arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۷۹۷۴
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۹ - ۰۲ شهريور ۱۳۹۵

سوخو ۳۰، جنگنده ایی که به خدمت ایران در می‌آید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به تازگی اعلام کرد: امیدواریم که خیلی طول نکشد که مشخصات فنی جنگنده‌ای که وزیر دفاع از نزدیک بودن خبرهای خوب درباره آن گفت درباره جنگنده سوخو ۳۰ به ملت عزیز بدهیم. این مسئله را بسیاری به معنای نزدیک شدن به مرحله نهایی خرید جنگنده سوخو ۳۰ می‌دانند. این جنگنده اما چرا برای ایران مهم است و چه مشخصات فنی دارد؟

به گزارش انتخاب، پیش از این مقام‌های روسیه از احتمال نهایی شدن خرید جنگنده‌های سوخو-۳۰ اس‌ام توسط ایران در سال ۲۰۱۶ خبر داده بودند که همین خبر هم باعث واکنش تند مقام‌های آمریکا شد. SM،بهترین مدل حال حاضر جنگنده سوخو ۳۰ به حساب می‌آید. جنگنده سو-30 که مذاکرات درباره خرید آنها صورت گرفته یک هواپیمای جنگنده مدرن و بسیار چابک نظامی است که توسط شرکت سوخو ساخته شده است. شرکت سوخو که بزرگترین تشکیلات هواپیماسازی روسیه است این جنگنده را با هدف برتری هوایی طراحی کرده اما این جنگنده قابلیت حمله به اهداف زمینی را هم دارد.

سوخو ۳۰ یک جنگنده برتری هوایی دو نفره(یک خلبان،یک افسر اسلحه) است که از مشتقات سوخو ۲۷ به حساب می‌آید. یکی از تفاوت‌های سوخو 30 با سوخو27 در اضافه شدن یک بالک (کانارد) به هواپیما برای افزایش کارایی و قدرت مانور است. در یک عملیات شبیه سازی شده کامپیوتری توسط نیروی هوایی آمریکا سوخو ۳۰ ام کا آی توانست اف-۱۵ سی را شکست دهد.

این جنگنده برای عملیات در تمام شرایط آب و هوایی طراحی شده و بسیار مناسب ماموریت‌های هوا به هوا و هوا به سطح است.
این هواپیما ویژگی توانایی خلبان اتوماتیک در تمام مراحل پرواز از جمله پرواز کم ارتفاع یا کروز دارد. برد عملیاتی این جنگنده ۱۵۰۰ کیلومتر است و با مخزن اضافی سوخت ۳۰۰۰ کیلومتر که با استفاده از سیستم سوخت گیری هوایی می‌توان آن را تا ۵۲۰۰ کیلومتر (۳۲۰۰ مایل) افزایش داد.

در جدول فروش جهانی سو-30 مدل‌های Su-30MK و Su-3-K فروش خوبی داشته‌اند. گزارش‌ها نشان می‌دهد که مثلا هند تا آگوست سال 2014 ،200فروند سو-30 را در ارتش خود به خدمت گرفته است. هندی‌ها ابتدا نمونه اولیه را از روسیه خریداری کردند اما نمونه‌های جدیدتری را خودشان تحت لیسانس سوخو تولید کردند که سوخو-۳۰ ام‌کاآی نامگذاری شده و مخصوص نیروی هوایی این کشور است. سوخو ٣٠ علاوه بر نیروی هوایی روسیه ، در کشورهای چین ، الجزایر، آنگولا، مالزی ، ونزوئلا ، اندونزی ، اوگاندا ، قزاقستان و ویتنام هم مورد استفاده قرار گرفته است.

بعداز آزمایش‌ها موفق سوخو-۲۷، نیروی هوایی روسیه برای برطرف کردن نقص‌های سوخو-۲۷ شروع به ارتقا ویژگی‌های آن کردند. ازجمله این ویژگی‌ها افزایش برد هواپیما برای دستیابی به دورترین مرزهای کشور بود و همچنین برای سفرهای طولانی تک سرنشین بودن هواپیما مناسب نبود و نیاز به خلبان کمکی پیدا خواهد شد. در نتیجه سوخو-۳۰براساس سوخو-۲۷ یوبی طراحی و ساخته شد.
نظرات بینندگان