arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۸۱۵۴
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۲۱ - ۰۳ شهريور ۱۳۹۵

طرح حمایت از طب سنتی به مجلس ارائه شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در قالب لایحه‌ای طرح حمایت از طب سنتی به مجلس ارائه شده که امیدواریم بتوانیم با تصویب آن در راستای این میراث ملی گام برداریم.

به گزارش انتخاب، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی دقایقی پیش در مراسم افتتاح  سلامتکده حکمت شرق در امامزادگان باقریه بیرجند اظهار داشت: طب سنتی در کشور به ساماندهی مناسب نیاز دارد.

وی با بیان اینکه وضعیت طب سنتی در کشور از شرایط خوبی برخوردار است گفت:مردم به طب سنتی علاقمند بوده و باورهای خوبی در این زمینه وجود دارد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در کنار باورهای خوب مردم، این طب اشکالاتی هم دارد تصریح کرد: تاکنون در طب سنتی ساماندهی مناسبی در کشور صورت نگرفته است.

قاضی‌زاده هاشمی بر ایجاد یک سازمان متولی برای ساماندهی این مهم در کنار وزارت بهداشت و درمان تاکید کرد و گفت: باید از این میراث ملی به بهترین وجه ممکن مراقبت شود.

وزیر بهداشت بیان کرد: دولت و مجلس باید تلاش خود را برای حمایت از این میراث گرانبها که تاکنون از آن غافل بوده‌ایم به بهترین وجه به کار گیرد.

وی با اشاره به اینکه در این مسیر، تخلفات و سودجویی ها و اشکالات زیادی دیده می شود که با ساماندهی طب سنتی قابل حل است ادامه داد: طب سنتی به عنوان میراث ملی باید تقویت شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه حمایت و تقویت از طب سنتی زمینه اشتغال داخلی و ارزآوری خارجی را به دنبال دارد تصریح کرد: در این زمینه 8دانشکده طب سنتی در کشور فعال است.

قاضی‌زاده‌هاشمی بابیان اینکه از نظر کمی و کیفی باید سطح این دانشکده ها تقویت و ارتقاء یابد گفت: باید ساده ترین روشهای تدریس برای دانشجویان برای فارغ التحصیل شدن آنها و ورود به جامعه صورت گیرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه طب سنتی باید شناسنامه دار شود گفت: طبابت وکسانی که گیاهان دارویی را تجویز می کنند باید دانش آموخته این رشته باشند.

قاضی‌زاده هاشمی با ذکر این نکته که در پیچ و خم اداری طب سنتی مغفول مانده بیان کرد: باید طب سنتی زیرنظر وزارت بهداشت شناسنامه‌دار شده و با این اقدام سبب توسعه ثروت ملی شویم.

وی با اشاره به کار ویژه وزارت بهداشت،درمان وآموزش پزشکی در این راستا گفت: در قالب لایحه‌ای طرح حمایت از طب سنتی به مجلس ارائه شده که امیدواریم بتوانیم با تصویب آن در راستای این میراث ملی گام برداریم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به استمرار طرح نظام سلامت تا پایان دولت یازدهم اشاره کرد وگفت: در نظر داریم برنامه های بهداشتی ودرمانی را به بهترین شکل در کشور استمرار دهیم.

قاضی‌زاده هاشمی بیان کرد: در برنامه ششم توسعه طرحی به مجلس ارائه شده تا ضمن تکمیل حلقه و رنجیره بهداشت ،بتوانیم خدمات پایداری به مردم ارائه دهیم.
منبع: تسنیم
نظرات بینندگان