arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۷۵۲۴
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۳ - ۳۱ مرداد ۱۳۹۵

روحانی: بازدید آمانو از پارچین تاریخی است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس‌جمهور گفت:‌ بازدید آمانو از پارچین یک بازدید تاریخی در مسائل حقوقی جمهوری اسلامی ایران بود.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی طی سخنانی در مراسم بازدید از نمایشگاه صنایع دفاعی، به مناسبت روز ملی صنعت دفاعی کشور اظهار کرد: ‌بازدید آمانو از پارچین یک بازدید تاریخی در مسائل حقوقی جمهوری اسلامی ایران بود که این کار با تلاش و کوشش همه مسئولین، صاحب نظران، حقوق‌دانان و شخصیت‌هایی که ساعت‌ها و روزها کار کرده‌ بودند از جمله مسئولین وزارت دفاع، انجام شد.

وی ادامه داد: برجام یک کار عظیم و بزرگ بود که بسیاری از نیروها و کارگزاران نظام در بخش‌های مختلف در آن نقش و تاثیر داشتند و وزارت دفاع از جمله آن‌ها بود. ما در برجام موفقیت‌های فراوانی بدست آوردیم که یکی از آن‌ها پیروزی اخلاقی ملت ایران بود.

روحانی یادآور شد:‌ در طول مدت 12 – 13 سال دشمنان ما را متهم کردند که مخفیانه در پی ساخت سلاح‌های کشتار جمعی هستیم؛ یک بار در ماجرای سلاح‌های شیمیایی و الحاق ما به کنوانسیون شیمیایی که در بازرسی‌ها از جمهوری اسلامی، ثابت شد دشمنان تهمت‌های واهی به ما وارد کرده بودند و ما دنبال ساخت و انبار کردن سلاح شیمیایی نبودیم. موضوع بعدی که بر مبنای آن تبلیغ می‌کردند و ایران را مستحق فشار می‌دانستند و تحریم‌هایی را اعمال می‌کردند این بود که ایران مخفیانه در پی ساخت سلاح هسته‌ای است. در مساله پی ام دی هم که بار بزرگی از حل آن بر دوش وزارت دفاع و متخصصین آن بود به ده‌ها سوال آژانس پاسخ داده و اثبات شد که دشمنان انقلاب و بدخواهان نسبت به ما دروغ گفته‌اند.

رئیس دولت یازدهم همچنین اظهار کرد: حل مساله پی ام دی پیروزی اخلاقی جمهوری اسلامی بود و ما به دنیا ثابت کردیم که راستگو هستیم و بدخواهان دروغگو هستند. این‌که آژانس بعد از سال‌ها اعلام کرد نسبت به گذشته پرونده ایران بحثی نداریم و پرونده بسته شده و از امروز کاری که خواهیم داشت نسبت به آینده است و اجرای برجام یک پیروزی حقوقی و فنی و اخلاقی بود که بدست آوردیم.

وی افزود: وزارت دفاع همه توان فنی، حقوقی و سیاسی خود را برای این کار انجام داد و این یک کار بسیار عظیم و بزرگ بود. از صدها خاصیت برجام که بگذریم کسی نمی‌تواند این یکی را منکر شود که ثابت کردیم راست می‌گوییم و بدخواهان دروغ می‌گویند.

وی همچنین گفت:‌ ما به جهان ثابت کردیم که اگر فتوای رهبر معظم انقلاب این است که ساخت، انبار، و به کارگیری سلاح هسته‌ای نامشروع است، ما به آن عمل کردیم. ما ملتی دورو و دو چهره نیستیم که به زبان حرفی بزنیم و در عمل کار دیگری انجام دهیم.

رئیس‌جمهور با بیان این‌که «امروز تغییرات صنعت دفاعی به خوبی می‌تواند توضیح دهد که فضای بعد از برجام نسبت به قبل از آن تغییر کرده است» خاطر نشان کرد:‌ امروز اگر بخواهیم آلیاژ یا فولاد خاصی را تولید کنیم و یا رابطه علمی با موسسه‌ای را داشته باشیم شرایط‌مان با یک سال گذشته فرق کرده است و شرایط ایجاد شده به این معناست که فضایی نو در زمینه فن‌آوری پیشرفته و پیچیده برای‌مان بوجود آمده است.

وی با تاکید بر این‌که «باید تلاش کنیم و روی پای خودمان بایستیم» افزود: همین‌طور که در مسیر خود کفایی حرکت می‌کنیم همکاری‌ها با دیگران می‌تواند ما را چند سال جلو بیاندازد؛ چراکه سرعت برای ما مهم است. چون دنیا نایستاده است تا منتظر حرکت ما شود و ما باید فاصله‌مان را با صنعت دنیا کم کنیم.

