه جمهوری اسلامی ایران در موقعیتی است که می تواند دوستان سیاسی و شرکای تجاری اش را خود انتخاب کند و ناگزیر به همکاری با کشور یا منطقه خاصی در جهان نیست.

«مجید تخت روانچی» معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه نیز از این سفر به عنوان «آغاز فصلی جدید در روابط میان ایران و امریکای لاتین» نام برده و اطمینان داده است که این سفر نه تنها در زمینه سیاسی به تقویت پیوندهای دو طرف کمک می کند، بلکه ثمرات ارزشمندی نیز در زمینه های اقتصادی به همراه خواهد داشت.

او گفت:« آمریکای لاتین برای ایران اهمیت بسیار بالایی دارد و با وجود بعد مسافت، زمینه های همکاری ایران با کشورهای آن منطقه در عرصه های مختلف فراوان است.»

تخت روانچی با اشاره به عضویت هر دو طرف در سازمان ملل متحد، جنبش عدم تعهد، گروه 77 (کشورهای در حال توسعه) و شماری دیگر از مجامع و نهادهای مهم بین المللی تصریح کرد: «از نظر سیاسی، ما در مجموع روابط خوبی با یکدیگر داریم و مشکل عمده ای در راه گسترش این روابط نمی بینیم».

وی افزود: در عرصه اقتصادی نیز زمینه های فراوانی برای ما در جهت همکاری و فعالیت مشترک وجود دارد اما هنوز نتوانسته ایم از این ظرفیتها به طور کامل بهره ببریم.

آمریکای لاتین منطقه ای به مساحت بیش از 22 میلیون و 222 هزار کیلومتر مربع با 605 میلیون نفر جمعیت است و 20 کشور جهان را در دل خود دارد.

زبان رسمی کشورهای این منطقه غیر از برزیل پرتغالی زبان، اسپانیولی است.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان