arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۸۸۳۶۶
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۵ - ۰۵ شهريور ۱۳۹۵

بعیدی نژاد: دلار از مبادلات ایران و کره جنوبی حذف شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مدیرکل امور سیاسی وامنیت بین‌المللی وزارت خارجه با اشاره مذاکرات آمریکا و کره جنوبی طی ماه های گذشته گفت: کره جنوبی توانست با موافقت آمریکا برای اولین بار راهی فنی برای تبدیل وون کره جنوبی به یورو بدون وساطت مستقیم دلار پیداکند.

به گزارش انتخاب، حمید بعیدی نژاد مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه در مطلبی اظهار داشت: وزیر اقتصاد کره جنوبی رسما اعلام کرد که مبادلات با ایران از 29 ماه اوت (روز دوشنبه هشتم شهریور ماه) با یورو انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: وزیر اقتصاد کره جنوبی افزوده است «این تصمیم گرفته شده است که براساس آن مبادلات تجاری دو کشور با یورو و در غیاب دلار انجام خواهد شد. این اقدام، بسیاری از موانعی را که اکنون سر راه سرمایه‌گذاری تجارت با ایران وجود دارد را هموار خواهد کرد و در این باره 3 بانک «کپ‌هانا»، «شین‌هان» و «ووری» به عنوان بانک‌های حامی انتخاب شده‌اند.»

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه در توضیح این مطلب عنوان کرد: این اقدام که پیرو مذاکرات فشرده در قالب اجرای برجام انجام میگیرد یکی از موانع انجام معاملات با کره جنوبی را از میان بر می دارد.

بعیدی نژاد افزود: واحد پول کره جنوبی یا وون به دلیل اینکه از ارزهایی است که فقط در کره جنوبی مورد استفاده قرار میگیرد بر اساس تصمیم این کشور طی دهه ها مبادلات اقتصادی با دیگر کشورهای جهان ابتدا می باید به دلار و سپس در صورت لزوم به ارز ثالثی مانند یورو تبدیل شود، اما در خصوص مراودات با ایران با توجه به محدودیت امکان تبدیل واحد پول کره جنوبی به دلار آمریکا و همچنین تصمیم بانک مرکزی کشورمان برای عدم استفاده از دلار، عملا امکان تبدیل وون کره به یورو در تبادلات تجاری ایران با کره جنوبی وجود نداشت و این به یک محدودیت در تبادلات تجاری دو طرف تبدیل شده بود.

وی با اشاره به مذاکرات صورت گرفته در این مدت تصریح کرد: با مذاکرات فشرده ای که در چارچوب برجام با فشار ایران طی ماه های گذشته میان آمریکا و کره جنوبی صورت گرفت، کره جنوبی توانست با موافقت آمریکا برای اولین بار راهی فنی برای تبدیل وون کره جنوبی به یورو بدون وساطت مستقیم دلار پیدا کند.

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: با این اقدام که به حذف یکی از مشکلات اجرای برجام در تبدیل یک ارز خاص به یورو می انجامد، شرایط لازم فراهم می شود که مشکل تبدیل برخی دیگر از ارزهای محلی و محدود خاص به یورو نیز بطور کامل برطرف شود، که این امر می تواند در سهولت تبادلات تجاری میان بازرگانان و شرکت های تجاری ایرانی با این کشورها نقش مهمی داشته باشد.
منبع: فارس
نظرات بینندگان