وی با اشاره به رونمایی توربوجت ملی هواپیمایی آن را نشان از پیشرفت‌ها و گامهای بلندی دانست که صنعت دفاعی ما داشته است و کم کم ان‌شاء‌الله شاهد ساخت هواپیماها و جنگنده‌ها خواهیم بود.

روحانی ادامه داد: وقتی که در بخش صنعتی مسلط شویم حتی ممکن است موتور هواپیما را از جای دیگری بخریم و این اشکالی ندارد چون ما توانمند هستیم و خودمان هم می‌توانیم بسازیم.

وی به تاثیرات دوران دفاع مقدس در پیشرفت صنعت دفاعی کشور اشاره کرد و گفت: کارهای بزرگی در دوران دفاع مقدس انجام شد، و مهم این بود که در هر قدم بتوانیم به بخشی از کار مسلط شویم. به طور مثال به خاطر دارم در دوره‌ای از دفاع مقدس که مسئولیتی داشتم هاب تهران را به طور کلی خاموش کردیم و وقتی شرایط بهتر شد این موضوع را به اطلاع مقامات بالاتر رساندیم. حتی مقام معظم رهبری در آن جلسه به من گفتند با چه جراتی توانستید این کار را انجام دهید. اما خوشبختانه به نتایج مورد نظرمان دست یافتیم و کار عظیمی در آن مقطع نسبت به زمان خود انجام شد و حتی به این فن آوری رسیدیم که توانستیم مانع برخورد موشک‌های ضد تشعشع به رادارمان شویم.

وی ضمن گرامی‌داشت یاد شهیدان ستاری و بابایی خاطر نشان کرد:‌ خوشبختانه روحیه دوران جنگ باقی مانده است؛ چراکه ایمان و باور اساس کار است. در کشور ما استعداد و عشق به وطن کمتر از دیگر کشورها نیست و عقب‌ماندگی تاریخی که وجود دارد را نیز با سرعت می‌توان جبران کرد.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد:‌ خوشبختانه روحیه جهاد و ایمان و باور به این‌که قادریم به اهداف بلندمان دست یابیم در کشور وجود دارد و این اساس کار است.

وی با بیان این‌که «همه موفقیت‌ها و پیروزی‌ها را از ناحیه خداوند متعال می‌دانیم»  گفت: در طی دو سه سال گذشته هر بار در روز 31 مرداد شاهد پیشرفت‌هایی در حوزه فن‌آوری بوده‌ایم.

وی با تاکید بر این‌که «دولت با همه سختی‌ها از لحاظ بودجه و امکانات نسبت به نیروهای مسلح کم نگذاشته است» گفت: اعتبارات سال 95 برای نیروهای مسلح حتما بیش از دو برابر سال 94 است که این رقم، برای سال گذشته نزدیک به دو برابر بود. این‌ها نشان می‌دهد که دولت در تمام سختی‌ها اولویت‌ مربوط به نیروهای مسلح و بنیه‌ دفاعی را مد نظر دارد و می‌داند توانمندی دفاعی یعنی چه.

روحانی با اشاره به این‌که «اگر قادریم در دنیای سیاست پشت میز مذاکره و با طرف مقابلمان سخن بگوییم به خاطر قدرت و وحدت ملی یکپارچگی ملت و رهبری شجاع‌مان است» ، اظهار کرد: اگر قادریم پشت میز مذاکره سخن بگوییم به خاطر آن است که نیروی مسلح توانمند داریم و اقتصادی داریم که می‌توانیم روی پای خود بایستیم.

وی با اشاره به این‌که «سال گذشته تمام کشورهای تولید کننده نفت ، با مشکلاتی روبرو شدند و ارزش پول ملی‌شان کمتر از نرخ ارز رایج شد و با تورم سه رقمی روبرو شدند و حتی برخی از آن‌ها بخش عظیمی از ذخایر ارزی‌شان را مورد استفاده قرار دادند»، گفت: عربستان مجبور به استفاده از ذخایر ارزی خود شد . ونزوئلا تورم سه رقمی یعنی بالای 400 درصدی را تجربه کرد و روسیه و آذربایجان ارزش پول ملی‌شان کمتر از نصف شد.

وی ادامه داد:‌ جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری بود که در چنین شرایطی با قدرت در یک سال گذشته علی‌رغم همه کمبودها و قیمت‌ بی‌سابقه نفت رشد اقتصادی داشت یعنی پارسال رشد اقتصادی ما 1.3بود و ان‌شاء‌الله تا پایان امسال به 5 درصد خواهد رسید و در تورم نیز روند کاهنده را تجربه کردیم و به تورم یک رقمی رسیدیم.

