arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۷۵۰۷
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۱۱ - ۳۱ مرداد ۱۳۹۵

کرزی حامیان "داعش افغانستان" را معرفی کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ایسنا نوشت: رئیس‌جمهوری سابق افغانستان گفت، جنگ با ترور مانع از آن نشده که پاکستان نسبت به استفاده از تروریسم و افراطیون مذهبی به عنوان ابزاری علیه همسایه‌اش بی‌تمایل شود.

به گزارش پایگاه خبری هندو،‌ حامد کرزای، رئیس‌جمهوری افغانستان در سخنرانی در اندیشکده‌ای گفت: شبه‌نظامیان داعش که به تهدید نوظهور برای افغانستان تبدیل شده‌اند از جانب یک "آژانس شوم" در "آن طرف مرزها" حمایت می‌شود.

کرزای با درخواست از قدرت‌های بزرگ برای هماهنگی در رسیدگی به ترور برون مرزی گفت: «می‌دانیم که داعش در افغانستان متشکل از شبه‌نظامیان خارجی است. می‌دانیم که این شبه‌نظامیان از سوی یک آژانس شوم در آنطرف مرزها کنترل می‌شود.»

کرزای اولین رهبر افغانستان در پی سرنگونی حکومت طالبان در سال 2001 بود و جنبش‌های افراطگرایی مودر حمایت آمریکا در دوران جنگ سرد را عامل مشکلات جنوب و غرب آسیا و شمال آفریقا می‌داند. به گفته او، عواقب این افراطگرایی بلندمدت بوده و کل منطقه را محاصره کرد و به عراق و سوریه گسترش یافته است.

رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان تاکید کرد: پاکستان در حال پرداخت بهای روند افراطگرایی است که در دوران جهاد پس از شوروی آغاز شد. همین هفته گذشته بود که بسیاری از تحصیلکرده‌های پاکستانی در حمله کویته کشته شدند. بنابراین ما از برادران پاکستانی‌ خود می‌خواهیم تا برای برقراری روابط متمدنانه تلاش کنیم و نشان دهیم که مذهب برای اهداف خوب است.

کرزای همچنین گفت که باید با تهدیدات آن سوی مرزها مقابله کرد و افغانستان خواستار دریافت تجهیزاتی برای ارتش خود شده تا با این تهدیدات مقابله کند اما هند به کابل گفته است که قصد ندارد با برآورده کردن نیاز آنها اوضاع را بیش از این تنش‌زا کند.

کرزای همچنین گفت: بسیاری از رهبران سیاسی از جمله نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان هستند که می‌خواهند روابط خوبی با همسایگان داشته باشند و با درخواست من برای صلح در این منطقه موافق هستند.

کرزای که بین سال‌های 2001 تا 2014 رهبری افغانستان را در دست داشت، همچنین تاکید کرد که هند وارد هیچگونه جنگ نیابتی با افغانستان نشده است و صادقانه در حال انجام کارهای بازسازی در آنجاست. او در ادامه از تلاش‌های نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند برای مطرح کردن مساله بلوچستان در سخنرانی روز استقلال کشورش تقدیر کرد و گفت که افغانستان مشکلاتی که مردم این استان جنوبی پاکستان دارند، درک می‌کند.

کرزای در یک جلسه تعاملی با عنوان "بازی قدرت‌ منطقه‌ای و افزایش رادیکالیسم در افغانستان" گفت، تروریسم بزرگترین چالش پیش روی این منطقه است و خواستار نبرد متحد برای شکست آن شد. علاوه بر این، کرزای گفت که چین همسایه خوبی برای افغانستان بوده و کمک‌های نظامی و امنیتی آن ادامه دارد اما روابط کابل با چین به عمیقی رابطه با هند نیست.

نظرات بینندگان