arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۸۰۶۲
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۲ - ۰۳ شهريور ۱۳۹۵

استراتژی نو اصول‎گرایان تندرو در انتخابات ۹۶ / هر کاندیدایی بهتر از روحانی است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
عصر ایران نوشت:دبیرکل حزب موتلفه اسلامی گفته است: "با نظر به وضعیت کنونی کشور و جریان‌های سیاسی هیچ‌یک از چهره‌های اصولگرا شانس پیروزی در مقابل آقای روحانی را ندارند."

محمدنبی حبیبی معتقد است: "خيلي افراد قبلا مكرر به صحنه آمده‌اند و مورداقبال عمومي قرار نگرفته‌اند. عده‌اي از اين افراد هم اصلا در قد و قامت رياست‌جمهوري نيستند. مردم تجربه مديريت آقاي احمدي‌نژاد را ديده‌اند. جامعه به اين افراد اقبالي ندارد."

این سخنان نشان می‌دهد که خود اصول‌گرایان یا حداقل اصول‌گرایان سنتی که در دهه 60 به محافظه‌کاران معروف بودند به این نتیجه رسیده‌اند که در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری (سال 1396)، شانسی برای پیروزی در برابر حسن روحانی ندارند. محافظه‌کاران حدود 15 سال پیش نیز دچار همین مساله شدند و نتوانستند فردی را پیدا کنند که توانایی رقابت با رییس دولت اصلاحات را داشته باشد.

در سال 80 جریان راست / محافظه‌کار / اصولگرا می‌دانست فردی را ندارد که بتواند در حد و اندازه ریاست‌جمهوری ظاهر شود و همزمان از محبوبیت عمومی نیز برخوردار باشد. از این‌رو عملکرد خود را به رفتار اصلاح‌طلبان مشروط کرد. در این میان جریان‌های اصول‌گرا سعی کردند به مردم بگویند که در این انتخابات نامزد دارند. چند ماه قبل از انتخابات 80، عسگراولادی دبیرکل وقت حزب موتلفه اعلام کرد یک نامزد حزبی از این جریان در انتخابات شرکت خواهد کرد.

دیگر جریان‌های راست هم مدعی شدند که نامزدی را در نظر دارد ولی به‌علت این‌که احتمال دارد نامزد مورد‌نظر مورد تهاجم تبلیغاتی جریان چپ قرار بگیرد از اعلام اسم او خوداری می‌کنند. بعد از این کش‌وقوس‌های تاکتیکی، راست‌گرایان تصمیم گرفتند صحنه را برای رقیب خالی کنند و محترمانه کنار بروند. این جریان با این استدلال که نمی‌خواهیم انتخابات دو قطبی که خواست دشمن است در کشور شکل بگیرد، در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت نمی‌کنیم در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 80 تعدادی از اصولگرایان به‌صورت چراغ خاموش کاندیدا شدند اما جناح محافظه‌کار یا اصولگرا حاضر به حمایت از هیچ‌یک از آنها نشد.

محافطه‌کاران به عقب برگشتند/ استراتژی نو اصول‎گرایان؛ هر نامزدی بهتر از روحانی است

در این انتخابات احمد توکلی به‌عنوان یکی از راستگرایان شناخته‌شده و از رقبای هاشمی رفسنجانی در سال 72، به صحنه آمد و تبدیل به جدی‌ترین رقیب خاتمی شد اما اصول‌گرایان حاضر نشدند به‌صورت رسمی و همه‌جانبه از او حمایت کنند تا وی در این انتخابات تنها 4 میلیون رای را به خود اختصاص دهد؛ یعنی یک‌میلیون کمتر از 5 میلیون رای احمد توکلی در رقابت با هاشمی رفسنجانی در سال 1372.

حالا بعد از 15 سال به‌نظر می‌رسد تاریخ برای اصول‌گرایان یا همان محافطه‌کاران در حال تکرار است. آن‌گونه که از شواهد پیداست آنها با توجه به نتایج انتخابات گذشته به این نتیجه رسیده‌اند که شانسی برای موفقیت در انتخابات آینده و شکست روحانی ندارند. آنها در انتخابات ریاست‌جمهوری 92 خود را فاتح انتخابات می‌دانستند و ردای ریاست‌جمهوری را به تن قالیباف دوخته بودند اما ناگهان حسن روحانی آمد و تمام آرزوهای آنها را بر باد داد. درست همان اتفاقی که در سال 76 افتاد و درحالی‌که همه در انتظار ریاست‌جمهوری ناطق‌نوری بودند، خاتمی راهی پاستور شد.

در این میان اما نواصول‌گرایان برخلاف اصول‌گرایان سنتی فکر می‌کنند و تصمیم دارند برای رقابت با روحانی نامزدی را معرفی کنند. این نامزد می‌تواند سعید جلیلی باشد یا فردی که تا به حال در هیچ انتخاباتی شرکت نکرده است. آنها حتی در حال فکر کردن به محمود احمدی‌نژاد هستند. نو اصول‌گرایان در این اندیشه هستند که هر فرد اصول‌گرایی برای ریاست‌جمهوری بهتر از روحانی است.

نظرات بینندگان