رئیس دولت تدبیر و امید با اشاره به مشکلات موجود در منطقه تاکید کرد:‌ ما نه تنها ثبات و امنیت خودمان را حفظ کردیم بلکه به دوستان و یاران‌مان در کشورهای همسایه و آن‌ها که امروز به شرایط سختی مبتلا شدند کمک کردیم. اگر کمک ما نبود معلوم نبود امروز عراق ، سوریه و لبنان چه وضعی داشتند. این کمک‌های ما در کشورهای منطقه موثر بوده و از طرفی ثبات منطقه ثبات ما و شکست تروریسم شکست دشمنان ماست.

وی ادامه داد: ما همواره به دنبال توانمندی‌مان در صنعت دفاعی و نیروهای مسلح برای بازدارندگی دفاع موثر و دفاعی که دشمنان را پشیمان کند ، بوده‌ایم. در قدم اول توانمندی ما باید بازدارنده باشد و چشم طمع کسی به کشور نباشد. در قدم دوم برای روز مبادا باید روی دفاع موثر کار کنیم تا دشمن را تنبیه و پشیمان کنیم و در قدم سوم صنعت دفاع کشور باید به صنعت کشور کمک کند.

وی به همکاری معاونت علمی رئیس‌جمهور و وزارت دفاع اشاره کرد و گفت: این همکاری بسیار ارزشمند است؛ شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشمندان و متخصصین ما می‌تواند از این همکاری‌ها برای کمک به کشور استفاده کنند. ممکن است صنعت دفاعی 10 جزء داشته باشد که دو جزء آن اختصاصی و از اسرار به حساب بیاید اما قسمت‌های دیگر را می‌توان به بیرون داد.

روحانی افزود: همیشه هم قدم اول در تحرک صنعت ، تکنولوژی و فن‌آوری را معمولا نیروهای مسلح برداشته‌اند و بعد از آن بخش‌های دیگر آن صنعت را کامل و تجاری‌سازی کردند و در بخش‌های غیر نظامی به کار گرفتند. ما امروز در پهپاد و موشک‌ پیشرفت‌های خوبی داریم و در زمینه‌های مختلف صنعت دفاعی حرکت‌های خوبی انجام داده‌ایم.

وی هم‌چنین اظهار کرد:‌ از طرفی رابطه ما با کشورها در زمینه‌ی خرید و فروش سلاح بسیار خوب است، ورود اس 300 در شرایط امروز دنیا، یک کلمه رمز است ؛چراکه بعد از سالیان دراز ما به امکاناتی رسیدیم که سلاح مورد نیازمان را بخریم.

وی یاد آور شد: زمانی که من مسئول پدافند کشور بودم اولین نامه‌ای که برای خرید اس 300 نوشتم به اواخر سال 1368 باز می‌گردد که خدمت مقام معظم رهبری نوشتیم نیاز به خرید این سامانه داریم. حالا از آن زمان تاکنون حدود 27 سال می‌گذرد و الان اس 300 در کنارماست. مامعمولا برای چیزهایی که می‌خواهیم به آن برسیم فراز و نشیب داریم .

رییس‌جمهور با بیان این‌که «این به معنی آن است که با دنیا کار می‌کنیم» افزود: ما امروز به راحتی می‌توانیم سلاح‌های مورد نیازمان را بخریم ، بفروشیم و بسازیم. البته پیام ما به همه‌ همسایگان‌مان این است که قدرت نظامی و دفاعی ما به ضرر کشورهای همسایه‌ ما و مسلمانان نیست.

وی همچنین اظهار کرد :‌امیدواریم یکی دو کشوری هم که مسیر نادرستی را انتخاب کردند و فکر می‌کنند با هرج و مرج‌طلبی و ابزار قراردادن تروریست‌ها به نقطه‌ای می‌رسند به اشتباه‌شان پی‌ببرند و برگردند. خواست ما دوستی با کشورهای مسلمان و همسایگان‌مان وکمک به کشورهایی است که با تروریسم مقابله می‌کنند.

وی در پایان با تشکر از دست اندرکاران وزارت دفاع و صنایع دفاعی کشورگفت: دولت تلاش‌های خود را در زمینه‌ی صنایع دفاعی ادامه می‌دهد و ملت هم به تلاش‌های دست اندرکاران این صنعت ارج می‌نهد. مرداد 95 تفاوت‌هایی با مرداد 94 دارد و امروز فضایی در منطقه و جهان برای جمهوری اسلامی به وجود آمده که بهتر می‌توانیم از استعدادها، نیروها و فرصت‌های‌مان در سطح جهان استفاده کنیم.

نظرات بینندگان