arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۷۴۹۶
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۰ - ۳۱ مرداد ۱۳۹۵

بارزانی: اولویت ما جنگ با داعش است/به توافق‌ها با بغداد و آمریکا پایبندیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ریاست اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای ضمن اعلام پایبندی خود به توافق‌های موجود با بغداد و ائتلاف آمریکا درباره نقش پیش‌مرگ‌ها در جنگ موصل، تأکید کرد که اولویت برای این اقلیم جنگ با داعش است.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: به دلیل اظهارات مختلفی که درباره نقش پیش‌مرگ‌ها در عملیات موصل ایراد شده ما باید برای همگان توضیح بدهیم که جنگ با داعش جزو اولویت‌های اصلی ماست. پیش‌مرگ‌ها در طول دو سال گذشته به وظیفه خود عمل کرده‌اند و اسطوره داعش را درهم شکستند.

در ادامه این بیانیه که از سوی دفتر ریاست اقلیم کردستان منتشر شده آمده است: آزادی شهر موصل برای اربیل (مرکز اقلیم کردستان عراق)، بغداد و جهان اهمیت زیادی دارد. علاوه بر بعد نظامی باید به بعد انسانی و سیاسی و تأثیر آن بر کردستان، عراق و منطقه توجه کرد. مرحله مابعد آزادی موصل برای اقلیم کردستان و ساکنان استان نینوا جهت ممانعت از تکرار فجایع گذشته و تضمین آینده آن‌ها اهمیت زیادی دارد.

در این بیانیه بر لزوم توافق سیاسی میان تمامی طرف‌ها درباره چگونگی اداره شهر موصل تأکید شده است.

ریاست اقلیم کردستان عراق همچنین بر پایبندی این اقلیم به توافق‌نامه‌های موجود میان این اقلیم و دولت عراق و ائتلاف آمریکا درباره نقش پیش‌مرگ‌ها در عملیات موصل و هرگونه توافق‌نامه‌ای که در آینده امضا شود، تأکید کرده است.

این درحالی است که وزارت پیش‌مرگ‌ اقلیم کردستان عراق روز گذشته در واکنش به سخنان مسئولان آمریکایی که خواسته بودند پیش‌مرگ‌ها تحت نظارت دولت مرکزی عراق کار کنند، روز جمعه اعلام کرده بود که نیروهای کرد تنها به اوامر رهبران خود گوش می‌دهند و از بغداد فرمان نمی‌گیرند.

وزارت پیش‌مرگ‌ها ضمن تأکید بر اینکه کردها قصد سیطره بر هیچ منطقه‌ای را ندارند، اعلام کرده بود که "نیروهای کرد هرگز از مناطقی که پس از بیرون راندن داعش کنترل آن را در دست گرفته‌اند تا زمانی که کاملا خطر تروریسم را از آنجا دور نکنند عقب‌نشینی نخواهند کرد."

همزمان با عملیات ارتش عراق در جنوب موصل، نیروهای کرد نیز عملیاتی را برای محاصره این شهر آغاز کرده‌اند.

از سوی دیگر فردوس العوادی، نماینده ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری مالکی از طرف‌های سیاسی و دولت عراق خواست اظهارات و خواسته‌های نمایندگان شهر موصل و کسانی را که نسبت به ورود پیش‌مرگ‌ها به این شهر هشدار داده‌اند، جدی بگیرند.

نظرات بینندگان